Zapowiedzi

Opolski Teatr Kochanowskiego ogłasza zapowiedzi na cały sezon 2023/2024

Sezon 2023/2024 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego otworzą międzynarodowe koprodukcje, których polskie premiery zaplanowane są na wrzesień i październik. Realizacja tych spektakli to nasz głos w europejskiej dyskusji o problemach, które są niewygodne i stanowią tabu dla większej części społeczeństwa.

We wrześniu zapraszamy na spektakl „I’m Nowhere / Znikanie” wg konceptu i w reżyserii Norberta Rakowskiego. To polsko-hiszpańska produkcja powstająca we współpracy z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Fragmenty spektaklu oparte będą na nowym tekście Iwana Wyrypajewa pt. „Znikanie”.

Tematem sztuki, chowanym w Polsce wciąż pod dywan, jest eutanazja, zalegalizowana w kilku krajach Europy, w tym w Hiszpanii.

Polska premiera odbędzie się 22 września w Opolu. Premiera hiszpańska zaplanowana jest na początku października. Spektakl pokazany zostanie także w ramach najbliższego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

W październiku w Opolu kolejna międzynarodowa produkcja, czyli „The Best European Show” w reż. Harisa Pašovića. Po wielu latach przygotowań Teatr Kochanowskiego połączył siły z Teatru Malta, Słoweńskim Teatr Narodowym Nova Gorica, Fundacją Teatro Due Parma oraz Narodowym Teatrem Kosowa.

Haris Pašović diagnozuje kondycję europejskiego teatru i przygląda się jego związkom z demokracją. Jako portret zamkniętego środowiska „The Best European Show” pokazuje systemowe patologie oraz proponuje dialog o współczesnej Europie i relacjach sztuki z władzą.

W obsadzie spektaklu znaleźli się aktorzy i aktorki z Włoch, Kosowa, Malty, Słowenii, Niemiec, Francji i Polski. Opolska premiera „The Best European Show”, która odbędzie się 13 października, rozpocznie europejski tour spektaklu. Kolejne prezentacje zaplanowane są we Włoszech, na Malcie, w Słowenii oraz w Kosowie.

Oprócz międzynarodowych produkcji w nowym sezonie w naszym teatrze dwa premierowe spektakle zrealizują utalentowane reżyserki młodego pokolenia.

Pierwszy z nich, „Instrukcja dla pań sprzątających”, zostanie wyreżyserowany przez Olgę Ciężkowską, zdobywczynie nagrody głównej festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych za „wykreowanie wieloznacznej scenicznej metafory współczesnego świata oraz oddanie głosu wykluczonym”.

Z kolei Katarzyna Minkowska, twórczyni m.in. spektakli „Syrenarium” (za który otrzymała nagrodę Debiut TR 2018), „Judasz. Laboratorium epifanii”, „Maria Magdalena. Wykład o grzechu”, w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu wyreżyseruje spektakl „Burza”, na podstawie dramatu William’a Shakespeare’a.

Swoje działania prowadzić będzie Centrum Edukacji Kulturalnej, proponując merytoryczne wstępy do przedstawień oraz warsztaty i wykłady i cykl „Gdy rodzice są w teatrze…”.

Działania edukacyjne będą odbywać się także w ramach dwóch dużych projektów – „Pryzmaty Teatralne 2023” oraz „Fejk&Hejt”. To rozbudowane i kompleksowe działania skupione na problemie przemocy rówieśniczej, będzie realizowany także w szkołach województwa opolskiego. Edukatorzy i edukatorki, na bazie materiałów audiowizualny przygotowanych przez Teatr Kochanowskiego, będą rozmawiać z młodzieżą o problemie bullyingu, jak się przed nim bronić i jak mu zapobiegać.

Nowy sezon to także kolejna edycja programu MODELATORNIA, tym razem skupionego na działaniach rezydencyjnych.

W grudniu z kolei odbędzie się trzecia odsłona ciepło przyjętego w Opolu projektu Opolska Scena Tańca. Przez tydzień Teatr Kochanowskiego stanie się miejscem prezentacji współczesnych prac choreograficznych, wykładów, a także warsztatów, na których będzie można potańczyć razem z zaproszonymi artystami i artystkami.

Komisja Konkursowa organizowanego przez Instytut Teatralny Konkursu „Klasyka Żywa” rozpoczęła prace, mające na celu wyłonienie spektakli konkursowych 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, na które zapraszać będziemy do naszego teatru już na przełomie maja i czerwca.

Zachęcamy do śledzenia działań Teatru Kochanowskiego na stronie https://teatropole.pl/ oraz w social mediach:

https://www.facebook.com/teatropole

https://www.instagram.com/teatropole/

https://www.linkedin.com/company/teatr-im-jana-kochanowskiego-w-opolu/

https://www.youtube.com/@teatrkochanowskiego

Komentarze
Udostepnij