Zapowiedzi

Nowy Sezon 2023/24 w lubelskim Andersenie

Ten rok jest dla Teatru Andersena bardzo pracowity za sprawą trzech premier, realizacji projektów artystycznych i edukacyjnych wychodzących poza standardową działalność teatru, a także specjalnych wydarzeń wpisujących się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży – Lublin 20203.

Nowy rok 2023 rozpoczęliśmy od premiery spektaklu dla najmłodszych dzieci Na ziarnku grochu w reżyserii Natalii Sacharczuk i Łukasza Staniewskiego. Propozycja dla maluszków, które po raz pierwszy będą w teatrze. Spektakl porusza temat snu, jest pełen sensorycznych doznań i stymulacji wszystkich zmysłów. Sprawdzimy czym dla dzieci może być andersenowski groszek, który sprawia, że księżniczka nie może zasnąć, ale też – jak oswoić strach pojawiający się, gdy kładziemy się spać. W marcu odbyła się druga premiera spektaklu zainspirowanego książką Tajemniczy Ogród Frances Hodgson Burnett, w reżyserii Anny Wolszczak. Opowieść o przyjaźni Mary, Colina i Dicka oraz jak tajemniczy zamek i gród, który odkryli wpłyną na ich losy. Sezon teatralny zakończyliśmy premierą spektaklu Królowa Śniegu H. Ch. Andersena w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Historia dwójki dzieci – Gerdy i Kaja rozdzielonych przez podstępy złej władczyni Krainy Lodu, która sprowadza chłopca do swojego królestwa. Gerda przemierza cały świat aby ocalić Kaja. Opowieść o miłości, dojrzewaniu i podróży w głąb siebie. Te spektakle zobaczymy oczywiście w nowym sezonie.

W grudniu czeka nas nietypowa premiera dla młodzieży, będzie to czytanie performatywne Bestii Maliny Prześlugi w reżyserii Doroty Abbe. Historia o uczniu zwanym przez wszystkich Bestia, który jest tajemniczy, wrogi i niedostosowany, aż do czasu, kiedy pojawia się Nowa. Będzie to prezentacja tekstu przy wykorzystaniu drobnych elementów scenograficznych, podstawowych gestów i ruchów scenograficznych. Aktorzy czytają scenariusz z pełnym zaangażowaniem, oddając emocje i temat. Twórcom zależy na skupieniu się przede wszystkim na treści, nie na formie, aby wywołać w widzach emocje i skłonić do dyskusji.

Ponadto w repertuarze zobaczymy ponownie spektakle dla dzieci od 5 roku życia: Słowik i Babka Natura, Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia i Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy. Powróci również Pyza na polskich dróżkach w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, tak lubiana przez najmłodsze dzieci.

Równolegle do propozycji spektaklowych, zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych. Proponujemy udział w warsztatach po spektaklu dotyczących tematyki i problematyki podejmowanej w oglądanych przedstawieniach teatralnych z cyklu Zakulisowe sprawy, jak również – warsztaty Idzie lalkarz światem, dotyczące historii, animacji i typów lalek teatralnych oraz program Akademia Andersena – wyjątkowy kurs edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży. Ponadto będziemy kontynuować cykl skierowanych dla grup polsko-ukraińskich – W kolorach cieni.

Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Andersena realizuje warsztaty edukacyjne dla młodzieży (projekty: Tutaj straszy! oraz Młodzieżowa Scena Andersena), zaprezentuje spektakle Drzewo życzeń, Dziewczynka z emocjami oraz Pyza na polskich dróżkach mieszkańcom polskich miast i miasteczek województwa lubelskiego, pokaże najcenniejsze zbiory archiwum w formie wystawy oraz rozbuduje archiwum cyfrowe.

Zapraszamy do magicznego świata Teatru Andersena!

BESTIA – CZYTANIE PERFOMATYWNE

wiek: 14+

TWÓRCY

Reżyseria: Dorota Abbe

Scenografia i kostiumy: Grupa Mixer

Muzyka: Grzegorz Mazoń

Na podstawie dramatu Maliny Prześlugi

Kicie, Głąby, Emo, Nerdy, Sieroty, hejtujące się nawzajem subkultury to bohaterowie szkolnej rzeczywistości, w którą wkracza Nowa, bohaterka Bestii. Jak rzeczywiście wygląda świat dzisiejszych nastolatków? Czy my, dorośli, umiemy znaleźć język do rozmowy z młodzieżą? Czy umiemy ich zrozumieć, uchylić drzwi do ich świata? Czy woleliby być bohaterami amerykańskiego filmu, serialu niż spektaklu w teatrze dla dzieci? Jaki byłby to serial? EuforiaTacy właśnie jesteśmySex Education? A może komedia muzyczna albo horror? 

