Zapowiedzi

„Niepokój przychodzi o zmierzchu” z dwiema nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie

Wrocław. Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reż. Małgorzaty Wdowik z dwiema nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

14 grudnia 2023 r. poznaliśmy werdykt 16 edycji Konkursu Polskiego INFERNO. Spektakl WTP otrzymał narody w dwóch kategoriach.

Nagrodę za NAJLEPSZA SCENOGRAFIA otrzymali ALEKSANDR PROWALIŃSKI i JAN BASZAK za spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Uzasadnienie werdyktu:

„Za prowokujące do myślenia, unikatowe, operujące prostą acz wyraźną grafiką dekoracje, pozwalające zanurzyć się w atmosferę przedstawienia – umożliwiające widowni dotknięcie mrocznej strony opowieści”.

Nagrodę za NAJLEPSZĄ DRUGOPLANOWĄ ROLĘ KOBIECĄ otrzymała URSZULA KUŚNIERZ za rolę w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Uzasadnienie werdyktu:

„Za wyjątkowo wnikliwe wejście w świat dziecka przeżywającego wyniszczający stres”.

O spektaklu:

Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda „Niepokój przychodzi o zmierzchu” jest wizualną opowieścią o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Świat, w którym panuje wieczna zima i przenikający chłód, pełny jest magicznego myślenia, zaklęć i modlitw. Widzimy go oczami małej dziewczynki wchodzącej w czas dorastania. Jest ona zarówno obserwatorką biegu wydarzeń, narratorką, jak i kreatorką fantazji – przechowuje wspomnienie tragedii, mierzy się z poczuciem winy i odpowiedzialności za rodziców, zmaga się z ukłuciami pustki.

Więcej szczegółów

PANTOMIMA PORUSZA – emocje, wyobraźnię i ciało. Poruszamy Was już blisko 70 lat i ciągle nam mało. Bądźcie częścią poruszanej społeczności.

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij