Zapowiedzi

Pantomima Polska na Kubie

Polacy artyści za granicą:
X Międzynarodowy Festiwal Pantomimy na Kubie poświęcony będzie Henrykowi Tomaszewskiemu.

Festiwal organizowany od 10 lat przez Teatr Cuerpo Fusion na Hawanie rusza 17 czerwca a głównym tematem wykładów, warsztatów i prezentacji będzie postać wybitnego polskiego twórcy Henryka Tomaszewskiego. Dzięki wsparciu Ambasady RP w Hawanie, Polskę reprezentował będzie Mateusz Kowalski, aktor związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. H. Tomaszewskiego (obecnie Bytomski Teatr Rozbark) który przeprowadzi wykład, warsztaty pantomimy oraz przygotuje spektakl w formie work in progress z miejscowymi artystami. Spektakl powstanie z wykorzystaniem założeń charakterystycznych dla polskiej szkoły pantomimy.
„To bardzo cenne i ważne, aby wspierać rozwijające się ośrodki teatru, a ruch, pantomima są tak uniwersalnym sposobem komunikacji, że dają szansę na ten rozwój w bardzo szybkim tempie. Przykładem jest Bangladesz, który zainwestował w cykliczne warsztaty artystów, głównie z Europy, z dużym doświadczeniem i na przestrzeni 5 lat rozwinęli się z amatorskich form do akademii, w której obecnie jest ponad 500 studentów teatru ruchu. Taka liczba młodych pasjonatów teatru napędza rozwój wewnętrznie, są na najlepszej drodze do wybudowania teatru, w tak krótkim czasie, takie osiągnięcia, brawo.” – mówi Mateusz Kowalski.

Na kubańskim festiwalu zaprezentują się również artyści z Włoch, Argentyny, Szwajcarii, Kolumbii, Puerto Rico, Meksyku i Hiszpanii.

Komentarze
Udostepnij