Zapowiedzi

„NIESAMOWICI BRACIA LIMBOURG” – PRAPREMIERA NA SCENIE TEATRALNEJ TRÓJKI

Najbliższy wieczór w teatrze radiowym w Trójce przeniesie słuchaczy w czasy Średniowiecza, na dwór księcia i gubernatora Paryża Jana de Berry’ego. To tu, na jego zamówienie, powstają misterne ilustracje m.in. do modlitewników – tworzone przez trzech artystów objętych mecenatem księcia. W obsadzie dzieła Beniamina M. Bukowskiego „Niesamowici bracia Limbourg” m.in. aktorskie rodzeństwo – Marcin i Jędrzej Hycnarowie. Emisja w najbliższą niedzielę 30 maja o godz. 20.05 na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Tytułowi bracia Limbourg – iluminatorzy Jean, Paul, Hermant – to postaci historyczne. Urodzeni w Niderlandach, a działający we Francji, przeszli do historii jako twórcy tzw. Bardzo Bogatych Godzinek księcia de Berry, wielkiego miłośnika sztuki, zdobionych przepięknymi miniaturami przedstawiającymi alegorie dwunastu miesięcy. W roku 1416 zarówno artyści, jak i ich mecenas zmarli na dżumę.

Autorem tej oryginalnej historii jest Beniamin M. Bukowski – młody dramatopisarz (rocznik 1991), dramaturg i reżyser, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015, od niedawna zastępca dyrektora do spraw artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie.Premiera jego sztuki „Niesamowici bracia Limbourg” w Teatrze Telewizji (Teatroteka) odbyła się w 2018 roku. Teraz doczekała się ona adaptacji radiowej na potrzeby Sceny Teatralnej Trójki.

Zdaniem Bukowskiego sztuka nie jest „obrazkiem historycznym”. Pararela między średniowieczem a czasami współczesnymi jest oczywista. Podkreśla ją zarówno język dramatu, jak i zauważalne w tekście, całkiem współczesne poczucie humoru autora, który w średniowiecznych iluminatorach dostrzeże protoplastów współczesnej kultury obrazkowej. Ten niezwykle erudycyjny, bogaty w konteksty filozoficzne dramat jest właściwie rozpisanym na głosy traktatem mówiącym o kondycji artysty, niezmiennej i niezależnej od epoki, w której przyszło mu żyć i tworzyć.

  • Beniamin M. Bukowski – „Niesamowici bracia Limbourg”; reżyseria – Waldemar Modestowicz; w rolach głównych: Marcin Hycnar (Jean Limbourg), Jędrzej Hycnar (Paul Limbourg), Mateusz Rusin (Hermant Limbourg), Piotr Grabowski (książe Jean de Berry).
  • Premiera w Trójce w niedzielę 30 maja o godz. 20.05.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Jędrzej Hycnar, Mateusz Rusin i Marcin Hycnar w trakcie prób / fot. Wojciech Kusiński

Komentarze
Udostepnij