Zapowiedzi

Odkrywanie kultury jidysz podczas Festiwalu Warszawa Singera

Literatura, kaligrafia, warsztaty tańca, międzypokoleniowa feta oraz wspólne gotowanie – to tylko niektóre sposoby na odkrywanie kultury jidysz, jakie oferują organizatorzy  20. edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Zaczynamy od piosenki! Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 zaprasza 26 sierpnia o godz. 12 na warsztaty piosenki żydowskiej prowadzone przez kierownik muzyczną Teatru Żydowskiego Teresę Wrońską. Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się spotkanie z rysownikiem i autorem komiksówDidierem Zuilim, który w rozmowie z Martyną Steckiewicz opowie o swojej najnowszej publikacji „Varshe, Varshe”.

27 sierpnia o godz. 11 w CKJ chętni będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych połączonych z kaligrafią, które poprowadzi Helena Czernek, autorka m.in. papierowych żonkili rozdawanych na ulicach Warszawy z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. O godz. 13 Zofia Mioduszewska-Wajszczak zaprosi natomiast do poznawania dzikich ziół Muranowa w ramach rodzinnych warsztatów z cyjanotypią. Młodzież będzie mogła zgłębić świat bajek Singera podczas zajęć prowadzonych przez Dominikę Ludwig od godz. 15.30, a 31 sierpnia o godz. 18 wziąć udział w performatywnym słuchowisku na podstawie opowiadania „Scyzoryk” Szolema Alejchema w wykonaniu kolektywu Radio Uziemienie z udziałem Natalii Chmielarz i Michaliny Jadczak.

2 września o godz. 16 organizatorzy zapraszają dorosłych na warsztaty feministycznych jidyszowych zinów z Julią Fukiet, a o godz. 16.30 na skwer obok CKJ na prezentację wierszy Nelly Sachs w wykonaniu Anny Rozenfeld i Rafała Rutowicza. Tego dnia wieczorem odbędzie się popularna impreza „Singerówka” z koncertem Marii Ka oraz grą bingo przeprowadzoną przez Rafała Dajbora. Amatorzy kulinarnych wrażeń spotkają się 3 września o godz. 12 na rodzinnych warsztatach „Jak śliwka w kompot” prowadzonych przez Katarzynę Batarowską.

– Chcemy pokazać kulturę jidysz w jej różnorodnych odsłonach: tradycyjnej ale również tej nowoczesnej, stawiającej na nowe sposoby wyrazu i dotarcia do odbiorcy – zapewnia Natalia Chmielarz z CKJ. – Ta kultura ciągle się rozwija, przybiera ciekawe formy, a my staramy się je odkrywać i przybliżać uczestnikom Festiwalu Warszawa Singera oraz słuchaczom, którzy odwiedzają nas przez cały rok. Dzięki temu w Centrum Kultury Jidysz wciąż rodzą się nowe pomysły na warsztaty, wykłady czy spotkania z interesującymi twórcami.

Projekty międzypokoleniowe to stały element działalności Centrum Kultury Jidysz. W poniedziałek, 28 sierpnia, o godz. 11.30 organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy wycinanek żydowskich słuchaczki działającego przy Teatrze Żydowskim Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Danuty Boruń-Petruczenko. Od godz. 12 będzie można zaprojektować swój własny parochet z Moniką Krajewską, znawczynią sztuki żydowskiej, a o godz. 14 Rafał Dajbor – aktor i ekspert w dziedzinie historii kina – zaprosi na „Międzygalaktyczny, międzypokoleniowy, szalony i zabawny turniej wiedzy o polskim kinie”. Tego dnia odbędzie się też plener malarski Anny Marii Czubaczyńskiej, warsztaty przedwojennych piosenek z Robertem Lipką oraz koncertartysty, a także warsztaty tańca izraelskiego Moniki Leszczyńskiej.

Działający od kilkunastu lat Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce, gdzie słuchacze mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania – zarówno naukowe, jak i artystyczne. Od kilku lat realizujemy projekty międzypokoleniowe, których siłą jest wzmacnianie relacji między osobami w różnym wieku, poznawanie swoich potrzeb oraz rozwijanie otwartości na drugiego człowieka – mówi Katarzyna Batarowska, koordynatorka UTW w Centrum Kultury Jidysz. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć, uczestnicząc w wykładach, warsztatach, wyjściach do muzeów oraz wycieczkach.

„Literacka rodzina Singerów – konteksty, przekłady, nowe interpretacje” to tytuł sesji naukowej, która odbędzie się w CKJ 29 sierpnia o godz. 10 pod opieką prof. dr hab. Moniki Adamczyk-Garbowskiej. Zaproszeni wykładowcy opowiedzą m.in. o kwestii żydowskiej w ZSRR, twórczości Chany Lewin i Sary Kagan oraz doświadczeniu uchodźctwa Idy Kamińskiej. O godz. 19 odbędzie się natomiast czytanie performatywneksiążki „Malik” Else Lasker-Schüler w reżyserii Karoliny Szymaniak.

Wielbicieli kina organizatorzy zapraszają na Andersa 15 na pokazy filmów: „Shoelaces/Sznurówki” w reżyserii Jacoba Goldwassera (27 sierpnia, godz. 18), „The Unorthodox/Nieortodoksyjnie” Elirana Malki (30 sierpnia, godz. 17) oraz „Our Father/Ojcze nasz” Meni Yaish (30 sierpnia, godz. 19.30).

Szczegółowy program http://shalom.org.pl/program-2023/

Projekt Festiwal Warszawa Singera dofinansowany jest ze środków: 

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce.

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Austriackie Forum Kultury, Włoski Instytut Kultury w Warszawie, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,  Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Getta Warszawskiego.

Komentarze
Udostepnij