Zapowiedzi

Osobiście o Moniuszce – cykl spotkań z twórcami w TW-ON

Osobiście o Moniuszce – cykl spotkań z twórcami

13 listopada  2019 (środa), g. 18.00
Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Spotkanie z Urszulą Kryger i Lutosławski Quartet
Prowadzenie: Agata Kwiecińska

Stanisław Moniuszko słusznie kojarzony jest przede wszystkim z muzyką wokalną. Imponująca liczba skomponowanych pieśni i ważny operowy rozdział jego twórczości pozostają najlepiej znane. Dwusetna rocznica urodzin kompozytora jest jednak znakomitą okazją by przypomnieć także mniej znaną część jego spuścizny – muzykę sakralną, ale też kameralistykę. I właśnie na tej ostatniej skupimy się podczas spotkania, w którym wezmą udział: powracająca do Saloniku Moniuszkowskiego Urszula Kryger i członkowie Lutosławski Quartet – Roksana Kwaśnikowska i Marcin Markowicz.

Okazją jest wspólny koncert Urszuli Kryger i wrocławskiego kwartetu, który odbędzie się w cyklu Znasz-li ten kraj, 17 listopada w Salach Redutowych TW-ON. W programie znajdą się oba kwartety smyczkowe Moniuszki, a także pieśni niemieckich romantyków – Louisa Spohra i Feliksa Mendelssohna na głos z towarzyszeniem małego zespołu kameralnego.

Repertuar pieczołowicie wybrany przez Urszulę Kryger będzie punktem wyjścia do rozmowy o Moniuszce-kameraliście – nie tylko w kontekście pieśni na głos z fortepianem. Wraz z członkami Lutosławski Quartet spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie inspiracje można odnaleźć w dwóch kwartetach smyczkowych twórcy polskiej opery narodowej.

Jak zawsze czekamy także na pytania publiczności.

Wstęp wolny.

Komentarze
Udostepnij