Zapowiedzi

Operetkowe SHOTY w Powiecie Wrocławskim

Operetka na WYNOS!

16 marca 2024

godz. 16:00 Kobierzycki Ośrodek Kultury | KOBIERZYCE

godz. 19:00 Hotel SOBOTEL | SOBÓTKA

Kiepuriada na WYNOS!

17 marca 2024

godz. 16:00 Szkoła Podstawowa | KIEŁCZÓW, GM. DŁUGOŁĘKA

godz. 19:00 Świetlica Wiejska | JESZKOWICE, GM. CZERNICA

Operetka na WYNOS!

Czyli najpiękniejsze arie i duety z operetek wszech czasów

W repertuarze znajdą się największe przeboje takich twórców, jak: Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Paul Abraham czy Jacques Offenbach. W programie prócz popisowych arii i duetów pojawią się czardasze, walce, foxtroty. Nie zabraknie największych szlagierów: Kupletów Barinkaya „Wielka sława to żart!”, najsłynniejszego operetkowego duetu „Usta milczą, dusza śpiewa”, przezabawnych Kupletów Adeli z Zemsty Nietoperza, „Brunetek, blondynek” – którymi Kiepura podbijał światowe sceny muzyczne, „Dziewcząt z Barcelony” z Clivi, Pieśni Adama z Ptasznika z Tyrolu „Lat 20 miał mój dziad”, czy „Wiedeńskiej Krwi”.

Wykonawcy:
Liza Wesołowska – sopran
Damian Domalewski – tenor
Tomasz Maleszewski – tenor
Tancerze Teatru Scena Kamienica
Maciej Michałkowski – prowadzenie

Kiepuriada na WYNOS!

Piosenki i arie z polskich filmów przedwojennych, musicali, operetek i wodewili

Jedno z najbardziej znanych małżeństw w historii Polski, pozostawiło po sobie prócz wielu miłych wspomnień
i zasług dla kultury polskiej, także wiele już dziś zapomnianych i niezwykłych muzycznych przebojów. Marta Egghert była wielką divą węgierskiej operetki, która w późniejszym etapie kariery sięgała wspólnie z Janem Kiepurą po pieśni dwudziestolecia międzywojennego, nierzadko pisane specjalnie dla nich. Podczas Koncertu Kiepurowskiego, usłyszymy takie utwory, jak: „Brunetki, blondynki”, „Mów do mnie jeszcze”, „Pokochaj mnie”, „Jaśminowy walc”, „Lata 20 miał mój dziad” „Ninon” i wiele innych. Pochodzą one z pierwszych polskich filmów, musicali, wodewili, a często samodzielne utwory pisane były z dedykacją dla naszego wybitnego artysty. Wieczór wypełniony będzie anegdotami i wspomnieniami z życia Eggerth i Kiepury.

Wykonawcy: 

Mariola Augustyn – wokal (Martha Egghert) 

Tomasz Maleszewski – wokal (Jan Kiepura) 

Damian Domalewski – wokal (Władysław Ladis) 

Tancerze Teatru Scena Kamienica 

Maciej Michałkowski – prowadzenie  

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

ZADANIE PUBLICZNE JEST SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU POWIATU WROCŁAWSKIEGO

STOWARZYSZENIE OPERETKA WROCŁAWSKA


Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu „Koncertów na WYNOS!”. Wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi przystępność możliwość oglądania i słuchania koncertów w miejscach zupełnie nieoczywistych do prezentacji tego typu wydarzeń. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach oraz w instytucjach kultury. Od 2020 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska przygotowuje ogólnopolskie trasy koncertowe, które przekładają się na ponad 100 wydarzeń w sezonie. „Koncerty na WYNOS!” dostarczyły sztukę operetkową dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców.

W ramach intensyfikacji działań organizacja prowadzi od 2020 roku własne festiwale muzyki operetkowej
w Darłowie, Oświęcimiu, Radlinie, Żninie i Powiecie Wrocławskim.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska może poszczycić się realizacją dużych projektów społeczno-kulturalnych. W grudniu 2020 z okazji Mikołajek i dzięki dotacji Fundacji LOTTO przygotowaliśmy specjalny spektakl online „Operetka dla Dzieci”, który dedykowany był dzieciom znajdującym się w polskich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) oraz rodzinom zastępczym. W obliczu ogólnonarodowej kwarantanny na początku 2021 roku, dzięki wsparciu Fundacji PZU nagraliśmy, a następnie rozesłaliśmy pocztą 5000 egzemplarzy płyt CD z największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. Adresatami byli dolnośląscy seniorzy skupieni wokół organizacji opiekuńczych, uniwersytetów trzeciego wieku, czy też instytucji aktywizujących osoby w starszym wieku. 

W roku 2022 swoją działalność rozpoczął Wrocławski Chór Seniora, działający przy Stowarzyszeniu Operetka Wrocławska. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Tomasz Maleszewski. To projekt interdyscyplinarny, adresowany do wrocławskich Seniorów i wspierający ich w podejmowaniu aktywności zmierzających do samorozwoju, rozwijania swoich pasji i marzeń, integracji społecznej, przełamania hermetyczności uczestnictwa w tzw. kulturze wysokiej, a także nabywania nowych i wartościowych umiejętności. Zespół może pochwalić się laurami konkursów chóralnych, licznymi koncertami oraz występami z gwiazdą muzyki rozrywkowej Dawidem Podsiadło przed blisko 5 tys. publicznością. Wrocławski Chór Seniora jest największym tego typu Zespołem w kraju liczącym blisko 70 aktywnych członków. ​

We wrześniu 2023 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało uhonorowane ZŁOTYM LIŚCIEM RETRO 2023 – wyróżnieniem przyznawanym przez Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro oraz Rodzinę Mieczysława Fogga za widowisko muzyczne „Lata 20., lata 30. na WYNOS!”. ​

W grudniu 2023 roku stworzyliśmy pierwszy na świecie edukacyjny portal internetowy dla dzieci poświęcony sztuce operetkowej! Strona powstała w oparciu o światowe standardy WCAG 2.1, dzięki czemu jest dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami. Najmłodsi odbiorcy dowiedzą się z niej wielu ciekawostek związanych z kompozytorami muzyki operetkowej, czym jest teatr muzyczny i głos ludzki. Mogą przeczytać ciekawe bajki, pobrać kolorowanki, a nawet zagrać w gry online. Kluczowym elementem portalu jest dedykowany spektakl „Operetka dla Dzieci” w dwóch wersjach: standardowej oraz dostosowanej z napisami i audiodeskrypcją.  

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest jedyną tego typu organizacją pozarządową w Polsce, realizującą rekordową liczbę zadań publicznych. Dotychczas (stan na luty 2024) zrealizowaliśmy 371 wydarzeń odbywających się w 129 miejscowościach i w ramach 140 zadań publicznych.

Profile stowarzyszenia na Facebooku, YouTube i Instagramie: @Operetka Wrocławska

Komentarze
Udostepnij