Zapowiedzi

Performans w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi

Hommage à Zygmunt Krauze. Performans muzyczno-ruchowy

Już w najbliższy piątek zapraszamy do udziału w muzyczno-ruchowym performansie „Hommage à Zygmunt Krauze”. Spektakl, który odniósł sukces na początku 2024 roku, jest hołdem złożonym wybitnemu kompozytorowi i pianiście, profesorowi i doktorowi honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Zygmuntowi Krauzemu. Udział w wydarzeniu będzie również świetną okazją, by zwiedzić Pałac Karola Poznańskiego, dawną fabrykancką rezydencję, dzisiejszą siedzibę Uczelni. Wydarzenie odbędzie się w piątek 17 maja o godz. 20.30 w Pałacu przy ul. Gdańskiej 32.

Wstęp jest bezpłatny. Zapisy na imienne listy uczestników przyjmowane są pod adresem: promocja@amuz.lodz.pl.

Kompozycje i fortepianowe wykonania utworów Zygmunta Krauzego stały się inspiracją dla Magdaleny Owczarek, adiunktki Akademii Muzycznej w Łodzi. Przygotowany przez nią spektakl utkany jest z kameralnych i solowych utworów kompozytora, takich jak słynne Stone Music czy Nightmare Tango i stanowi artystyczną refleksją nad relacjami między ludźmi we współczesnym świecie. Korzeń, kamień, koło – to symbole, z których zbudowane są metafory prezentowane w scenicznych obrazach. Metafory o życiu, jego przemijaniu, trudzie wędrówki, o trudnych relacjach między ludźmi, niespokojnych czasach i agresji. Pomysł przybrał kształt performansu rozgrywającego się w różnych przestrzeniach. Scenografia spektaklu powstała według koncepcji Macieja Bargiełowskiego, który w duecie z Zuzanną Bargiełowską na potrzeby występu stworzył również zdjęcia i projekty graficzne.

Odpowiedzialna za scenariusz, reżyserię i choreografię artystka do udziału w projekcie zaprosiła studentki oraz absolwentkę Akademii Muzycznej w Łodzi, a także uczennice Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Premierowy performans odbył się 27 stycznia 2024 roku w Kamienicy Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej w Łodzi. Tym razem jednak spektakl zostanie pokazany w przestrzeniach Pałacu Karola Poznańskiego, uznawanego za perełkę wśród dawnych rezydencji jednej z najpotężniejszych fabrykanckich rodzin Łodzi. Późniejsza pora rozpoczęcia performansu umożliwi zwiedzenie Pałacu w niecodziennych, wieczornych warunkach.

więcej: https://www.amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/2060-performans-muzyczno-ruchowy-hommage-a-zygmunt-krauze

Komentarze
Udostepnij