Zapowiedzi

Nowa inicjatywa kulturalna: Kolekcje Sztuki Staropolskiej w Lublinie

Przegląd Kolekcje Sztuki to nowa inicjatywa kulturalna w Lublinie. Pierwsza edycja Kolekcji będzie poświęcona sztuce STAROPOLSKIEJ. W ramach przeglądu będą prezentowane dzieła staropolskie, tak ważne dla początków kształtowania się rodzimej kultury.

Kurator Artystyczny pierwszej edycji Przeglądu – Jarosław Gajewski – o idei przywołania sztuki staropolskiej mówi:- Przełom w kulturze polskiej u schyłku wieków średnich związany jest z pojawianiem się piśmiennictwa w języku rodzimym, nowego kamienia węgielnego kultury narodowej. Przetłumaczenie Biblii na polski, wreszcie pojawienie się dzieł Mikołaja Reja z Nagłowic, Jana Kochanowskiego i Andrzeja Frycza Modrzewskiego pozyskuje dla naszego języka miejsca w literaturze europejskiej. (…) Te treści zostały wpisane w fundamenty naszej kultury. Chcemy by dziś wybrzmiewały w łączności z pierwszymi świadectwami ich świadomości.

Przegląd organizuje Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń wraz ze współorganizatorami: Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Radiem Lublin. Partnerzy to: Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Teatr Stary w Lublinie.

Najważniejszym elementem Przeglądu są słuchowiska – spektakle radiowe nagrywane z udziałem publiczności w studiu im. Budki Suflera w Radiu Lublin, a później prezentowane w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie w ramach cyklu „Radiowy teatr w teatrze”. Pierwsze nagranie opowieści „Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym” w reżyserii Marka Pasiecznego odbyło się 22 września, w przestrzeni teatralnej swoja premierą będzie miało 3 października. Kolejne dzieła „Radiowego teatru w teatrze” to teksty Sebastiana Klonowica o Lublinie (reż.: Grażyna Lutosławska), „Uciechy Staropolskie” (reż.: Mateusz Nowak) i „Gra o narodzeniu” (reż.: Jarosław Gajewski). Wszystkie słuchowiska zostaną zaprezentowane na antenie Radia Lublin i w Teatrze im. Juliusza Osterwy.

W ramach Przeglądu Kolekcje Sztuki w Radiu Lublin odbędą się też rozmowy, poświęcone sztuce staropolskiej. Będzie je można śledzić dzięki transmisjom na radiowej stronie internetowej radio.lublin.pl. Pierwsze wydarzenie zaplanowano na 6 października. Jego temat to: „W stronę źródeł, czyli o początkach literatury i teatru polskiego”. W październiku na antenie radia będzie można też wysłuchać rozmowy: „W stronę Lublina, czyli o staropolskich twórcach związanych z tym miastem”, w listopadzie: „W stronę profanum, czyli o staropolskiej twórczości plebejskiej”, a na zakończenie cyklu, w grudniu: „W stronę sacrum, czyli o dramatyzacji świętych historii.” Rozmowy prowadzić będzie dr Patryk Kencki, wybitny znawca sztuki staropolskiej.

Komentarze
Udostepnij