Zapowiedzi

Noc Muzeów 2024 w warszawskim Teatrze Ateneum

Teatr Ateneum zaprasza 18 maja na zwiedzanie siedziby w ramach Nocy Muzeów.

Teatr nocą wygląda pięknie. Dlatego miło nam będzie gościć Państwa podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy poświęconej Gustawowi Holoubkowi – wybitnemu aktorowi i dyrektorowi naszego teatru w latach 1996-2008 (oprowadzi współautorka ekspozycji i sekretarz literacka teatru dr Aneta Kielak-Dudzik) oraz zabytkowych wnętrz budynku (oprowadzi dr inż. arch. Michał Dudkowski).

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza mieści się w gmachu, w którym zachowały się autentyczne cechy architektury modernistycznej i art deco. Wybudowany w latach 20. XX wieku według projektu architekta Romualda Millera, otrzymał stylizowane wykończenie wnętrz, przy projekcie którego z Millerem współpracowali Wojciech Jastrzębowski, Edward Trojanowski i Jan Szczepkowski, wybitni artyści i współautorzy nagrodzonego Pawilonu Polskiego na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925r.

Eleganckie wnętrza wykończono marmurami i stiukami, sufity otrzymały dekoracje sztukateryjne w formie układów romboidalnych, dużych rozmiarów tafle luster oprawione zostały w mosiężne ramy. Z mosiądzu wykonano też galanterię oświetleniową – kinkiety, lampy sufitowe i imponujące żyrandole z kryształowymi szybkami.

W trakcie oprowadzania zwiedzającym udostępnione zostaną hol wejściowy, hol szatniowy z charakterystyczną kolumnadą, teatralna klatka schodowa wykończona profilowanymi marmurami i oświetlona artdecowskim żyrandolem, sala Sceny Głównej z intarsjowanymi jesionowymi boazeriami, oraz rzadko udostępniany gabinet Dyrektora Teatru, ze względu na wyjątkowe sklepienie nazywany pokojem gwiaździstym. Przypomniany zostanie również wygląd dawnej restauracji w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Scena 61.

Informacje praktyczne:

Wejścia na zwiedzanie wystawy we foyer i wnętrz odbędzie się w grupach do 30 osób (jedna grupa), co godzinę – w godz. 22.00, 23.00, 24.00.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Bezpłatne wejściówki będzie można pobrać ze strony internetowej Teatru Ateneum od 9 maja 2024 od godz. 12.00.

Osoby ze szczególnymi potrzebami zapraszamy do zwiedzania o godz. 22.00.

Zgłoszenia o chęci uczestnictwa przyjmujemy do 12 maja.

Prosimy o kontakt z koordynatorem ds. dostępności: magdalena.stanislawiak@teatrateneum.pl

tel. 22 50 28 194, 723 633 439

Komentarze
Udostepnij