Zapowiedzi

NIEWYCZERPANY ŻART – kwietniowa premiera w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym

NIEWYCZERPANY ŻART na podstawie Davida Fostera Wallace’a – w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Popiołka – Premiera 06.04.2024 r. / Duża Scena

Polska prapremiera będzie dla Teatru dużym wyzwaniem, zarówno organizacyjnym jak i realizacyjnym. Powieść Wallace’a uznawana za opus magnum autora i the great book of Clinton epoch długo nietłumaczona na język polski, wreszcie w 2022 roku oddana została polskiemu czytelnikowi [tłumaczenie Jolanty Kozak].
SZA-NIAW-SKX od razu przystąpił do pozyskania prawa do pierwszego wystawienia Niewyczerpanego żartu na polskich scenach.

Powieść modelowo wpisuje się w obszar poszukiwań Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. Zawiera w sobie potencjał historii o powolnym rozpadzie świata, który w końcówce XX wieku znalazł się pomiędzy kontynuowaniem rozwoju technologicznego, a krokiem w stronę zatrzymania katastrofy klimatycznej. Wallace kreśli smutny obraz ludzkości, która daje się zawładnąć stworzonej przez siebie cywilizacji, nie widząc i nie rozumiejąc zagrożeń. Cena tej krótkowzroczności jest ogromna. To nasze zatracenie się w nałogi, zastępowanie jednego uzależnienia innym uzależnieniem, nad którym – jak się nam wydaje – będziemy mogli sprawować kontrolę. Historia, którą przedstawia Wallace, jest tragikomiczna, zapętlona i zwielokrotniona – a wszystko po to, aby pokazać jak trudna jest nasza walka o siebie w coraz bardziej zapadającej się rzeczywistości turbokapitalizmu. NIEWYCZERPANY ŻART to opowieść po części autobiograficzna o zmaganiach autora z towarzyszącą mu całe życie depresją.
Powieść Wallace’a zbudowana jest w skomplikowany sposób. Jej konstrukcja jest osobnym dziełem, rodzajem świata w świecie: formy w treści, czyli zapisu literackiego dla tematu opowieści. Przeniesienie tej warstwy stanowi wyzwanie, podobne do samej adaptacji 1000–stronicowej powieści, której podjął się reżyser spektaklu Krzysztof Popiołek.

Na podstawie Niewyczerpanego żartu Davida Fostera Wallace

Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek

Przekład: Jolanta Kozak

Scenografia: Anna Wołoszczuk

Kostiumy: Piotr Popiołek

Inspicjent: Iwona Skiba

Obsada: Mirella Burcewicz [g],Urszula Gryczewska [g], Małgorzata Osiej-Gadzina [g], Dominika Zdzienicka [g], Rafał Gorczyca [g], Ireneusz Mosio [g], Dariusz Skowroński [g], Wojciech Świeściak, Ryszard Węgrzyn

Komentarze
Udostepnij