Zapowiedzi

Odkryj warszawski Teatr Druga Strefa – miejsce gdzie sztuka łączy się z sercem!

Serdecznie zapraszamy na lutowe wydarzenia w Teatrze Druga Strefa!

Luty rozpoczniemy monodramem JA, CÓRKA RASPUTINA w wykonaniu znakomitej polskiej aktorki Marzeny Trybały oraz pokazem najnowszej produkcji Teatru Druga Strefa ĆMIENIE w reżyserii Radosława Maciąga. Kolejne wydarzenia to doceniany przez krytyków spektakl autorstwa Ingmara Villqista NOC HELVERA. Dramat ŚWINIA rozgrywający się na początku lat 90. Monodram DRUGA w wykonaniu Katarzyny Traczyńskiej, którego autorką jest znana pisarka Agnieszka Lis oraz AMERICAN DREAMS czyli opowieść o losach dwóch polskich aktorek na emigracji. Widzowie będą mogli zobaczyć ponownie dramat Jeana Paula Sartra PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH w wykonaniu trzech niesamowitych aktorek – Haliny Chrobak, Joanny Górniak, Katarzyny Łochowskiej oraz niepokojącej muzyki na żywo w wykonaniu Michała Górczyńskiego.

W lutym w ramach sceny familijnej zapraszamy na premierę spektaklu iluzji JAK ZOSTAŁEM CZARODZIEJEM oraz ponownie na dowcipny i zaskakujący spektakl MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA.

W 2024 roku rozpoczęliśmy I etap projektu TEATR DOSTĘPNY DLA WSZYSTKICH. Chcemy likwidować bariery architektoniczne w dostępie do naszego budynku dla osób ze szczególnymi potrzebami. Podczas I etapu zbieramy na dwa podjazdy dla wózków: podjazd do głównego wejścia i podjazd do wejścia na widownię. Zachęcamy do wsparcia zbiórki na stronie pomagam.pl. Wspólnie możemy stać się dostępni dla wszystkich. Podjazdy chcemy wykonać do końca kwietnia 2024.

Pełny repertuar poniżej:

3 lutego – JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram

9 lutego –  ĆMIENIE | dramat

10 lutego –  ĆMIENIE | dramat

16 lutego – NOC HELVERA | dramat

17 lutego – MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA | spektakl familijny

17 lutego – ŚWINIA | dramat

23 lutego – AMERICAN DREAMS | dramat

24 lutego – JAK ZOSTAŁEM CZARODZIEJEM | spektakl familijny | premiera

24 lutego – DRUGA | monodram

29 lutego – PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH | dramat

JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram

3 lutego 2024 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej  tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.

Z recenzji

Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi.

Łukasz Maciejewski / aict.art.pl

W “Rasputinie” przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki – przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem.

Aleksandra Pieterwas / Stolica

Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła.

MaGa / Notatnik kulturalny

JA, CÓRKA RASPUTINA

Autor: Rafael Akobdżanian
Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska

Wykonanie: Marzena Trybała
Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga

Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz Miasta st. Warszawa

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

ĆMIENIE | premiera

9, 10 lutego 2024 19.00

Wolność to nie tylko prawo do swobodnego działania. Wolność to także prawo do nie działania. O ile nasza cywilizacja zdaje się doskonale obchodzić z tym pierwszym, to drugie przeżywa niespotykany dotąd kryzys. Zasypywani obrazami idealnych i spełnionych ludzi nieustannie dążymy do osiągnięcia własnej “najlepszej wersji siebie”, a każda chwila odpoczynku w tym gorączkowym biegu staje się źródłem lęku, frustracji i poczucia winy. Nie ważne, jak wiele udało nam się osiągnąć – coś w nas nieustannie szepce, że wciąż robimy zbyt mało, by stać się idealną fotografią, wiszącą na frontowej ścianie naszej wyobraźni.

Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? Czy możemy przerwać zamknięte koło samooskarżeń, czyniące z nas jednocześnie panów i niewolników własnego życia? Jak przestać odczuwać drażniące ćmienie wewnętrznej presji, odbierające nam radość swobodnej ekspresji?

