Recenzje

Perypetie z wachlarzem

O spektaklu WACHLARZ Carla Goldoniego w reż. Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie pisze Kama Pawlicka.

Ostatnia premiera w Teatrze Współczesnym trafi w gusta widzów, którzy wybierają się do teatru, żeby odpocząć od dnia codziennego. „Wachlarz” w reżyserii Macieja Englerta ma w sobie i urok i wdzięk i dobre aktorstwo. Będą więc Państwo zadowoleni, bo jest to rozrywka na najwyższym poziomie.

„Wachlarz” to lekka komedia o zbiegu niefortunnych zdarzeń prowadzących, jak to w komediach bywa, do happy endu. Amor fruwa tu nad głowami bohaterów, miesza im w głowach i sercach, rozpala uczucia. Miłość jest wszędzie, ale żeby „dwoje chciało na raz” muszą po drodze zdarzyć się intrygi podsycane plotkami.

Kandyda kocha z wzajemnością Ewarysta, Giannina ulokowała uczucia w lokalnym szewcu Crespino, ale… do ołtarza droga prowadzi przez ciernie. Wszystkiemu winny jest tytułowy wachlarz, który zamiast trafić od razu do rąk adresatki prezentu, gubi się, zmienia właścicieli, następnie zostaje znaleziony przez nieodpowiednie osoby, by na końcu… Nie zdradzę finału, zapewniam tylko, że wachlarz może czynić cuda w miłości, szczególnie, jeśli wybrał go na jednego z bohaterów sztuki Carlo Goldoni, autor ponad 200 komedii, związany prawie przez całe życie z Wenecją.

Wachlarz symbolizuje więc w sztuce wierność, miłość, oddanie. Choć jego wykonanie nie jest wyjątkowe i nie został kupiony za wygórowaną cenę, można go porównać do najcenniejszego podarunku, jaki kawaler może sprezentować damie.

Bardzo dobrze ogląda się to dwugodzinne przedstawienie. Maciej Englert wyreżyserował sztukę z lekkością i wdziękiem. Dodatkowego uroku dodaje spektaklowi świetne aktorstwo. Sławomir Orzechowski jako safandułowaty Hrabia di Rocca Marina, któremu nie wychodzą uknute  przez niego intrygi, błyszczy na scenie; znakomicie mu partneruje Monika Pawlicka jako niezwykle energetyczna Giannina  oraz Przemysław Kowalski jako Pan Ewaryst. W przedstawieniu występują także m.in. Agnieszka Pilaszewska, Leon Charewicz i Agnieszka Suchora.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , , , , , , ,