Zapowiedzi

Nowy sezon w we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Debiut reżyserski, projekt „Willa”, trzy premiery i powrót Studia Pantomimy. Nowy sezon rozpoczniemy finałem trzeciej edycji Konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie, a Laureat – wybrany przez widzów – zrealizuje przedstawienie z zespołem WTP. Swoje premiery będą mieli Martyna Majewska, Cezary Tomaszewski oraz Anna Obszańska.

Sezon 2024/2025 to dla nas czas na sprawdzenie się w pracy z młodymi twórcami, na budowanie dialogu i rozwój pantomimy w kontakcie z potrzebami i wizjami młodego pokolenia twórców. Najbliższy sezon to także czas na powroty, czyli pielęgnowanie tych wizji i języków teatralnych, do których nam, jako artystom pantomimy, najbliżej” – mówi Agnieszka Charkot, dyrektorka Pantomimy.

Projekt „Willa”

Nowy sezon rozpoczął się od zajęć warsztatowo-artystycznych do projektu „Willa” – reżyserki i dramaturżki Zdenki Pszczołowskiej. W ramach zadania uczestnicy pracują nad przedstawieniem w idei site-specific. Gatunek site-specific oznacza głębokie osadzenie przedstawienia zarówno tematycznie, jak i przestrzennie w zastanej scenografii, w tym wypadku – w kompleksie willowym, w którym swoją siedzibę ma Wrocławski Teatr Pantomimy. Pokaz pracy odbędzie się 28 września na alei Dębowej 16.

Finał Konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie

12 i 13 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego odbędzie się finał konkursu, do którego mogli zgłosić się początkujący reżyserzy / reżyserki.

Spośród 13 zgłoszeń, które wpłynęły, komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Charkot, Agnieszka Kulińska oraz Piotr Soroka wyłoniła trzech finalistów.

Wybrane projekty w kolejności alfabetycznej:

CZEMU SERCE TWE MÓWI TAK DZIWNIE, wg koncepcji Wiktora Stypy,

Wiktor Stypa jest studentem V roku reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie.
“Czemu serce twe mówi tak dziwnie?” to autorska propozycja i próba czułego spojrzenia na postać byłego więźnia, który – podobnie jak Don Kichot – ukrywa swoją samotność i dezorientację pod maską fikcji. Reżyser w 2020 roku podczas pandemii dostał list. Wydało mu się to dziwne, ponieważ jego nadawcą był człowiek osadzony w warszawskim zakładzie karnymi w Olszynce Grochowskiej, a adresatką kobieta, którą nazywał „Siostrzyczka”. Wobec tego doświadczenia reżyser zadaje pytanie: czy wytrwałość i ciężka praca wystarczą, aby realnie coś zmienić?

MOBY DICK, wg koncepcji Jakuba Zalasy,

Jakub Zalasa jest studentem V roku reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
„Moby Dick”to legendarna powieść Hermana Melville’a. Opowiada o losach kapitana statku Pequod, który dręczony obsesją wyrusza w podróż w celu zemsty na tytułowym białym wielorybie. Reżyser czyta ten tekst nie tylko przez pryzmat uniwersalnej prawdy wpisanej w dzieło, ale przede wszystkim proponuje „Moby’ego Dicka” opartego o wiarę w piękno natury i porozumienie międzygatunkowe.

WEGETARIANKA, wg koncepcji Patrycji Wysokińskiej.

Patrycja Wysokińska jest studentką V roku reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie.
“Wegetarianka” Han Kang to południowokoreańska powieść, która opowiada o losach Yeong-hye, kobiety, która przestaje jeść mięso i pragnie stać się drzewem. Kobieta staje w obliczu opresji i przemocy, jaką zgotowuje jej nie tylko społeczeństwo, ale i najbliżsi. Reżyserka traktuje wegetarianizm niedosłownie i odczytuje go jako kondycję człowieka, który odmawia tego, czego ma pod dostatkiem, co narzuca mu społeczeństwo.

To właśnie ta trójka 12 i 13 października powalczy o głosy widzów i możliwość realizacji swojego pomysłu w formie pełnospektaklowego widowiska. Oddanie głosu widzom to pierwsze tak włączające działanie w programie Pantomimy. Zdanie Widzów nigdy jeszcze nie było tak decyzyjne w kształtowaniu programu instytucji.

