Recenzje

Pierwsze!

Cécile Jugla i Jack Guichard: Jajko. Harperkids, Warszawa 2021 – pisze Izabela Mikrut.

W cyklu Akademia Mądrego Dziecka pojawiają się książki objaśniające świat i jednocześnie gwarantujące całkiem niezłą zabawę najmłodszym odbiorcom. Tomik „Jajko” to propozycja dla tych wszystkich maluchów, które lubią eksperymentować i dowiadywać się czegoś nowego. Dla rodziców nie ma tu wiadomości zaskakujących (chociaż może dla kogoś znajdzie się jakieś odkrycie), ale ważne jest, że pociechy będą mogły wykonać szereg doświadczeń i sprawdzić, jak „dziwne” jest zwykłe kurze jajko.

Cécile Jugla i Jack Guichard wybierają zadania o różnym stopniu skomplikowania i różnym przeznaczeniu – tak, żeby nawiązać do podstawowych zjawisk fizycznych, do biologii lub do przepisów kulinarnych. Wpadają na pomysł, jak zaintrygować maluchy. Zestawy prostych pytań na temat kształtu i koloru jajka to wprowadzenie do tematu. Później odbiorcy będą sprawdzać, co znajduje się w środku jajka, jak ugotować jajko, żeby uzyskać wersję na miękko lub na twardo, ale też… jak przygotować pianę z białek albo majonez. I to już wyższy stopień wtajemniczenia, dzieci mogą poczuć się docenione przez autorów. Zanim jednak dotrą do przepisu, jajko stanie się przedmiotem do zabawy w imię nauki. Warto pozwolić najmłodszym na sprawdzanie, czy autorzy książki mają rację i czy rzeczywiście można poznać, czy jajko jest ugotowane przez kręcenie nim na stole. Ocenianie wieku jajka przez zanurzenie w wodzie także stanowi przydatną umiejętność – mali odbiorcy zyskają także niezbędne wyjaśnienia. Nie zabraknie magicznych sztuczek: wsysania jajka do butelki lub pozbawiania go skorupki. Każda rozkładówka to jeden z dziesięciu tematów przygotowanych przez autorów i prowadzących do lepszego poznania „zachowań” jajka. Wielkoformatowe obrazki z zestawem podpisów i komentarzy to sposób na szybkie zdobywanie niezbędnej wiedzy. Do tego autorzy dodają jeszcze podsumowanie: tłumaczą dzieciom, czego się właśnie nauczyły i jak zdobyte informacje mogą im się przydać w innych dziedzinach życia (zrozumienie, jak działa siła bezwładności, pozwoli na bycie operatorem karuzeli – brzmi całkiem poważnie i zachęca do zgłębiania nauki). W rogu z hasłowymi podsumowaniami znajdują się zwykle również akcenty motywacyjne: autorzy gratulują odbiorcom właśnie nabytych umiejętności lub poznania kolejnego tematu. To część dzieci może przekonać do dalszego działania i do śledzenia tomiku.

Nie zabraknie tu humoru: jajka zyskują czasem komiksowe dymki i mogą się wypowiadać, w związku z tym – najmłodsi potraktują takie komentarze jak namiastkę rozrywki: ucieszą się z pomysłów i przekonają do czytania o kolejnych doświadczeniach. Możliwość błyskawicznego przełożenia lektury na zabawy i eksperymenty jeszcze bardziej uzmysłowi odbiorcom, że warto sięgać po książki – i poznawać świat dzięki podpowiedziom od różnych autorów. Zestawienie doświadczeń z jajkami w roli głównej to prosta droga do zainteresowania malucha domowymi „sztuczkami magicznymi”.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,