“Ćmienie” to portret pokolenia, mierzącego się z własnymi pragnieniami, ambicjami i zagubieniem. To próba odnalezienia własnego miejsca we współczesnym świecie i odpowiedzi na dręczące nas wszystkich pytania – o związki, rodzinę, karierę, miłość i rodzicielstwo. To wyraz buntu wobec nieustannego niepokoju, presji sukcesu, szumu bodźców, natłoku informacji i przemocy pop-ideałów. Ćmienie to pozornie nieznaczny, ale zawsze obecny ból w naszych umysłach i sercach.

Z recenzji:

Oglądamy przedstawienie owszem, dość gorzkie, ale błyskotliwie napisane i z koronkową wręcz precyzją zagrane – mamy dobre role Lidii Pronobis, Aleksandry Pałki – Łopatki, Jakuba Łopatki i Macieja Zuchowicza, oraz – w roli równorzędnej, choć z pozoru drugoplanowej – Kacpra Lecha.
 Rafał Turowski, www.rafalturow.ski

Rewelacyjny spektakl. Mądry, szczery tekst i niesamowita gra aktorska. Miało się wrażenie, że teleportowano nas do głów trzydziestolatków i poznajemy ich myśli, bez retuszu i cenzury.

MaGa, www.notatnikkulturalny.blogspot.com

Autor i reżyseria: Radosław Maciąg
Wykonanie: Lidia Pronobis, Aleksandra Pałka-Łopatka, Jakub Łopatka, Maciej Zuchowicz, Kacper Lech

Muzyka: Kacper Lech
Choreografia: Karolina Rentflejsz

Plakat, kostiumy: Alicja Siemko
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

#scenainicjatyw

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

NOC HELVERA | dramat

16 lutego 2024 19.00

Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju?  Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru. Wracać będzie jak natrętne echo. Każde medialne informacje będą nową Nocą Helvera! Helvera XXI wieku…

Z recenzji:

Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne w warszawskich teatrach Studio i Powszechnym przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.

Tomasz Miłkowski aict.art.pl

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.

Roman Soroczyński warszawa.pl 

Szokujący spektakl. Wszystko mnie w nim zaskakiwało. Oglądając go broniłem się pazurami przed tym, żeby dać się porwać – przegrałem. Wciąż posługujący się najbardziej klasycznymi środkami, jest jednocześnie bardziej nowoczesny od tego, czym karmi się współczesny teatr. Niezwykła forma […] Zagrane to jest tak, że burza braw to mało.

Włodzimierz Neubart – Chochlik Kulturalny

Autor: Ingmar Villqist

Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda

Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga

Plakat: Jan Wawrynkiewicz

Fotosy: Eligiusz Baranowski

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS

Premiera 8 października 2021

#salanapiętrze

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA | spektakl familijny

17 lutego 2024 11.00

Magik Konrad w Teatrze Druga Strefa

Magik Konrad – specjalista od rozbawiania dzieci za pomocą iluzji! Konradowe show to oczy wytrzeszczone ze zdziwienia i brzuchy obolałe ze śmiechu. To 45 minut radochy na pełnych obrotach!

Nasz magik jest strasznym fajtłapą, dzieci ciągle muszą mu podpowiadać, co robi źle czy o czym tam zapomniał. A do niektórych numerów Konrad zaprasza na scenę asystentów wybieranych z publiczności.

Będzie się działo! Będzie sznurek, co gubi końce, kula – co udaje, że lata, a także metalowe koła, co łączyć się potrafią. A to tylko część niespodzianek!

Konrad zna się na rzeczy, występuje od 14 lat i wykonał w tym czasie ponad 3000 występów! Występował w telewizji, w samolotach, w Polsce i za granicą, a ostatnio nawet w czystych skarpetkach.

Pokaz familijny, zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

Zapraszamy też rodziców, babcie, dziadków, a nawet i teściową!

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 4+

Nie zwlekaj z zakupem biletów, znikają szybciej niż pączki w tłusty czwartek!

ŚWINIA | dramat

17 lutego 2024 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej się sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? Czy Marek wyda wyrok najwyższej kary dla oskarżonej?

„Świnia” to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.