Kiedy: 12 i 13 października | godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego

Bilety: www.pantomima.wroc.pl/repertuar/2024-10

Premiery

Martyna Majewska (listopad 2024) – absolwentka reżyserii teatralnej na AST we Wrocławiu. Reżyserka i scenarzystka filmów, teledysków i spektakli teatralnych. Nominowana do Nagrody Kulturalnej wrocławskiego oddziału „Gazety Wyborczej” „Warto” w kategoriach Teatr i Film. Reżyserka takich przedstawień, jak: „BATORY_trans” (Wrocławski Teatr Pantomimy), „Wyzwolenie: królowe” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu,
„Słaby rok” (przedstawienie dyplomowe studentów AST we Wrocławiu) czy „Niewolnica Isaura” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu).

Cezary Tomaszewski (maj 2025) – reżyser, choreograf, performer, aktor i tancerz. Współpracował m.in. z Toxic Dreams, Joachimem Robbrechtem, Andreą Bold, Willi Dornerem, Anną Tenta, Catherine Guerin. Nominowany do „Paszportu Polityki”. Twórca m.in.: wyróżnionej przez prestiżowe magazyny Theater heute i Falter autorskiej wersji operetki Franza Lehara „Wesoła Wdówka”. Znany wrocławskiej publiczności z takich spektakli jak: „Priscilla, Królowa Pustyni. Musical” (Teatr Muzyczny Capitol), „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu) oraz „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa”. Twórca o nieokiełznanej wyobraźni scenicznej i zamiłowaniu do campowej estetyki.

Anna Obszańska „Nowy wspaniały świat” (czerwiec 2025)

Jak ciało ulega stopniowej deformacji przez technologię? Wizja Huxley’a pozwala zadawać twórcom i twórczyniom pytania o to, jak ciało będzie zmieniało się w przyszłości, w świecie, który już teraz dąży do jego utowarowienia, ujednolicenia, skomercjalizowania. Odrzucając wpisaną w ludzką naturę niedoskonałość, asymetryczność, procesy biologiczne, abiektalność, formatuje ciała na modłę zdygitalizowanego światoobrazu. Pierwszoplanowym bohaterem spektaklu jest świat powołany przez Huxley’a – tak niezmiennie ikoniczny przez ostatnie sto lat. Zespół aktorski wcielając się w konkretne funkcje, niczym trybiki dystopijnej machiny, przywoła zawarte w powieści upiorne obrazy tresury ciał. W pierwszej części spektaklu zrekonstruowany zostaje Londyn przypominający ten z powieści ze zbiorowym anonimowym bohaterem, który stanowi jego społeczność. Zaproponowany przez Huxley’a urbanistyczny obraz służy osobom twórczym jako pretekst do przedstawiania naszej rzeczywistości. W drugiej części, zgodnie z pierwotnym tokiem akcji, wyłaniają się konkretne sylwetki postaci. Przedstawienie w całości oparte na ruchu, niepolegające na słowie, przygląda się jak ciało ulega stopniowej transformacji w nowym świecie.

Edukacja

Od października powracamy ze Studiem Pantomimy, które będzie kształciło zarówno w technice pantomimy, jak i w zakresie współczesnych technik pracy z ciałem i ruchem czy dramaturgii teatru ruchu. Zeszłoroczna edycja prowadzona przez aktorki i aktorów WTP oraz zaproszonych gości dowiodła jak sporym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z pogranicza pantomimy i teatru ruchu.

Formuła zjazdów nie ulegnie zmianie. Zajęcia będą odbywać się w trybie weekendowym, raz w miesiącu.

Pantomima na Dolnym Śląsku

Kontynuujemy tradycję spektakli wyjazdowych po Dolnym Śląsku. Zwiększenie dostępności do kultury w mniejszych ośrodkach jest jednym z priorytetów WTP i niesie za sobą ważny charakter kulturotwórczy i edukacyjny dla całego regionu. W sezonie zimowym zaplanowane jest tournée ze spektaklem „Królowa. Baśń podwórkowa” z inspiracji „Królową śniegu” H. Ch. Andersena w reż. Artura Borkowskiego. Działanie dofinansowane będzie ze środków pozyskanych w ramach KPO.

Ogród sensoryczny

W październiku Teatr rozpocznie prace nad stworzeniem Ogrodu sensorycznego w kompleksie ogrodowym przy swojej siedzibie na alei Dębowej 16. Połączenie sztuk wizualnych z akcjami happeningowymi i performacnem na ma celu nie tylko rozszerzyć działalność teatru o interdyscyplinarne działania artystyczne, ale także wzmacniać lokalną więź z mieszkańcami. Działanie finansowane będzie w ramach środków z KPO.

Kultura dla klimatu

Od 2021 roku Wrocławski Teatr Pantomimy uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Kultura dla klimatu. Poszukiwania połączenia i koegzystencji na styku natury i kultury będzie dla nas pretekstem do działań artystycznych w końcówce roku 2025.

fot. Rafał Skwarek

Komentarze
Udostepnij