Zapowiedzi

Opera przyjdzie do Was! Warsztaty edukacyjne “Bliżej opery” Opery na Zamku w Szczecinie

Z przyjemnością informuję, że Opera na Zamku rozpoczęła warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Odbywają się na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Jeśli nie możecie przyjść do Opery, to Opera przyjdzie do Was!

Właśnie rozpoczął się cykl warsztatów wyjazdowych „Bliżej opery” –  zajęć edukacyjnych poza siedzibą teatru. To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zajęcia odbywają się w lokalnych ośrodkach kultury.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów siedzą wygodnie na kolorowych poduchach i przenoszą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiadują się, czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbywają wirtualny spacer po teatrze. Zaglądają do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiadają na widowni, wchodzą na scenę i do orkiestronu. Dowiadują się, czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Patrzą, jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrują ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przechodzą się po eleganckim foyer oraz ze do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkrywają wiele tajemnic i ciekawostek. Są także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Słuchają śpiewu operowego oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotykają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowiada o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumowują zdobytą wiedzę. Na zakończenie dzieci mogą poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.

9 września gościliśmy z warsztatami w Dębnowskim Ośrodku Kultury, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi w wieku przedszkolnym. Mali widzowie między innymi wysłuchali Katarzyny Berowskiej, która jest dyrygentem chóru dziecięcego i prowadzi w Operze na Zamku warsztaty wokalne dla dzieci. Gość opowiedział o swojej pracy i zaprosił dzieci do wspólnej zabawy w orkiestrę. Uczestnicy, podzieleni na sekcje muzyczne, zagrali fragment utworu z „Dziadka do orzechów”.

Warsztaty “Bliżej opery” prowadzi wykwalifikowana kadra:
Anna Basek – autorka i prowadząca warsztaty “Tajemniczy świat opery”  oraz “Poczuj Operę” w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu “Nie ma bym” przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.
Marta Peszko – autorka i prowadząca warsztaty “Tajemniczy świat opery”  oraz “Poczuj Operę” w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych.

Komentarze
Udostepnij