Zapowiedzi

Otwarte pokazy pracy w ramach „Actor’s Hub” we Wrocławiu

W Instytucie Grotowskiego trwa jesienna edycja „Actor’s Hub”. W listopadowym programie znalazły się otwarte dla publiczności pokazy pracy metody Tomoe butō, metody pracy Theodorosa Terzopoulosa oraz biomechaniki teatralnej Wsiewołoda Meyerholda. To okazja do zgłębienia wiedzy o współczesnych technikach aktorskich i możliwość podpatrzenia uczniów czołowych światowych reżyserów i pedagogów teatralnych.

W sobotę 10 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się pokaz pracy działającego od 1987 roku zespołu Tomoe Shizune & Hakutobo. Prowadzi go mistrz Tomoe Shizune, który jest jedynym uczniem twórcy butō, Hijikaty Tatsumiego. Shizune wiernie kontynuował, a następnie rozwinął tę formę sztuki, tworząc Tomoe butō, pierwszą we współczesnej Japonii wszechstronną metodę sztuki scenicznej. Zespół Tomoe Shizune & Hakutobo przygotowuje m.in. spektakle z wykorzystaniem multimediów, łącząc takie narzędzia jak: ekrany telewizyjne, systemy telefoniczne, Internet i technikę „motion capture”. Pokaz poprowadzą Kagaya Sanae i Irisawa Satahiko. Pokaz odbędzie się w języku japońskim z tłumaczeniem na angielski i polski.

We wtorek 13 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się spotkanie poświęcone książce Theodorosa Terzopoulosa „Powrót Dionizosa” z udziałem autora, światowej sławy greckiego reżysera i założyciela Teatru Attis, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. Wydarzenie połączone z pokazem pracy Savvasa Stroumposa – aktora Teatru Attis – dotyczyć będzie metod pracy Terzopoulosa. Te znalazły się w programach nauczania szkół teatralnych i wydziałów filologii klasycznej na całym świecie. Spotkanie poprowadzą Monika Blige i Jarosław Fret. Pokaz odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na polski.

Ostatnim z planowanych w ramach „Actor’s Hub” pokazów pracy jest prezentacja biomechaniki teatralnej Wsiewołoda Meyerholda, która odbędzie się w piątek 16 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium w wykonaniu Aleksieja Lewińskiego. Biomechanika została stworzona przez Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Jej bazą jest synteza tradycji teatru europejskiego i teatrów Wschodu. Aleksiej Lewiński uczył się biomechaniki pod kierunkiem Nikołaja Griegoriewicza Kustowa – współpracownika Meyerholda. Obecnie pracuje jako aktor i reżyser oraz regularnie prowadzi warsztaty z biomechaniki za granicą. Pokaz odbędzie się w języku rosyjskim z tłumaczeniem na polski i angielski.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy program dostępny na http://grotowski-institute.art.pl.

Fot. Maciej Zakrzewski

Komentarze
Udostepnij