Zapowiedzi

#Otagowani – prapremiera na żywo z Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi

29 kwietnia Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje 68. premierę „Teatru dla niewidomych i słabo widzących”. Teatry nie mogą na razie prezentować spektakli z udziałem publiczności, dlatego pierwsza w Polsce prezentacja sztuki „#Otagowani” odbędzie się w formie transmisji na żywo na antenie Radia Łódź – prosto z Małej Sceny przy Legionów 21. Spektakl – jak wszystkie w ramach unikatowego cyklu dla osób z dysfunkcją wzroku – społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i twórczyni projektu.

Sztuka Dave’a Deveau pokazuje współczesną rzeczywistość. „Grupa 17-latków z tak zwanych dobrych domów spotyka się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele postanawiają zabawić się jej kosztem. Na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach. Później wszystko wrzucają do sieci i do mediów społecznościowych. Zdjęcia obiegają cały świat. Nagle anonimowa postać bez swojej zgody i wiedzy przeżywa niewyobrażalne upokorzenie i doświadcza ogromnego hejtu. Zostaje napiętnowana” – mówi Ewa Pilawska.

„Ta historia jest tylko pretekstem do powiedzenia o czymś więcej, o dużo szerszym problemie nakręcania mechanizmu przemocy. O bezwzględności, brutalności, zaniku ludzkich odruchów, braku empatii. O wszystkim tym, co przychodzi nam coraz łatwiej w anonimowej rzeczywistości Internetu, kiedy kilkoma kliknięciami możemy upokorzyć, wręcz zniszczyć człowieka. Wystarczy plotka, poszlaka, niedomówienie czy rzucenie cienia” – podkreśla Ewa Pilawska. „Oczywiście każdy czas ma swoją specyfikę i swoje ciemne strony. Współcześnie z pewnością jednym z naszych największych problemów jest pogoń za sensacją za wszelką cenę – stąd chwytliwe nagłówki, sztuczne kreowanie afer, dążenie do skompromitowania innych. Poza tym wizerunek w sieci stał się kluczowy – nie tylko młodzi ludzie walczą o lajki i jak najwięcej followersów. Naszym wyznacznikiem przestało być to, kim jesteśmy. Najważniejsze stało się, jak funkcjonujemy w Internecie i jakimi tagami można nas opisać” – mówi. „Spektakl daje jednak nadzieję, że w tej pracy nienawiści nie jesteśmy bezkarni – że wreszcie w technologii i w regulacjach prawnych nadchodzi czas, że hejterzy będą rozliczeni z tego, co robią i zostaną ukarani” – zaznacza.

Prapremiera spektaklu w ramach „Teatru dla niewidomych i słabo widzących” odbędzie się 29 kwietnia o 11:00 na antenie Radia Łódź Extra w formie transmisji na żywo z Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi. Druga emisja odbędzie się 29 kwietnia o 19:00 – na antenie Radia Łódź. Z kolei w maju odbędzie się prapremiera spektaklu „#Otagowani” w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” – towarzyszyć będą mu autorskie warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, podczas których uczestnicy będą rozmawiać o tematach, które podejmuje sztuka.

Dave Deveau

„#Otagowani”

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Ewa Pilawska

Scenografia, kostiumy: Wojciech Stefaniak

Choreografia: Jarosław Staniek

Muzyka (kompozycja i nagranie): Bartosz Adamiak

Reżyseria świateł: Łukasz Broniewski

Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Michał Lacheta

Ze specjalnym udziałem Diany Krupy, Karoliny Krawczyńskiej, Pauliny Nadel, Sebastiana Jasnocha i Jakuba Kryształa

Didaskaliusz: Arkadiusz Wójcik

O projekcie „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”:

Od 2005 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi realizowany jest autorski projekt Ewy Pilawskiej pt. „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”. Został powołany przy współpracy z Panią Teresą Wrzesińską, prezes Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych.

Do tej pory zrealizowanych zostało 67 premier. Każda premiera “Teatru dla niewidomych i słabo widzących” to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego.

Spektakle realizowane w ramach cyklu przygotowywane są specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu wprowadzona jest postać didaskaliusza, który czyta informacje na temat wyglądu postaci czy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja). W premierach uczestniczą nie tylko osoby niewidome, ale również słabo widzące i niedowidzące, w związku z czym spektakle mają również rozbudowaną sferę choreograficzną i inscenizacyjną. Wszystkie spektakle społecznie reżyseruje Ewa Pilawska.

Widzowie niewidomi przed spektaklami prezentowanymi z udziałem publiczności otrzymują programy przygotowane w alfabecie Braille’a. Za projekt “Teatr dla niewidomych i słabo widzących” Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Nagrodę Prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych czy Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych”. 

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Na zdjęciu projekt scenografii autorstwa Wojciecha Stefaniaka.

Komentarze
Udostepnij