Dom Spotkań z Historią serdecznie zaprasza na premierę spektaklu OCALONE na podstawie tekstu Piotra Rowickiegow reżyserii Mai Kleczewskiej. OCALONE to historia Ireny K., która po 80. latach odzyskuje głos i opowiada o zdarzeniach z „Zieleniaka” – obozu przejściowego zorganizowanego w sierpniu 1944 na warszawskiej Ochocie przez oddziały SS RONA dla ludności cywilnej. W roli Ireny K. zobaczymy Agnieszkę Przepiórską.
Premiera monodramu odbędzie się 30 września 2024 (poniedziałek) o godzinie 20:00 i 1 października br. (wtorek) o godzinie 19:00 na V piętrze budynku PAST-y (ul. Zielna 39, Warszawa).
Spektakl inauguruje pierwszą odsłonę Festiwalu Bohaterek.
Pokazy popremierowe przedstawienia odbędą się 2, 3, 4 i 5 października br. o g. 19:00 w budynku PAST-y oraz 6 października br. o g. 18:00 w auli XXI Liceum im. Hugona Kołłątaja – w miejscu, w którym w 1944 zorganizowany był obóz przejściowy „Zieleniak”.
OCALONE
Po osiemdziesięciu latach Irena K. z ulicy Opaczewskiej odzyskuje głos. Przez te wszystkie lata chodziła koło miejsca, gdzie wydarzyła się tragedia. Koło szkoły, którą spalono. Koło placu, na którym sprzedawano warzywa i owoce. I teraz też kwitnie handel. Nikt nie chciał słuchać. Nikt nie chciał się zatrzymać. Nikt tego nie potrzebował, po co rozdrapywać rany? „Ocalone” to historia prawdziwa, która wydarzyła się w połowie XX wieku. W środku Europy. W Polsce. W Warszawie. W obozie przejściowym na Zieleniaku masowo gwałcono kobiety. Nikt dokładnie nie wie, ile ich było. Setki? Tysiące? Nikt nie zna ich nazwisk ani imion. Sprawcy są znani: Ronowcy, diabły umazane marmoladą, obwieszone zegarkami, pijące wódkę z baniek po mleku, w kradzionych koszulach i z karabinami na sznurkach. Ofiary wybierali nocami, pomagali sobie latarkami. Krzyki, jęki, skowyt, stos spuchniętych ciał, a potem cisza. Irena K. odzyskała głos. Musi zebrać wszystkie siły, aby przywrócić pamięć o wszystkich nieznanych bohaterkach poległych w sierpniu 1944 roku na warszawskim Zieleniaku. Musi zadbać o ich obecność w świadomości dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Zapraszamy Państwa na uroczyste odsłonięcie pomnika, który na zawsze zachowa w pamięci los bohaterek.
TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Reżyserką monodramu w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej jest Maja Kleczewska. Autorem tekstu OCALONE jest Piotr Rowicki. Kostium stworzył Konrad Parol, muzykę – Cezary Duchnowski, choreografię – Anna Krysiak, a autorem wideo – Krzysztof Garbaczewski. Konsultantkami merytorycznymi projektu są: Sylwia Chutnik, Wiola Rebecka-Davie i Joanna Rolińska, zaś kwerendę w zbiorach Archiwum Historii Mówionej DSH i FOK przeprowadziła Joanna Rączka. Kierowniczkami produkcji są Małgorzata Błasińska, Agata Kucharska (DSH), Olga Stefańska oraz Weronika Komorowska (DSH;współpraca produkcyjna). Producentką wykonawczą spektaklu jest Katarzyna Puchalska. Przedstawienie produkuje Dom Spotkań z Historią.Partnerami projektu są: Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Ośrodek Kultury Ochoty.
Dom Spotkań z Historią zaprasza na pierwszą odsłonę Festiwalu Bohaterek, który odbędzie się w dniach 30 września-12 października 2024 r. W programie festiwalu znalazły się m.in. wydarzenia filmowe, kulinarne, muzyczne, premiery – literacka i teatralna, a także debaty, spotkania i warsztaty. Patronem honorowym Festiwalu Bohaterek jest prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski. Matronat nad wydarzeniem objęła Warszawska Rada Kobiet.
Festiwal Bohaterek otworzy premiera monodramu Agnieszki Przepiórskiej „Ocalone” na podstawie tekstu Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Pomysłodawczynią Festiwalu Bohaterek jest Agnieszka Przepiórska, a dyrektorką artystyczną Katarzyna Puchalska. Program festiwalu współtworzy Paulina Reiter: Będzie to festiwal o kobietach, bohaterkach dnia codziennego, bohaterkach znanych i tych zapomnianych lub przemilczanych. Kobietach, które piszą swoje historie na nowo, pomimo przeciwności losu i doznanych krzywd. Bohaterkach, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko. Organizujemy Festiwal Bohaterek, bo kobietom się on po prostu należy – podkreślają twórczynie wydarzenia.
Organizatorem Festiwalu Bohaterek jest Dom Spotkań z Historią. Partnerami festiwalu są: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, HER Docs, Ośrodek Kultury Ochoty, oto fundacja, Polskie Towarzystwo Psychotraumatologiczne.
Szczegółowy program znajduje się na stronie dsh.waw.pl