Z recenzji:

Bardzo dobry spektakl, aż boję się zdradzić o co chodzi, bo warto by każdy zobaczył i ocenił we własnym sumieniu kto jest tą tytułową świnią.

Wartka akcja, spektakl bardzo dobrze zagrany. Swoisty koncert pary aktorów; przyciąganie i odpychanie się w zależności od rozwoju sytuacji; sprzedać się czy może nie, uwzględnić wszystkie za i przeciw, uniewinnić czy skazać?

MaGa notatnikkulturalny.blogspot.com

Opinie widzów:

Intrygująca fabuła, która wciąga już od pierwszych minut, napięcie, które czuć w powietrzu, piękna scenografia i kostiumy sprawiają, że nie będziecie mogli oderwać wzroku od sceny.

Martyna, facebook

Historia jest intrygująca, postacie wielowymiarowe, a kostiumy i scenografia idealnie wpisane w epokę.

Magda, facebook

Emocje i mimika na twarzach aktorów – do dziś jestem poruszona i zachwycona.

Monika, facebook

Obsada:

Aleksandra Kowalczyk – prokurator Lucyna Nowak
Bartosz Goździkowski – sędzia Marek Kowalski

Kostiumy: Agnieszka Zadworna
Scenografia: Sylwester Biraga
Plakat: Michalina Kowalczyk
Zdjęcia: Kacper Mucha
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

#scenainicjatyw

Premiera 12 maja 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

AMERICAN DREAMS | dramat

23 lutego 2024 19.00

Akcja rozgrywa się w tajemniczym teatralnym studio, gdzie Córka i Matka szukają swojego miejsca na świecie. Córka marzy o karierze aktorskiej w Hollywood, a Matka, była gwiazda sceny, stoi przed trudnymi wyborami w swoim życiu. Przez dialogi między nimi poznajemy ich relacje oraz zmagania z marzeniami a rzeczywistością artystycznego świata. Spektakl w reżyserii Sylwestra Biragi przenosi nas za kulisy teatru, gdzie bohaterki zadają sobie pytania o tożsamość.

To historia o przemijaniu czasu, marzeniach i trudnych wyborach.

Z recenzji:

Jest pewne, że Sylwester Biraga, Aleksandra Kowalczyk i Katarzyna Kozak w trójkę stworzyli przedstawienie, które na każdej płaszczyźnie – tak aktorskiej, jak i scenograficznej, czy kostiumowej – „trafia w punkt”.

Klaudia Kaźmierczak, dzienikteatralny.pl

To jest takie przedstawienie, które warto obejrzeć raz, potem drugi, a nawet więcej, bo za każdym razem zwrócimy uwagę na coś nowego, co zupełnie zmieni nasze spojrzenie na tę opowieść.

Włodzimierz Naubart, chochlik kulturalny

O autorze:

Prof. dr hab. Kazimierz Braun jest reżyserem, pisarzem, historykiem teatru. Reżyserował w kraju i za granicą. Prowadził teatry w Lublinie i we Wrocławiu. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim i w PWST Kraków-Wrocław. Zwolniony z pracy w 1984 roku z powodu działalności opozycyjnej, reżyserował w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Kanadzie oraz wykładał i uczył reżyserii na uniwersytetach amerykańskich. W jego dorobku znajduje się reżyseria ponad 150 przedstawień teatralnych i telewizyjnych oraz publikacja ponad 60 książek, w tym prac naukowych, powieści, dramatów i poezji. Jego teksty dramatyczne – sztuki i adaptacje – wystawiane były w Polsce, Irlandii, Kanadzie i USA.

Autor: Kazimierz Braun

Obsada:

CÓRKA – Aleksandra Kowalczyk

MATKA – Katarzyna Kozak

Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga

plakat: Marek Maciejczyk

Premiera 23 września 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Spektakl jest realizowany dzięki wsparciu finansowym Miasta st. Warszawa

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

JAK ZOSTAŁEM CZARODZIEJEM | spektakl familijny | premiera

24 lutego 2024 11.00

Mateusz był chłopcem, który mieszkał w zwykłym domu z kochającymi rodzicami. Od małego marzył, żeby zostać iluzjonistą. Zamiast magicznych kapeluszy, miał swój stary kapelusz zniszczony przez kota, a zamiast różdżki, używał patyka znalezionego w ogrodzie. Jego pierwsze sztuczki były bardzo zabawne. Potykał się o własne sznurówki, a zniknąć potrafił tylko za zasłoną.

