Zapowiedzi

Pamela Druckerman o kryzysie wieku średniego w Wydawnictwie Literackim

40 ŚWIECZEK NA TORCIE
KOSZMAR? SURVIVAL? A MOŻE PRZYGODA ŻYCIA? 

Skrzący się humorem, błyskotliwy reportaż z frontu walki, którą nazywamy kryzysem wieku średniego.

Kiedy Pamela Druckerman kończy czterdzieści lat, kelnerzy w jej ulubionej paryskiej kawiarni przestają witać ją figlarnym „Bonjour, mademoiselle!”. Z rozczarowaniem zauważa też, że spojrzenia mężczyzn mówią coś innego niż dotychczas: „Przespałbym się z nią, ale…”. Przez dłuższy czas nie może się w tym wszystkim połapać, ale w końcu zaczyna rozumieć podtekst rozmów, buduje (nieco) zdrowsze relacje i rezygnuje z toksycznych przyjaźni.

Jakie są współczesne czterdziestolatki? Czego dowiadujemy się, przekraczając tę magiczną granicę? Naprawdę czujemy się już dorosłe? I dlaczego, do licha, nikt nas nie przestrzegł przed cellulitem zdradziecko atakującym ramiona i uda?

Ten szczery do bólu i autoironiczny pamiętnik zawiera celną diagnozę dekady w życiu, podczas której:

• twój wiek wydaje ci się sekretem;

• jest przynajmniej jeden sport, którego zakazuje ci lekarz;

• stosujesz antykoncepcję, ale czy potrzebnie?;

• rodzice odstąpili od prób zmieniania cię;

• masz sentyment do tych pięciu kilogramów, które na zmianę przybierasz i tracisz;

• nie starasz się już wyglądać niepowtarzalnie i wreszcie jesteś sobą!

Autorka bestsellerów W Paryżu dzieci nie grymaszą i Dziecko dzień po dniu, które niejednej mamie pozwoliły przetrwać trudy wczesnego macierzyństwa, prowadzi nas przez kolejny kluczowy etap w życiu w poszukiwaniu mądrości i wiedzy o samej sobie — „pięknej czterdziestoletniej”.

Pamela Druckerman – amerykańska dziennikarka mieszkająca w Paryżu. Współpracowała z „The Wall Street Journal”, „New York Times”, „The Washington Post” i „Marie Claire”. Komentatorka w programach telewizyjnych, m.in. „Today” i „Morning Edition”. Autorka bestsellerowych książek Dlaczego zdradzamy, W Paryżu dzieci nie grymaszą i Dziecko dzień po dniu.

Pamela Druckerman • Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości • przeł. Anna Sak • Wydawnictwo Literackie • 24 marca

Niewiele kobiet potrafiłoby z podobną wnikliwością, pasją, humorem i pokorą opowiedzieć o trójkącie małżeńskim jako prezencie na czterdzieste urodziny męża, zebrać rozmaite kulturowe podejścia do starzenia się i stawić czoło chorobie, która nieoczekiwanie zagraża życiu. Elke Power, Readings

Sztuka dorosłości. Dlaczego tak wielu z nas ma z nią problem – rozmowa z Pamelą Druckerman na France24.com.

Komentarze
Udostepnij