Zapowiedzi

Nowe wydanie „Ziemi Ulro” Czesława Miłosza z przedmową Olgi Tokarczuk!

Szanowni Państwo,

w ustanowionym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku Czesława Miłosza mam przyjemność przedstawić nowe wydanie wyjątkowej książki noblisty. Już 19 czerwca premiera Ziemi Ulro Czesława Miłosza z przedmową Olgi Tokarczuk.

To niezwykle aktualny i przenikliwy zbiór esejów, w którym poeta mierzy się nie tylko z kryzysem egzystencjalnym człowieka, ale także z kryzysem opisu świata. Czy rozum może pomóc w obu tych kryzysach? Czy nauka łagodzi głód prawdy? A może tylko wyobraźnia ma do niej dostęp? Co począć z fikcją?

Kiedy wróciłam do „Ziemi Ulro” po prawie czterdziestu latach od pierwszej lektury, nie sądziłam, że będzie ona tak samo fascynująca i wciągająca, jak była niegdyś. Po raz pierwszy czytałam eseje Czesława Miłosza pod koniec lat osiemdziesiątych w wydaniu Kultury Paryskiej i był to czas, kiedy większość czytających ludzi w Polsce, w tym ja, potrzebowało swobodnego oddechu, szerszych horyzontów i barwnych intelektualnych wyzwań. „Ziemia Ulro” spełniała te oczekiwania, wieściła jakąś niesprecyzowaną do końca tajemnicę, obietnicę świata pełnego nieoczywistych znaków, uświadamiała, że nasza przaśna, szara rzeczywistość buzuje od ukrytych znaczeń.

Fragment przedmowy autorstwa Olgi Tokarczuk

Ziemia Ulro Czesława Miłosza powstała w latach 70. w Kalifornii i ukazała się po raz pierwszy w Paryżu w rocznicę śmierci i urodzin Williama Blake’a. Okładkę nowego wydania zdobi obraz Magdaleny Laskowskiej.

Czesław Miłosz – ur. 30 sierpnia 1911 r. w Szetejniach – zm. 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. Poeta, pisarz, tłumacz, dyplomata. Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Uznawany za jednego z najważniejszych twórców XX wieku. W 1980 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

Komentarze
Udostepnij