Zapowiedzi

Ostatnie spektakle w sezonie opery „Peter Grimes” w reżyserii Mariusza Trelińskiego w TW-ON w Warszawie

Zanurz się w świecie „Petera Grimesa”, opery Benjamina Brittena przesyconej solą morską i północnym wiatrem. Ostatnie spektakle opery w reżyserii Mariusza Trelińskiego już 5, 7 i 9 czerwca.

Peter Grimes utrzymuje się z rybołówstwa. Surowy i samotny mężczyzna jest w konflikcie z lokalną społecznością, która oskarża go o brutalność wobec swoich młodocianych pomocników i obarcza winą za śmierć jednego z nich. Kilka osób staje w jego obronie – Ellen Orford, wdowa, którą chce poślubić, emerytowany kapitan marynarki Balstrode i aptekarz Ned Keene. Co naprawdę stało się z zaginionymi chłopcami i czy Peter Grimes jest winny?

W spektaklu wystąpi znakomita obsada, w tym tenor Peter Wedd jako Peter Grimes, sopranistka Cornelia Beskow jako Ellen Orford oraz baryton Krzysztof Szumański jako kapitan Balstrode. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Michał Klauza.

Od pierwszych taktów muzyka Brittena przykuwa uwagę, zwłaszcza że Michał Klauza podał ją z matematyczną niemal precyzją i wyczuciem wewnętrznych napięć. Zasługa dyrygenta tym większa, bo Britten nie operuje olbrzymią masą dźwiękową, którą można przykryć pewne niedokładności. On preferuje użycie małych grup instrumentów, miesza religijne psalmy z frywolnymi piosenkami żeglarskimi, melodyjne ariosa ze scenami rodzajowymi, a Michał Klauza połączył to wszystko w dynamiczną całość. (…)
                                                                                                             
Jacek Marczyński, Rzeczpospolita

Przedstawienie obejrzało ponad 40 tysięcy widzów w tym ponad 33 tysiące na platformie Opera Vision, na której rejestracja video była dostępna do końca stycznia 2024 roku. Czerwcowe spektakle to ostatnia szansa na przeżycie wyjątkowego wieczoru z dziełem Brittena. Trzy ostatnie wystawienia opery zostaną zaprezentowane warszawskiej publiczności w miejsce odwołanej premiery opery „Borys Godunow”.

Komentarze
Udostepnij