Szkolna historia przedstawiona w formie czytania performatywnego przy wykorzystaniu drobnych elementów scenograficznych, podstawowych gestów i ruchów scenograficznych. Aktorzy prezentują scenariusz oddając emocje i temat, jednak towarzyszy temu atmosfera próby teatralnej, na którą zapraszamy widzów. Twórcom zależy na skupieniu się przede wszystkim na treści, a nie na formie, aby wywołać w widzach emocje i skłonić do dyskusji. Temu wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty mające charakter twórczego rozwijania tematu i mające wpływ na ostateczny kształt przedstawienia, którego premiera planowana jest wiosną 2024.

TAJEMNICZY OGRÓD

wiek: 8+ / czas: 75 min.

TWÓRCY

Reżyseria i ruch sceniczny: Anna Wolszczak

Adaptacja: Katarzyna Matwiejczuk

Scenografia, projekty lalek i kostiumów: Marta Kodeniec

Muzyka i przygotowanie wokalne: Paulina Derska

Reżyseria świateł; Monika Sidor

OBSADA

Bogusław Byrski

Bożena Dragun

Kacper Kubiec

Matylda Matuszak

Adam Organista

Natalia Sacharczuk

Yaroslava Yevdokymenko

Na podstawie książki Frances Hodgson Burnett

Mary z powodu epidemii straciła dom i rodziców. Colin ze względu na zdrowie w ogóle nie może wychodzić na zewnątrz. Brzmi znajomo? Ta historia wydarzyła się dawno temu, czy wydarza się codziennie w różnych zakątkach świata, może całkiem blisko nas? Sprawdźcie sami!

Zapraszamy do Tajemniczego Ogrodu – miejsca, gdzie czas płynie innym torem, zwierzęta i rośliny żyją w harmonii z człowiekiem, a to, co utracone, powraca z nową wiosną przemienione, uzdrawiające. W klasycznej powieści Frances Hodgson Burnett odnajdziemy wiele problemów i obrazów, które trapią nas dziś: lęk przed chorobą, żałobę i smutek, osamotnienie oraz izolację. Dzieci pozbawione obecności rodziców, zamknięte za grubymi murami, popadają w odrętwienie i wewnętrzne zlodowacenie. Czy Mary odkryje tajemnicę ogrodu? Czy bohaterowie skruszą lód skuwający ich serca? Przekonacie się już niedługo!  Spektakl – ukojenie, który swoją treścią, formą i dźwiękiem będzie przypominał o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem.

PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH

wiek: 0-5 / czas: 45 min.

TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski

Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Bożena Chrobak

Scenografia: Dariusz Panas

Ruch sceniczny: Urszula Pietrzak

OBSADA

Łukasz Staniewski

Bogusław Byrski

Gabriela Jaskuła

Natalia Sacharczuk

Przed wejściem na spektakl widzowie zdejmują buty i siadają na podłodze razem z aktorami.

To propozycja dla tych najmłodszych. Tytułowa Pyza zabierze widzów na ścieżki, na których sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi najmłodsi mogą spotkać bogaty, podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej, teatru interaktywnego, w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać na przebieg i tempo spektaklu. Czy uda się Wam pogłaskać wszystkie spotkane przez Pyzę zwierzaki? Opiekę muzyczną i patronat honorowy nad spektaklem objął Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. T. Sygietyńskiego.

SŁOWIK I BABKA NATURA

wiek: 5+ / czas: 50 min.

Na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena

TWÓRCY

Tekst: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak

Reżyseria: Przemysław Jaszczak

Scenografia: Aleksandra Starzyńska

Teksty piosenek: Magda Żarnecka

Muzyka: Urszula Chrzanowska

Ruch sceniczny: Michał Ratajski

OBSADA

Konrad Biel

Bogusław Byrski

Jacek Dragun

Kinga Matusiak-Lasecka

Łukasz Staniewski

Mirella Rogoza -Biel

Natalia Sacharczuk

Ilona Zgiet

Tytułowy Słowik stanowi luźną parafrazę baśni Andersena o tym samym tytule. Twórcy sięgają po klasyczną opowieść, by na jej bazie zbudować zupełnie nową, utrzymaną jednak w tym samym duchu historię.

