Zapowiedzi

Nowa powieść Macieja Płazy. Plastyczny i barwny obraz galicyjskiego sztetla z początku XX. w.

Maciej Płaza
„Golem”

Plastyczny i barwny obraz galicyjskiego sztetla z początku dwudziestego wieku. Nowa powieść jednego z najlepszych polskich stylistów.

Premiera: 10 lutego

W swojej najnowszej książce Maciej Płaza kreśli realistyczny obraz życia, kultury i obyczajów galicyjskich chasydów, umiejętnie wplatając w fabułę wątki kabalistyczne i mesjańskie. Przywołuje także wywodzącego się z żydowskich tradycji golema – istotę utworzoną z gliny, mającą postać człowieka lecz pozbawioną duszy, od wieków rozpalającą ludzką wyobraźnię. A wszystko po to, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku.

Jest rok 1910. Pewnego chłodnego poranka w niewielkim, biednym sztetlu zjawia się włóczęga. Niestary jeszcze, choć zmęczony życiem i ciężką pracą, okaleczony, głuchy. Znajduje schronienie na dworze miejscowego cadyka, który widzi w nim to, czego nie dostrzegają inni „iskrę przedwiecznego blasku”.Pojawienie się tajemniczego mężczyzny zbiega się w czasie z wydarzeniami, które kolejny raz zaburzą kruchą równowagę etniczną miasteczka, z wydarzeniami, jakie były udziałem europejskich Żydów przez wieki, a ich kulminacja będzie miała miejsce w wieku dwudziestym. Tym razem jednak skończą się w nieoczekiwany sposób.

Maciej Płaza (ur. 1976 r.) – prozaik, tłumacz, doktor humanistyki. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 r. za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta. Za debiutancki tom opowiadań „Skoruń” (W.A.B. 2015) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka znalazła się również w finale Nagrody NIKE 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Jego powieść „Robinson w Bolechowie” (W.A.B. 2017) zdobyła Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2018.

Komentarze
Udostepnij