Zapowiedzi

„Nowa Kachowka” w Instytucie Teatralnym w Warszawie

6. czerwca, dokładnie w rocznicę tragicznych wydarzeń w Nowej Kachowce, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokaz projektu teatralnego, który powstał w ubiegłym roku w ramach programu rezydencji artystycznych Ukraina-Białoruś.

„Nowa Kachowka” to próba powrotu do bolesnych wydarzeń, które rozegrały się latem ubiegłego roku w Ukrainie. W nocy 6 czerwca 2023 r. rosyjscy okupanci wysadzili tamę elektrowni wodnej w miejscowości Nowa Kachowka. Wydarzenie spowodowało katastrofę humanitarną i ekologiczną. Dziesiątki ludzi zginęły lub zostały uznane za zaginione. Tysiące straciły majątek i zostały ewakuowane do innych miast. W pamięci został ból, strach, a także cierpienie niewinnych zwierząt.

W performatywnym pokazie pracy poświęconym Nowej Kachowce zaprezentują się: Anastasiia Ivasova, Helena Romanova, Rimma Tyshkevych, ukraińskie aktorki współpracujące w ramach Programu Rezydencji Artystycznych Instytutu im. Zbigniewa Raszewskiego z Republiką Sztuki Tłusta Langusta w Poznaniu.

Słyszeliście? Wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce.
Dniepr może osiągnąć poziom krytyczny.
Woda zalała już około dziesięciu miejscowości
W strefie zagrożenia jest blisko szesnaście tysięcy osób…
W ciszy, w ciemności płynie woda.
Przykrywa i zabiera świat, jaki znaliśmy.

fot. Andrzej Majos

Komentarze
Udostepnij