Zapowiedzi

Opolski Teatr im. J. Kochanowskiego podsumowuje sezon

Miniony sezon to udane produkcje, warsztaty, festiwale, eksperymenty artystyczne oraz międzynarodowa konferencja teatralna. Teatr im. J. Kochanowskiego potwierdza, że jest strefą dialogu i twórczych poszukiwań.

„Wspaniale zobaczyć taki wysoki poziom w Opolu, nigdy w życiu czegoś takiego nie widziałam.” „Absolutna rewelacja! Na pewno wybiorę się jeszcze raz”.” – to często powtarzające się głosy widzów o naszych spektaklach

W sezonie 2022/2023 zaprezentowaliśmy sześć premier, zorganizowaliśmy po raz pierwszy dwie edycje Opolskiej Sceny Tańca – festiwal najciekawszych przedstawień tanecznych spotkał się z gorącym przyjęciem opolskich widzów i udowodnił, że są oni otwarci na działania performatywne i różne języki  formy teatralnego wyrazu.

Teatr im. Jana Kochanowskiego, jako jedyna polska instytucja, należy do Europejskiego Stowarzyszenia Teatrów (European Theatre Convention). W maju została u nas zorganizowana konferencja teatralna tej organizacji, a także Europejskie Forum Teatru pod auspicjami Komisji Europejskiej. Goście z całego kontynentu dyskutowali o wyzwaniach i zagrożeniach dla kultury we współczesnym świecie. Impreza ta odbiła się szerokim echem w europejskim środowisku teatralnym oraz wśród decydentów, którzy mają wpływ na kształtowanie strategii kulturalnych państw Unii Europejskiej.

Cieszymy się, że rokrocznie nasze produkcje goszczą na uznanych festiwalach. Spektakl „Rohtko”, zrealizowany w kooperacji z teatrem Dailes w Rydze, pokazywany był w ramach krakowskiej Boskiej Komedii, oklaskiwali go widzowie na przeglądzie w Atenach, a w najbliższym sezonie wyrusza na podbój Paryża.

Za nami również 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” – jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – organizowany wspólnie z Instytutem Teatralnym w Warszawie i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku w ramach OKT zostało zaprezentowanych pięć przedstawień, odbywały się też otwarte koncerty, dyskusje z twórcami, a także czytania tekstów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Krystyny Miłobędzkiej.

Ważnymi wydarzeniami sezonu były też dwie imprezy muzyczne – koncert Wojtka Mazolewskiego z zespołem, zorganizowany przy okazji premiery „Antonówek” w reż. Janusza Opryńskiego oraz koncert ukraińskiej kapeli Żadan i Psy, której lider był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla.

Miłym akcentem na zakończenie sezonu był udział spektaklu „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego w festiwalu Kontakt, odbywającym się w Toruniu. Kochanowski wrócił z niego z wyróżnieniem dla najlepszej aktorki – Katarzyny Herman.

W nadchodzącym sezonie nie zwalniamy tempa, szykujemy dwie międzynarodowe produkcje, oraz kolejne edycje festiwali – tanecznego i sztandarowych Konfrontacji.

Poprzez zróżnicowane działania, zbaczające często z utartych ścieżek, nieustannie realizujemy misję teatru „wielu głosów, różnych spojrzeń”. Chcemy być miejscem, które warto odwiedzać, po to, by lepiej rozumieć otaczający nas świat.

Zapraszamy od września, spotkajmy się w przyjaznej przestrzeni Teatru im. Jana Kochanowskiego!

Komentarze
Udostepnij