Zapowiedzi

Nowy sezon w krakowskim Teatrze Słowackiego

Dziewięć spektakli premierowych, wśród których znalazły się m.in. adaptacja „Ulisessa” Jamesa Joyce`a oraz najnowsze teksty Doroty Masłowskiej i Szczepana Twardocha, kontynuacja projektów artystycznych „Myślnik” i „Przywrócone arcydzieła”, a także remonty i tymczasowa przeprowadzka to plany Teatru Słowackiego na sezon artystyczny 2024/2025. Przyświeca mu hasło „Nowa nadzieja”.

Sezon otworzy „Serce ze szkła. Musical zen” na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen” Marii Peszek. Spektakl muzyczny , w którym baśniowa rzeczywistość zderza się z realnymi biografiami ojca i córki. Na scenie Maria i i Jan Peszkowie. Premiera spektaklu 21 września.

Drugim spektaklem granym w gmachu głównym będzie „Ulisses” Jamesa Joyce`a w reżyserii Michała Borczucha.

Wiosną na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuk spektakle na motywach tekstów Doroty Masłowskiej i Szczepana Twardocha. „Magiczna rana” w reżyserii Pawła Światka to adaptacja najnowszej powieści Masłowskiej i prapremiera na deskach Teatru Słowackiego.

„Zeitverchwendung” to po niemiecku strata czasu, taki tytuł będzie nosiło przedstawienie, które wyreżyseruje Robert Talarczyk i Szczepan Twardoch.

Repertuar uzupełni historia dwóch sióstr „Justine&Juliette” Emmy Hutt, którą Teatr Słowackiego zapowiada jako historię miłosną z happy endem (październik);

„Czerwone i czarne” to przedstawienie, które będzie miało swoją premierę w Teatrze łaźnia Nowa. Adaptacje prozy Stendhala wyreżyseruje dyrektor nowohuckiej sceny Bartosz Szydłowski, a spektakl będzie koprodukcję tych dwóch instytucji. Spektakl zobaczymy wiosną przyszłego roku.

Stanisław Ignacy Witkiewicz oraz sztuczna inteligencja

TAK ZWANA LUDZKOŚĆ W OBŁĘDZIE

reż. Krzysztof Garbaczewski

Premiera: 8,9 XI 2024

„Tak zwana Ludzkość w Obłędzie” to enigmatyczny i niedokończony dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ostateczny kształt rękopisu pozostaje nieznany, ponieważ Witkacy popełnił samobójstwo, pozostawiając sztukę niekompletną. Ambicją projektu jest, aby sztuczna inteligencja dokończyła zaginiony rękopis, co jest nie tylko hołdem dla spuścizny Witkacego, ale także innowacyjnym połączeniem technologii i sztuki. Spektakl ten ma na celu zbadanie nowych wymiarów opowiadania historii poprzez połączenie treści generowanych przez sztuczną inteligencję z technologią VR, uhonorowanie awangardowego ducha Witkacego i jego fascynacji granicami ludzkiej kreatywności i egzystencjalnych dociekań.

“Tak Zwana Ludzkość w Obłędzie” to spektakl na żywo, odbywający się jednocześnie na trzech scenach w Ukrainie, Polsce, Niemczech. Publiczność może go oglądać na żywo oraz w rzeczywistości wirtualnej.

Projekt łączący spektakl na żywo z technologią VR we współpracy z Regionalnym Akademickim Teatrem w Iwanofrankiwsku (Ukraina) i  CyberRäuber (Niemcy)

Komentarze
Udostepnij