Zapowiedzi

PIĘKNA ZOŚKA – premiera na Scenie Malarnia w Gdańsku

Wierzchowskiego premiera w Wybrzeżu…

W najbliższy piątek, 7 lipca o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się prapremiera PIĘKNEJ ZOŚKI w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

O SPEKTAKLU

W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie – jej mąż Maciej, szewc i rolnik – nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni – domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.

Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
PIĘKNA ZOŚKA
Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz
Projekt plakatu: Arobal

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz – Oskarżycielka, Kaśka „Lilka” Żołdaniowa, Katarzyna Dałek – Aniela Szczupak zd. Franczak, Karolina Kowalska – Zofia Paluchowa zd. Franczak, Marzena Nieczuja Urbańska – Marianna Franczakowa zd. Ziółko, Piotr Biedroń – Maciej Paluch, Maciej Konopiński – Kasper Szczupak, Grzegorz Otrębski – Obrońca, Ksiądz Antoni Siuda, Marek Tynda – Piotr Stachiewicz.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko

Prapremiera: 7 lipca 2023 roku na Scenie Malarnia
Kolejne spektakle: 8 i 9 lipca oraz 18 i 20 sierpnia na Scenie Malarnia

Komentarze
Udostepnij