Babcia Dora całe życie mieszkała na wsi. To tutaj czuła się naprawdę dobrze, prowadząc z Dziadkiem tętniące życiem gospodarstwo rolne. Dora nie jest jednak zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo legend i baśni, podczas gdy Dziadek jest zapalonym pszczelarzem. Oboje żyją z przyrodą w pełnej harmonii. Jednak pewnego dnia Dziadek odchodzi, a gospodarstwo trzeba sprzedać. Babcia, wraz z ukochaną świnią i gęsią, jest zmuszona zamieszkać u swojego syna i jego rodziny. Będzie jej bardzo trudno odnaleźć się w betonowym, zasypanym śmieciami mieście, u boku rodziny, której zupełnie nie rozumie. Straci tu też kontakt z Matką Naturą, co jeszcze bardziej spotęguje poczucie wyobcowania. Zarówno rodzice, jak i ich syn Witek, bardziej cenią życie materialne, toczone w Internecie. W dodatku nie segregują śmieci i prawie ze sobą nie rozmawiają. Co wyniknie ze zderzenia dwóch tak różnych światów? Przekonajcie się sami.

  • NA ZIARNKU GROCHU
  • wiek: 1 do 5 / czas: 40 min.

TWÓRCY I OBSADA

Reżyseria i obsada: Natalia Sacharczuk i Łukasz Staniewski

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Staniewska

  • Inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena
  • Czy znasz ten moment, kiedy po dniu pełnym wrażeń kładziesz głowę na poduszce i marzysz o spokojnym, długim śnie? I czasami, mimo największych chęci, nawet śpiewanie kołysanek i liczenie baranów nie pomaga? Właśnie tak czuje się bohater naszego spektaklu. Jest to chłopiec, który podobnie jak Księżniczka w baśni Andersena nie może zasnąć. W ramach tematu snu zajmiemy się strachem, który poprzez zabawę i okazanie wsparcia postaramy się wspólnie oswoić. W klasycznej wersji baśni, pod wieloma materacami na których leżała, ukryto jedno ziarnko grochu. Czasem jedna malutka rzecz może spowodować, że mamy problemy z zaśnięciem. Czym współcześnie może być andersenowski groszek? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać bohaterowie naszej opowieści.
  • Spektakl przeznaczony dla naj-naj-młodszych dzieci. Dwoje aktorów Teatru Andersena postara się stworzyć przyjazne otoczenie, w którym dzieci będą mogły poczuć się bezpiecznie i domowo. Bliskość widowni i sceny pozwoli maluszkom szybko oswoić się z pierwszą w ich życiu wizytą w teatrze.
  •  
  • Podczas spektaklu poprosimy dzieci i ich opiekunów o zdjęcie butów.

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI CZYLI ŁYSOL I STRUSIA

wiek 5+ / czas: 70 min.

TWÓRCY

Reżyseria: Jacek Papis

Scenografia i lalki: Aleksandra Starzyńska
Kostiumy: Marta Kodeniec
Muzyka: Hanna Klepacka

OBSADA

Konrad Biel

Katarzyna Staniewska

Bogusław Byrski

Bożena Dragun

Jacek Dragun

Gabriela Jaskuła

Kacper Kubiec

Mirella Rogoza-Biel

Bartosz Siwek

Ilona Zgiet

Łukasz Staniewski

Na podstawie książki „Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności” Marcina Wichy

Grzecznomierz, jak sama nazwa wskazuje, to przyrząd do badania grzeczności. Noszą go na szyi uczestnicy międzyszkolnego konkursu, a wśród nich Strusia – najgrzeczniejsza w klasie, ale zupełnie pozbawiona przyjaciół. Nie będzie jej jednak łatwo wygrać, bo nagle w jej życiu pojawi się kudłaty, lekko śmierdzący i kompletnie zwariowany pies – Łysol. To on stanie się jej prawdziwym przyjacielem i wywróci jej życie do góry nogami, pokazując, że nie zawsze należy być uległym i ślepo posłusznym! 

Owa hołubiona przez dorosłych „grzeczność” przynosi bowiem korzyść głównie im samym, gdyż łatwiej jest kierować kimś, kto się nie przeciwstawia i nie dyskutuje. Wygodnie mieć pod ręką kogoś, kogo można na przykład bez żadnego „ale” zostawić przed drzwiami windy, gdy w tej zabraknie miejsca! 

Łysol udowodni, że grzeczność nie zawsze popłaca. Ale pozorna niegrzeczność Łysola, nie ma nic wspólnego z chamstwem, jest pozbawiona złośliwości, obłudy i nikomu nie robi krzywdy. To fantazja, domaganie się sprawiedliwości i umiłowanie wolności. Łysol uczy bowiem Strusię jak czerpać z życia radość, a nie tylko podporządkowywać się regułom i nakazom.

Sytuacje, które kreuje Marcin Wicha – laureat Paszportów Polityki 2017 – są absurdalne i kapitalnie śmieszne! Dzieci przy tej historii pękają ze śmiechu. Jednak najważniejsze jest dające do myślenia przesłanie. Dzięki Łysolowi Strusia, z wiecznie potakującej i godzącej się na wszystko dziewczynki, zmienia się w osobę asertywną, otwartą i wierzącą w siebie.

