Zapowiedzi

Nowa data premiery „Nowego wspaniałe buntu” Kolektywu Kobietostan we Wrocławiu

Zaplanowana na weekend 25/26 maja premiera spektaklu „Nowy wspaniały bunt” w reżyserii Agnieszki Bresler z przyczyn losowych została przeniesiona na 16 czerwca. Zmianie uległo także miejsce grania – czerwcowy pokaz nie odbędzie się w Ośrodku Postaw Twórczych, ale wrocławskim Firleju.

O projekcie

Grupa kobiet w kreatywnym poszukiwaniu nowej formy buntu. Próbowały już wszystkiego. Szukały wzajemnych połączeń. Wyrażały złość, gniew i wkurw. Napisały nawet stand up. Jak będzie trzeba, zatańczą. Zaśpiewają. Rozbiorą się. Albo i nie. O tym też jest ich bunt. To opowieść o byciu wystarczającą, o byciu dość.

Spektakl powstał na bazie twórczych warsztatów rozwojowych dla kobiet prowadzonych od marca 2023 r. przez członkinie Kolektywu Kobietostan. W listopadzie 2023 grupa zaprezentowała pokaz performatywny, wieńczący ponad półroczny proces warsztatowy. Wiosną 2024 kontynuowała pracę, przygotowując premierę spektaklu. Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław w ramach drugiej edycji projektu Teatr – przestrzeń spotkania.

Słowo wstępne od Uli, jednej z uczestniczek projektu

NOWY WSPANIAŁY BUNT? Owszem, są wciąż na świecie takie rzeczy, przeciw którym trzeba się opowiedzieć. Krzyknąć. Tupnąć. Stanąć murem. Można rozerwać szaty albo je zrzucić. Można jeszcze znacznie mocniej. Niestety powodów do buntu nie brakowało nigdy. Pojawiały się w każdym czasie i w różnych punkach globu. Czy coś może się w tym względzie pojawić nowego? Czy wspólne zjedzenie przysłowiowej beczki soli może tu cokolwiek zmienić? A co jeśli niektóre z nas w ogóle nie widzą w buncie wspaniałości? (…)

Proszę spojrzeć na tę grupę kobiet. Każda przyszła z czyś innym, każda po co innego. Czy mają w dłoniach kamienie? Czy i w czym się spotkają? Dlaczego? Po co? Co z tego wyniknie? Dla nich i dla Państwa?

NOWY WSPANIAŁY BUNT

premiera spektaklu

sobota 16 czerwca

godz. 19.00

Firlej – Grabiszyńska 56

bilety: 30 PLN (normalny), 20 PLN (ulgowy)

Reżyseria: Agnieszka Bresler

Scenariusz: Martyna Dębowska na podstawie książki Jestem dość Magdaleny Mikołajczyk oraz tekstów własnych uczestniczek warsztatów

Choreografia i oprawa muzyczna: Iwona Konecka

Występują: Monika Ciesielska, Ula Gałązka, Anna Gąsiorek, Natalia Grzegorzek, Anna Jurkowska, Joanna Kondak, Justyna Murańska, Bożena Ruta-Tomusiak, Diana Wolińska

***

Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan to wrocławska organizacja równościowa z wieloletnim doświadczeniem pracy w obszarach zagrożonych wykluczeniem. Naszą misją jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru.

Korzystając z narzędzi wzmacniających i budujących podmiotowość, docieramy do szerokiego grona kobiet społeczności Wrocławia. Prowadzimy zarówno długofalowe procesy pracy jak i sporadyczne warsztaty rozwojowe nastawione na wzmacnianie kobiecego głosu. Naszą pracą budujemy bezpieczne przestrzenie i wspólnoty. Spektakle, które tworzymy, zdobywają uznanie i nagrody na ogólnopolskich konkursach i przeglądach teatralnych.

Spektakl OFELIE, wyprodukowany we współpracy z Centrum Praw Kobiet dzięki wygranej w konkursie SzekspirOFF Festiwalu Szekspirowskiego prezentowałyśmy szeroko w latach 2021-23 we Wrocławiu oraz poza nim: m.in. na Zamojskim Lecie Teatralnym czy Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Jury konkursu SzekspirOFF przyznało spektaklowi pozaregulaminową Nagrodę Specjalną „za poruszający spektakl wpisujący historię Ofelii w losy współczesnych kobiet polskich”.

Nowy wspaniały bunt to kolejny – po OFELIACH – spektakl teatralny w reżyserii Agnieszki Bresler, który powstał na bazie twórczych warsztatów z udziałem wrocławskiej społeczności kobiet.

Komentarze
Udostepnij