Zapowiedzi

Open Call dla artystów w krakowskim Teatrze KTO

Teatr KTO zaprasza młodych artystów tańca, ruchu, plastyki, pantomimy, sztuk wizualnych i performatywnych do zgłoszenia swoich propozycji w otwartym już naborze zgłoszeń, w którym nagrodą jest 40 tysięcy złotych na produkcję spektaklu. OPEN CALL trwa do 31 maja.

Teatr KTO po raz kolejny w roli organizatora festiwalu

Osiem spektakli konkursowych – trzy spektakle mistrzowskie w tym wielokrotnie już nagradzana „ARCADIA” w reżyserii Jerzego Zonia na podstawie poematów Tadeusza Różewicza oraz zachwycające „Szekspirie” Krakowskiego Teatru Tańca według koncepcji Eryka Makohona, warsztaty, wykłady, rozmowy z artystami w klubie festiwalowym oraz inne wydarzenia towarzyszące – to wszystko co czeka na uczestników i widzów 1.edycji Festiwalu Ciało i Czas.

37-letnie doświadczenie wynikające z organizacji ULICA Festival, czyli międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych pozwala nam na odważne powołanie do życia kolejnego święta sztuk marginalizowanych.

Idea festiwalu, przeglądu, konfrontacji, zaproszenia ciekawych przedstawień powstała stąd, że odczuwamy jako organizatorzy wielki niedosyt uczestniczenia w tego rodzaju przedstawieniach. Przyjęło się, że teatr, ten piękny, klasyczny oparty jest na dramacie. Ten teatr jest typowym wytworem kultury mieszczańskiej. Powstał, czołgał się przez całe tysiąclecia, by wsiąść na konia, który nazywa się dobrobyt o złoconych lożach. A w tych ozłoconych lożach przywykliśmy, aby usiąść i patrzeć, jak aktor nam poda tekstzauważa Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Różnorodność skrywana przez teatr

Podczas festiwalu chcemy przedstawić propozycje reprezentujące różne terytoria teatru od teatru tańca, ruchu, teatru fizycznego, przez pantomimę po sztuki performatywne.

Pragniemy celebrować różnorodność, którą skrywa w sobie teatr. Ponownie chcemy wypowiedzieć prowokacyjne „sprawdzam” i skonfrontować ludzi teatru i widzów ze sztuką, w której słowo zredukowane jest do minimum lub wcale nie występujemówi Sławomir Szczurek, kurator Festiwalu Ciało i Czas.

OPEN CALL dla artystów

Nieodłącznym elementem festiwalu jest ogłoszony już OPEN CALL dla profesjonalnych artystów lub studentów ostatnich lat kierunków artystycznych. Analizując nadsyłane propozycje wysoko oceniana będzie ich interdyscyplinarność. Do udziału w festiwalu, który odbędzie się w dniach 8 do 14 września 2024 roku zaprosimy ośmioro najciekawszych zdaniem jury artystów.

Sami jako Teatr KTO preferujemy język ciała, język obrazu, język muzyki, wszystko to, co w sumie daje performatykę w teatrze. Pogubimy się jednak w tym nazywaniu, w terminologii, jeżeli sobie nie przypomnijmy skąd wyszedł teatr? Co ma przedstawiać? I jak możemy kategoryzować teatr? Teatr jest jeden. Dobry lub zły. I my szukamy tego pierwszegozaznacza Zoń.

Tematycznie festiwal skupiał się na będzie wokół zagadnień „ciała” i „czasu”. To właśnie interpretacją artystyczną tych idiomów powinni wykazać się uczestnicy przed festiwalowego naboru.

Festiwal będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć jak zmienia się czas w naszym postrzeganiu? Jak zmienia się ciało? A także jak zmienia się ciało pod wpływem czasu? Wszystkich artystów serdecznie zapraszamy do udziału w OPEN CALLl’u, a widzów we wrześniowym festiwalu zachęca Szczurek.

Zgłoszenia do konkursowej części festiwalu dla artystów przyjmowane są za pośrednictwem specjalnego formularza do 31 maja 2024 r.

Link do formularza: https://forms.office.com/e/GZPx0N2Z1W

Regulamin OPEN CALL’a: https://tiny.pl/dcczj

Do zobaczenia na festiwalu!

Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO

Sławomir Szczurek, kurator Festiwalu Ciało i Czas

Komentarze
Udostepnij