Zapowiedzi

Pierwiastek żeński – nowa wystawa czasowa w katowickim Muzeum Śląskim

„Pierwiastek żeński. Artystki ze zbiorów plastyki nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego” – nowa wystawa czasowa poświęcona twórczości kobiet, opowiedziana i przygotowana przez kobiety, kierowana nie tylko do kobiet. Kuratorkami wystawy są: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny. W czwartek 22 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy.

W przestrzeni galerii Muzeum Śląskiego w Katowicach prezentujemy prace dwudziestu jeden artystek nieprofesjonalnych. Ich twórczość, choć określana jako naiwna i niepoważna (jak zwykło się mówić o sztuce art brut), wypływa z potrzeby przepracowania traum, skomentowania własnego życia, z trudnych doświadczeń, czyli wątków jak najbardziej poważnych. Pośród prac eksponowanych na wystawie będziemy mogli zmierzyć się z herstoriami nie tylko malarek i rzeźbiarek, ale przede wszystkim kobiet, które były/są lekarkami, kaletniczkami, śpiewaczkami operowymi, wokalistkami czy masażystkami.

Czy sztuka tworzona przez kobiety jest specyficzna? Czym jest uwarunkowana i jaką pełni rolę? Czy jest zjawiskiem marginalnym? kobiet Próbą odpowiedzi na te pytania jest ekspozycja malarstwa dwudziestu jeden artystek, których prace znajdują się w zbiorach plastyki nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego. Jest to zbiór dwudziestu jeden kobiecych historii zamkniętych w drewnianych ramach. Są wśród nich zarówno opowieści znane, jednak warte przypomnienia, jak i zupełnie nowe, często odnoszące się do współczesności.

Wybór nie był przypadkowy, to reprezentacja wybitnych przedstawicielek nurtu art brut, takich jak Maria Wnęk czy Justyna Matysiak, artystek znajdujących się w kanonie polskiej sztuki naiwnej, takich jak Maria Korsak czy Katarzyna Gawłowa, artystek uznanych oraz tych odkrytych stosunkowo niedawno.

Dwadzieścia jeden kobiet, każda tworząca inaczej, każda z własną historią do opowiedzenia. Dla jednych sztuka stanowiła ucieczkę od trudów życia, dla innych terapię, jeszcze innym pomagała przywrócić poczucie godności. Tylko nieliczne były akceptowane i wspierane przez środowisko, mogły tworzyć bez obaw o wyśmianie, poniżenie czy wręcz potępienie. Niektóre swoją pasję musiały ukrywać nawet przed najbliższymi, inne zostały docenione dopiero po śmierci. Każda jednak opowiada przede wszystkim o sobie i dla każdej twórczość to czynnik bardzo istotny, wręcz konieczny do życia. Dla sztuki gotowe były poświęcić sen, zdrowie i relacje społeczne.

Otwierając wystawę, oddajemy głos tym niby zwyczajnym, a jednak wyjątkowym kobietom, które pomimo niesprawiedliwości dziejowej, życiowych trudności i braku zrozumienia w najbliższym otoczeniu nie porzuciły swej pasji. Oddajemy głos kobietom, by wydobyć z niepamięci historie naszych przodkiń oraz by utrzymać ich ciągłość, by czerpać z nich inspirację i mądrość życiową.

Czas trwania wystawy: 23.06.2023 – 7.01.2024

Podpisy do zdjęć:

1.       Sabina Pasoń Wielkie żarcie, 2010, technika olejna, płyta, wym. 90×100 cm, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

2.       Jadwiga Budzisz-Buynowska Portret kobiety, niedat., technika akwarelowa, papier, 37×30 cm, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

3.       Agata Siemaszko Prosta historia o wychodzeniu z żebra i cienia, 2022, technika akrylowa, papier, wym. 34×24 cm, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Komentarze
Udostepnij