Jesienią 1765 roku Jean-Jacques Rousseau spędza 45 dni na Île Saint-Pierre, wysepce nieopodal Berna. Dzięki takim dziełom, jak Nowa Heloiza, Umowa społeczna i Emil, czyli o wychowaniu w ciągu zaledwie kilku lat Francuz stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci w Europie. Jednak za swoje oświeceniowe traktaty Rousseau płaci cenę wygnania – najpierw z ojczyzny, potem ze Szwajcarii.
Ocean Steve’a Sem-Sandberga to powieść o bezkompromisowym samotniku, który jedyne schronienie znajduje w roślinach zbieranych na wyspie. Ale choć ucieka przed Świętym Oficjum i władzami świeckimi, nie może uciec od przeszłości. Nocami przychodzą sny, których nie da się odpędzić, a dawne czyny, które od dawna wypiera, podmywają jego myśli niby woda podnosząca się wokół wyspy.
Steve Sem-Sandberg (ur. 1958) – szwedzki prozaik, tłumacz, krytyk literacki i dziennikarz. Debiutował jako osiemnastolatek dwiema książkami z gatunku science fiction, a sławę i laury przyniosły mu oparte na faktach dzieła historyczne, w tym wyróżniona w 2009 roku prestiżową Nagrodą Augusta powieść Biedni ludzie z miasta Łodzi. Od 2020 roku jest członkiem Akademii Szwedzkiej.
FRAGMENT:
Samotni są jedynie niegodziwcy, pisał Diderot. Niech i tak będzie. Przez te wszystkie lata osamotnienia nie cierpiał jeszcze nigdy takiego prześladowania ani zniesławienia, jak ze strony tych, których nazywał kiedyś najbliższymi przyjaciółmi. Odkąd Sophie nie chciała już dłużej pokazywać się w jego towarzystwie, o ile nie przebywali akurat w większym gronie na La Chevrette, nie widział powodu, żeby dalej mieszkać w Ermitażu.