Kilka lat później, Mateusz został iluzjonistą o międzynarodowej sławie. Na oczach zdumionych widzów potrafił przeciąć kobietę na pół lub sprawić, że stolik sam zacznie się unosić. Dziś jego występy są pełne niesamowitych emocji i wrażeń. Spektakularne iluzje sprawiają, że ludzie zaczynają wierzyć w niewytłumaczalne.

Teraz jego show możecie zobaczyć w Teatrze Druga Strefa.

Zapraszamy na premierę spektaklu familijnego pełnego iluzji JAK ZOSTAŁEM CZARODZIEJEM.

Występuje: Mateusz Misiewicz

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 24 lutego 2024 Teatr Druga Strefa Warszawa

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 6+

DRUGA | monodram

24 lutego 2024 19.00

DRUGA  to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o  łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna  walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to  wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności,  co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w  cieniu autorytatywnej matki.

DRUGA to monodram, w którym  aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra,  zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości,  niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To  opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem,  rollercoaster.

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek  trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni  głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest  mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022  zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie?

Pierwotnie  DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez  żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie  nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet,  aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją  cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny,  otwarty.

Z recenzji:

Jestem pod wrażeniem i niesamowitej gry aktorskiej Katarzyny Traczyńskiej i oczywiście talentu Agnieszki Lis , na podstawie której tekstu powstał monodram w reżyserii Anny Sandowicz. I to jaki!! Pełen ekspresji, niesamowitych emocji i tak bardzo realny. Brawo!

zaczytanapodrozniczka.blogspot.com

Autorka: Agnieszka Lis
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska
Reżyseria: Anna Sandowicz
Muzyka: Marek Jakubowicz
Choreografia: Michał Wierzbowski

Plakat: Asya Burtseva
Zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 13 października 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
#scenainicjatyw

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH | dramat

29 lutego 2024 19.00

Gdzieś po drugiej stronie Garcin, Inez i Stellę skazano na bycie razem na wieczność. Nie mają szczoteczki do zębów, nie mają łóżka, nie mają lustra, mają tylko siebie i doskonale wyuczoną grę pozorów. Z łatwością okłamują innych, okłamują siebie, a cena jest wysoka. W tym niezwykłym trójkącie przy drzwiach zamkniętych wychodzą na światło dzienne najmroczniejsze sekrety ich życia. Podstęp, intryga, manipulacja, agresja, brutalność, namiętność, uległość przyjemności, zabijanie dzieci. Gra w asertywność oraz walka o przewagę nad pozostałymi jest jedynym wyjściem z sytuacji. Kto stanie się katem, a kto ofiarą? I czy ofiara może być równocześnie katem?

PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH to dramat, który na polskich scenach wystawiany był niezwykle rzadko. Sylwester Biraga na nowo odczytuje napisany w 1944 roku tekst autorstwa Jeana Paula Sartra, poszukując przy tym odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście piekło to są inni?

Jean Paul Sartre – powieściopisarz, dramaturg i filozof. Jeden z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu ateistycznego. Pod koniec życia odszedł jednak od tej filozofii rozwijając przy tym własną wersję socjologii marksistowskiej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1964 roku, której przyjęcia odmówił.

Autor: Jean Paul Sartre

Tłumaczenie: Jan Kott

Obsada:

Kelner – Michał Górczyński, Sylwester Biraga

Garcin – Joanna Górniak

Inez – Halina Chrobak

Stella – Katarzyna Łochowska

Reżyseria, scenografia: Sylwester Biraga

Muzyka: Michał Górczyński

Plakat: Marek Maciejczyk

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS.

Premiera 15 grudnia 2023

Czas trwania 75 minut | Kategoria wiekowa 15+

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto st. Warszawa.

fot. Kacper Mucha

Komentarze
Udostepnij