Zapowiedzi

perspektywa: granica – debata o kryzysie humanitarnym w krakowskim KTO

perspektywa: granica

debata o kryzysie humanitarnym

10 stycznia 2022 r. g. 19.00

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

wstęp wolny

Od wiosny 2021 roku na granicy Polsko Białoruskiej trwa kryzys humanitarny zwany wojną hybrydową wymierzoną w Polskę̨ i Unię Europejską. „Użycie” migrantów, szerzenie dezinformacji i propaganda mająca na celu destabilizację sytuacji w tej części Europy, to działanie na taką skalę, bez precedensu. Moderowanie kryzysu humanitarnego przez reżim Łukaszenki jest aktem cynicznej gry wymierzonej w fundament ideowy wspólnej Europy wyrażonej w Karcie Praw Podstawowych.

Organizatorzy pragną̨ zastanowić się czy reakcja państwa polskiego, w tym „strategia informacyjna” spełniają swoją rolę. Czy jest adekwatna do zagrożenia? Czy przynosi zamierzony efekt? To także pytanie o stanowisko Unii Europejskiej i kreowanie strategii na najbliższe lata w skali globalnej: Jak ma być kreowana polityka migracyjna Polski i Europy w obliczu nieuniknionych kolejnych grup uchodźców.

Dramatyczne wydarzenia dnia codziennego na wschodniej granicy Polski, nie tracąc z pola widzenia innych zapalnych miejsc na mapie świata, stanowią tło do pytania natury moralnej, pytania o przyszłość wspólnoty opartej na wartościach.

Pragniemy na ten temat porozmawiać, słuchając rożnych stanowisk, w tym wsłuchując się w doświadczenia migrantów.

Organizacja:

Salam Lab || https://salamlab.pl/pl/

Międzynarodowe Forum Kultura Futura || https://aptekagallery.com/

Teatr KTO || https://teatrkto.pl/

DEBATA

Performance: Aleksander Janicki / Shoichi Yabuta – BlackOut

Zasadnicze wątki debaty:

  • Sytuacja na Granicy polsko-białoruskiej – kontekst Białorusi, Rosji oraz skąd pochodzą migranci i jaka jest ich motywacja.
  • Polityka Polski i Unii Europejskiej wobec migracji.
  • Sztuka w kontekście dramatu.
  • Granica w perspektywie globalnej
  • Prezentacja prac artystów związanych z tematem granicy oraz migracji i Inicjatywy Rodzin na Granicy.

ZAPROSZENI ROZMÓWCY

Prof. Bogdan de Barbaro

Polski lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ziyad Raoof

Od ponad trzydziestu lat zabiega o niepodległość dla swojego kraju. Pełnomocnik rządu Kurdystanu w Polsce.

Safia Rabati

Afganka, Krakowianka od 35 lat. Absolwentka Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UJ. Pracowała jako tłumaczka dla rożnych instytucji oraz mediów. Współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej Haliny Nieć w Krakowie, Salam Lab, Grupą Granica, Fundacją Wolno Nam i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Działa na rzecz uchodźców mieszkających w Krakowie.

Marcin Mamoń

Działacz organizacji antykomunistycznych. Reżyser filmów dokumentalnych, producent. Pracował m.in. w Syrii, Iraku, Ukrainie, Czeczenii. Należy do organizacji Reporters Without Borders. W 2020 roku objął stanowisko zastępcy ambasadora RP w Gruzji w randze I sekretarza. Zaangażowany w pomoc ludności Czeczeńskiej.

ks. Mieczysław Puzewicz

Absolwent Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inicjator Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, twórca lubelskiego Centrum Wolontariatu oraz członek prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 1997 – 2011 roku był rzecznikiem arcybiskupa Józefa Życińskiego. Do 2017 roku kierował też Rozgłośnią Archidiecezji Lubelskiej – Radiem eR.

Marta Górczyńska

Prawniczka zajmująca się ochroną praw człowieka. Od lat związana m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją La Strada. Pracowała jako ekspertka krajowa dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Autorka i współautorka publikacji, artykułów i podręczników o tematyce uchodźczej i migracyjnej. Doktorantka wydziału prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Wiktoria Kozioł

Krytyk sztuki, wykładowca na UP na wydziale Sztuki; przybliży dzieła artystów stanowiące kontekst spotkania m. in. prace: Dominika Leymana, Łukasza Skąpskiego, Alka Janickiego, Łukasza Surowca.

PROWADZĄCY

Karol Wilczyński

Współzałożyciel Salam Lab. Publicysta i strateg komunikacji, reporter. Wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz nauczyciel etyki i edukacji globalnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie.

Mateusz Janicki

Aktor, improwizator. Związany z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie i grupą Impro KRK. Absolwent stosunków międzynarodowy Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. J. Tischnera. Zaangażowany w działalność Salam Lab i Grupy Granica.

fot. Marcin Polar

Komentarze
Udostepnij