Zapowiedzi

Oficjalna premiera „Wstydu” w radomskim Teatrze Powszechnym

Na 27 listopada 2021 roku zaplanowano oficjalną premierę sztuki Marka Modzelewskiego „Wstyd” w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

O tej obyczajowej tragikomedii stało się głośno we wrześniu 2019 roku, gdy Wojciech Malajkat wyreżyserował ją w warszawskim Teatrze Współczesnym, a Iza Kuna, Agnieszka Suchora, Jacek Braciak i Mariusz Jakus stworzyli znakomite, wielokrotnie nagradzane role. Tym razem po tekst Marka Modzelewskiego, którego trzy wcześniejsze sztuki: „Henryk Św. – albo kto następny”, „Starsza pani prycha” i „Zabij mnie” miały swoje prapremiery w Teatrze Powszechnym w Radomiu, sięgnął Błażej Peszek. Do współpracy zaprosił Michała Dracza (scenografia i kostiumy), Wojtka Kiwera (muzyka) oraz radomskich aktorów: Izabelę Brejtkop (Małgorzata), Joannę Jędrejek (Wanda), Piotra Kondrata (Tadeusz) i Jarosława Rabendę (Andrzej).

Akcja sztuki rozgrywa się w kuchni restauracji, w której miało się odbyć wesele dzieci czwórki wymienionych wyżej bohaterów. Niestety, jedno z nich ucieka sprzed ołtarza. Rodzice starają się zmniejszyć skalę wstydu wywołanego tym niespotykanym wydarzeniem. Niedoszli swatowie rozpoczynają wzajemną rozmowę od przeprosin, ale w trakcie jej dalszego przebiegu rośnie między nimi napięcie, do głosu dochodzą skrywane dotąd wzajemne animozje i pretensje, pojawia się nietolerancja, dyskryminacja, homofonia. Alkohol, nieodzowny element każdego niemal wesela, powoduje, że hamulce puszczają i między bohaterami dochodzi też do agresji, a nawet rękoczynów.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Błażeja Peszka (przygotowywane z przerwami spowodowanymi przez lockdown)  miało swoje przedpremierowe prezentacji w czerwcu, tuż przed przerwą urlopową. Po premierze spektakl zostanie zagrany 28.11. oraz 11 i 12 grudnia.

/KK/

Fot. Magdalena Franczuk

Komentarze
Udostepnij