„Peer Gynt” według Henrika Ibsena – niezwykłe połączenie baśni i współczesności w choreografii Edwarda Cluga na deskach Opery Narodowej już 25 października.
Stworzony w 2015 roku spektakl odniósł ogromny sukces, goszcząc na prestiżowych scenach w Mariborze, Zurychu, Wiedniu, Dortmundzie, Hanowerze i Lipsku. Teraz także polska publiczność będzie miała szansę zanurzyć się w tę fascynującą, surrealistyczną opowieść.
„Peer Gynt” opowiada historię tytułowego bohatera, postaci jednocześnie współczesnej i ponadczasowej. Peer to człowiek z ludu, obdarzony niezwykłą wyobraźnią i talentem do konfabulacji, który w swoich marzeniach ucieka od szarej rzeczywistości w świat pełen przygód i heroicznych czynów. Jego wewnętrzna podróż to próba odnalezienia sensu życia, miłości i samego siebie. Spektakl w ekspresyjny sposób ukazuje tę dwoistość: baśniową feerię przygód i wewnętrzną, dojrzewającą stronę bohatera.
Adaptacja Cluga doskonale oddaje niejednoznaczny charakter dzieła Ibsena, łącząc elementy baśni, fantastyki i współczesności spajając je ironicznym spojrzeniem na rzeczywistość. Poemat dramatyczny Ibsena, który często sprawiał trudności teatralnym inscenizatorom z powodu swojej epizodycznej struktury i fantastycznych wątków, stał się w rękach Cluga niemal idealnym materiałem na balet. Choreograf, zamiast trzymać się klasycznych form, używa współczesnego języka wizualnego, który nadaje dziełu nowoczesny wymiar i pozwala publiczności na nowo odkryć tę opowieść. „Peer Gynt” staje się dzięki temu zarówno widowiskową podróżą przez fantastyczne krainy, jak i opowieścią o uniwersalnych dążeniach i marzeniach człowieka.
Muzyka Edvarda Griega, nieodłącznie związana z „Peerem Gyntem”, stanowi kluczowy element tego spektaklu. Clug sięga nie tylko po dwie słynne suity ilustrujące dramat Ibsena, ale również po inne dzieła kompozytora, takie jak „Kwartet smyczkowy g-moll op. 27”, „Koncert fortepianowy a-moll op. 16” oraz wybór z „Utworów lirycznych”. Kompozycje te znakomicie oddają nastrój i emocje zawarte w opowieści, podkreślając jej mroczny, ale jednocześnie ironiczny charakter.
Warszawska premiera baletu Peer Gynt (wraz ze spektaklem Niebezpieczne związki w wykonaniu zespołu baletu Opery Nova oraz Juwenaliów 3 w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego Junior) odbywa się w ramach XV Dni Sztuki Tańca.
Edward Clug Choreografia
Alexei Baklan Dyrygent
Miloš Isajlović Realizacja baletu
Mirjana Šrot Realizacja baletu
Marko Japelj Scenografia
Leo Kulaš Kostiumy
Tomaž Premzl Światła
„Peer Gynt” – premiera
25 października 2024 r.
Sala Moniuszki
Polski Balet Narodowy
Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
fot. proj. Adam Żebrowski