Zapowiedzi

Nowa formuła dawnych spotkań teatralnych Bliscy Nieznajomi w Poznaniu

Pragniemy serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w wydarzeniach, spektaklach, debacie i innych zdarzeniach w ramach nowej formuły dawnych spotkań teatralnych Bliscy Nieznajomi w Poznaniu. Tegoroczna odsłona odbędzie się w terminie 22 – 26 września 2021. Wcześniej w Komunie Warszawa, już 14 i 15 września o godzinie 19:00, odbędzie się premiera koprodukcji Komuny Warszawa i Bliskich Nieznajomych, czyli spektaklu “Krzykucha. Stand Up (For Your Rights) Comedy”, w reżyserii Jany Shostak.

Już teraz serdecznie zapraszam do Poznania

PROGRAMhttps://www.bliscynieznajomi.plFACEBOOKhttps://www.facebook.com/bliscynieznajomi
Viktoria Myronyuk, ukraińska artystka interdyscyplinarna i działaczka teatralna będzie badać ocalającą siłę świeckich rytuałów w czasach lęku przed światową katastrofą i osamotnienia narzuconego przez regulacje związane z pandemią.

Ukraińska reżyserka Roza Sarkisian zaprosi do utopijnego domu współtworzonego z poznańską społecznością queer, sprawdzając czy w przestrzeni publicznej może zaistnieć bezpieczne terytorium dla tych, którzy zazwyczaj zmuszeni są pozostawać w ukryciu.

Dramaturg i reżyser ze Lwowa Sashko Brama połączy siły z mieszkającymi w Poznaniu muzykami i artystą VJ em, by stworzyć wideo-koncert oparty na dokumentalnych świadectwach czasu pandemii. 


Sviatlana Haidalionak, reżyserka, aktorka i animatorka z Brześcia, wraz z poznańskim środowiskiem twórczym, będzie współtworzyć wideo-instalację opartą na historiach białoruskich kobiet biorących aktywny udział w rewolucji w swoim kraju.
Jana Shostak, białoruska artystka intermedialna i aktywistka, odniesie się do dramatycznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą – jej strategią twórczą będzie stand–up – satyra i czarny humor, by jak sama mówi „zdystansować się i ulżyć sobie i towarzyszkom w tej surrealistycznej sytuacji”.


Jedynym wydarzeniem pokazywanym na scenie teatralnej będzie spektakl „H Effect” (reż. Roza Sarkisian) – mocny głos sprzeciwu wobec hegemonii patriarchalnych bohaterskich narracji, a jednocześnie projekt nowego świata, w którym sprzeczności i konflikty nie wykluczają możliwości tworzenia wspólnoty. 


Zapraszamy również do udziału w spacerze performatywnym zrealizowanym w ramach ubiegłorocznych „Bliskich Nieznajomych” między innymi przez kijowski kolektyw Pic Pic, z Polkami i imigrantkami, aktywistkami i kobietami, które doświadczyły trudnych sytuacji życiowych.


***

22 września w Poznaniu rozpocznie się festiwal “Bliscy Nieznajomi: Wschód” organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu. Tegoroczne edycja w dużej mierze oparta na jest na kilkutygodniowych rezydencjach i współpracy artystek i artystów ze Wschodu, także tych, którzy już mieszkają w Polsce.


Artystki i artyści, rezydenci i rezydentki, autorki i autorzy biorące i biorący udział w Bliskich Nieznajomych: Wschód: Piotr Armianovskyi (Пьотр Армяновський) / Sashko Brama (Сашко Брама) / Sviatlana Haidalionak (Святлана Гайдалёнак) / Maria Jasinska (Марія Ясінська) / Katarzyna Klebba / Dmytro Levytskyi (Дмитро Левицький) / Patryk Lichota / Piotr (Pitold) Maciejewski / Ostap Mańko (Остап Манько) / Dominika Mądry / Victoria Myroniuk (Вікторія Миронюк) / Witold Oleszak / Agata Oleynowa / Roza Sarkisian (Роза Саркісян) / Jana Shostak (Яна Шостак) / Agata Siwiak / Olga Skliarska (Ольга Склярська) / Paulina Skorupska / Marek Straszak / Kiju Szałankiewicz / Kornelia Trawkowska / Joanna Wichowska / Rafał Ziąbka

Możemy wspólnie projektować lepszy świat / światy. Bo kto ma to zrobić, jeśli nie my? Nasze nadzieje chcemy wypowiedzieć (a czasem wykrzyczeć), wierząc, że to, co wypowiedziane ma większe szanse na urealnienie się – powiedziała Agata Siwiak dyrektorka artystyczna i kuratorka Bliskich Nieznajomych.

Komentarze
Udostepnij