Zapowiedzi

Ogłaszamy matronkę 4. edycji Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA 2024!

17-19 maja 2024 (piątek-niedziela)

Czwarta edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA odbędzie się w dniach 17-19 maja 2024 w siedzibie organizatora festiwalu ─ Mazowieckiego Instytutu Kultury przy Elektoralnej 12, w Warszawie. Honorujemy twórczość kobiet i ich rolę w polskiej kulturze.

Matronką tegorocznej odsłony festiwalu została wybrana LIDIA OSTAŁOWSKA – wybitna polska reportażystka zmarła w roku 2018. W latach PRL reporterka „Przyjaciółki” i „ITD”, przez wiele lat dziennikarka „Gazety Wyborczej”, działaczka społeczna, autorka głośnych i nagradzanych książek. 
Pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o młodzieży z subkultur, o ludziach wykluczonych. W ostatnich latach postrzegana była jako reporterka, która zajmuje się „dziennikarstwem równościowym”, oddaje głos kobietom, które tkwią w „świecie z przewagą mężczyzn”.  

Bezpośrednim impulsem do wyboru matronki była wydana w roku 2023 publikacja przyjaciela dziennikarki – uznanego pisarza Wojciecha Tochmana, pt. Historia na śmierć i życie, stanowiąca swoisty hołd złożony Lidii Ostałowskiej, która pierwsza zaczęła dokumentować opisaną w książce historię.  

9 stycznia 2024 roku Lidia Ostałowska obchodziłaby swoje 70. urodziny – to również stanowi ważny pretekst do przypomnienia jej postaci i dorobku. A te wpisują się w idee i wartości festiwalu PERSONA, którego jednym z podstawowych celów jest promowanie wybitnych kobiecych osobowości twórczych, wspieranie młodych artystek oraz kreowanie inspirującej przestrzeni do międzypokoleniowego dyskursu w duchu otwartości, wolności i szacunku, dotykając istotnych problemów współczesnego świata, społeczeństwa oraz kultury i sztuki.

Patronem honorowym edycji 2024 jest Fundacja Instytut Reportażu, z którą Lidia Ostałowska była przez wiele lat związana jako wykładowczyni w prowadzonej przez fundację Polskiej Szkole Reportażu. 
Kuratorka literacka festiwalu – Elżbieta Szymańska zaprosiła do współpracy nad programem pisarkę i redaktorkę Magdalenę Kicińską, związaną z cenionym magazynem „Pismo”. 
W ofercie programowej, jak co roku, znajdą się debaty, spotkania i rozmowy, ale też wydarzenia artystyczne, w tym wystawa prac plastycznych – inspirowane bądź powiązane z twórczością matronki. 

Festiwal PERSONA ma za sobą trzy edycje w latach 2021, 2022, 2023 i w wyrazisty sposób wpisuje się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy. Dotychczasowymi matronkami festiwalu były Julia Hartwig, Maria Janion oraz Wisława Szymborska, natomiast wśród gościń festiwalu można wymienić wiele znanych polskich artystek, działaczek społecznych, wybitnych intelektualistek, takich jak: Anda Rottenberg, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Szpila, Maria Peszek, Ewa Lipska, Katarzyna Kasia, Anna Janko, Agnieszka Graff, Katarzyna Surmiak-Domańska, Aleksandra Lipczak, Małgorzata Rejmer, Joanna Helander, Joanna Szczęsna, Sylwia Chutnik, Małgorzata Lebda, Agnieszka Przepiórska i Magdalena Popławska. 

Pomysłodawczynią festiwalu, z której inicjatywy został on powołany do życia jest Magdalena Ulejczyk – Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury.


Patronat honorowy nad Festiwalem Sztuki Kobiet PERSONA 2024
Fundacja Instytut Reportażu
Zespół programowy Festiwalu:

Elżbieta Szymańska, kuratorka literacka; 
Agnieszka Daroch, koordynatorka i kuratorka teatralna; 
Paulina Czajor, kuratorka sztuk plastycznych.

Opracowanie graficzne: Aleksandra Nałęcz-Jawecka

Komentarze
Udostepnij