WILK I TRZY ŚWINKI ORAZ LEŚNICZY, CO STRZEŻE DZICZY

wiek: 5+ / czas: 50 min.

TWÓRCY

Tekst, projekty scenografii i lalek: Katarzyna Staniewska

Muzyka: Daniel Lasecki i Łukasz Staniewski

OBSADA

Daniel Lasecki

Kinga Matusiak-Lasecka

Natalia Sacharczuk

Katarzyna Staniewska

Łukasz Staniewski

Na podstawie baśni Jacoba Grimm i Wilhelma Grimm

Każdy z nas kojarzy baśń Braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy jest autorską wariacją, aktorów naszego teatru, na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, nawiązując przy tym do klasycznych Baśni braci Grimm: Wilk i lis, Czerwony Kapturek oraz Wilk i siedem koźlątek.

Spektakl dotyka tematyki stereotypów i lęków przed nieznanym, a także brakiem chęci zrozumienia drugiej osoby, jej wyborów czy kultury. Daje również możliwość poznania sposobów przełamywania własnych barier oraz budowania przyjaznych relacji.

Podczas oglądania spektaklu widz będzie miał okazję zobaczyć aż cztery rodzaje lalek teatralnych oraz kolorowy teatr cieni. Aktorzy nie tylko grają w spektaklu, animują lalki teatralne, ale też grają muzykę na żywo. Wszystko to sprawia, że spektakl jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny, która pozwoli zakochać się w prawdziwym teatrze lalek. Scenariusz powstał w oparciu o klasykę literatury dziecięcej, a dokładniej Baśni braci Grimm, dzięki którym najmłodszy widz będzie miał okazję zapoznać się, w atrakcyjny i wyjątkowy sposób, z tą literaturą, a starsi będą mogli powrócić do czasów błogiego dzieciństwa.

KRÓLOWA ŚNIEGU

wiek: 8+ / czas trwania: 120 min. z przerwą

TWÓRCY

Reżyseria: Krzysztof Rzączyński

Adaptacja i teksty piosenek: Joanna Rzączyńska

Scenografia, kostiumy i projekty lalek: Marta Kuliga

Muzyka: Michał Kowalski

Choreografia: Katarzyna Gorczyca

Przygotowanie wokalne: Izabela Urban

Reżyseria światła: Paulina Góral-Stykowska

Projekcje video: Stanisław Zaleski

Wykonanie lalek stolikowych: Cezary Sielicki

Asystent reżysera, konsultant scen lalkowych: Łukasz Staniewski

Asystentka scenografki: Nataliia Bak

OBSADA

Jacek Dragun

Roma Drozdówna

Gabriela Jaskuła

Kacper Kubiec

Daniel Lasecki

Kinga Matusiak-Lasecka

Matylda Matuszak

Adam Organista

Natalia Sacharczukb

Bartosz Siwek

Łukasz Staniewski

Yaroslava Yevdokymenko

  • Na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena

Jest to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Podróż, w której jako widzowie, towarzyszymy Gerdzie jest przejmującą drogą z utraconego raju dzieciństwa w dorosłość. Dziewczynka wędruje przez różne poziomy wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że odbyła drogę nie do przodu,  a w głąb siebie, do rdzenia swojego jestestwa. Dzięki niej odkrywamy, że warunkiem wolności każdego człowieka, czy to dziecka czy dorosłego, jest afirmacja prawdy i miłości. Ale Królowa Śniegu nie jest tylko opowieścią o dojrzewaniu. H. Ch. Andersen pisał tę baśń w dosyć niespokojnych czasach, być może dlatego tak dużo w niej jest niepewności i lęku przed złem, tak bardzo rezonujących w naszej trudnej i niepokojącej rzeczywistości.

Spektakl ukazuje odwieczny mechanizm uwodzenia człowieka i zdobywania jego woli przez manipulację i kłamstwo. W ciemności łatwo się ukryć, łatwo się kontroluje i osłabia ducha. U Andersena diabeł konstruuje zaklęte zwierciadło, które zniekształca wszystko co jest ładne, a co brzydkie, zohydza jeszcze bardziej. I już sami nie wiemy, czy prawdziwy jest ten, którego złe cechy uwypukla zwierciadło, czy nie. Postać Królowej Śniegu ma władzę nad Kajem, ale jest to władza pozorna, zbudowana nie na relacji tylko na wymaganiach. Dlatego małej Gerdzie udaje się zwyciężyć. Dziewczynka pokonuje złą Królową bardzo prostą i podstawową siłą – miłości, bliskości i wiary w drugiego człowieka, i w to, że w każdej sytuacji można tego człowieka uratować.

fot. T. Tylus

Komentarze
Udostepnij