Zapowiedzi

Peggy Guggenheim i jej życie uzależnione od sztuki

Już 18 maja premiera nowego wydania biografii wyjątkowej kobiety – patronki modernizmu i ekscentrycznej celebrytki, która słynęła nie tylko z dobrego gustu, ale i z licznych romansów.

Życie Peggy Guggenheim było dokładnie takie, jak sztuka, którą kochała – surrealistyczne.

Pochodziła z rodziny milionerów, jej ojciec zginął na Titanicu, kolekcjonowała cudzych mężów i sztukę, odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya. W jej kolekcji można znaleźć setki prac autorstwa najbardziej wpływowych twórców XX wieku: Picassa, Magritte’a, Dalego czy Miró.

Wśród wielu jej kochanków znaleźli się między innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose. Potrafiła zachowywać się skandalicznie, uwielbiała znajdować się w centrum uwagi, nieustannie flirtowała, ale najbardziej niezawodne związki stworzyła z dziełami sztuki.

Należy do najważniejszych kolekcjonerek i propagatorek sztuki XX wieku, a jej pałac w Wenecji to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Zgromadzona przez nią kolekcja pozostaje upamiętnieniem frywolnego ducha właścicielki, która odniosła sukces w artystycznym świecie zdominowanym przez mężczyzn.   

Książka „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki” Antonego Gilla (tłum. Mariusz Ferek) już niebawem będzie dostępna w nowym wydaniu. Premiera 18.05.2022r.

Znak Literanova

Komentarze
Udostepnij