Zapowiedzi

Pisarz i iluzjonista na scenie Teatru Powszechnego w Radomiu

Radomski teatr zaprasza…

W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu trwają próby do pierwszej w bieżącym roku premiery. Będzie nią sztuka Mateusza Pakuły „Duchy Conan Doyle’a” w reżyserii Pawła Świątka.

Autora powieści o detektywie Sherlocku Holmesie, Arthura Conan Doyle’a znają niemal wszyscy, natomiast drugi bohater sztuki Pakuły, Harry Houdini, jest mniej znany, choć w pewnych kręgach zasłynął swoim talentem iluzjonistycznym i mistrzowskimi ucieczkami. Obaj panowie, wraz z żonami, spotkali się w 1923 roku w Nowym Jorku. I o tym opowiada spektakl, który premierowo zostanie pokazany na Scenie Kameralnej radomskiego Teatru Powszechnego 21 stycznia w scenografii Marcina Chlandy.

Conan Doyle (w tej roli Łukasz Mazurek) pomimo swej racjonalnej, analitycznej natury był szczerze zafascynowany spirytyzmem, w czym wtórowała mu jego druga żona, Jean (Alicja Kwiatkowska). Houdini (gościnnie gra go w Radomiu Piotr Gawron – Jedlikowski; w rolę jego żony Bess wciela się Maria Gudejko) zaś zaczął się w pewnym momencie parać demaskacją seansów spirytystycznych. Tak rozgorzał spór, który w pewnym momencie się upublicznił, co spowodowało, że panowie niegdyś darzący się podziwem, zaczęli się mocno nienawidzić. Conan Doyle twierdził, że Houdini sam jest silnym medium i jego rzekome demaskacje mają na celu usunięcie konkurencji. Houdini natomiast słusznie podejrzewał, że za spirytystycznym szaleństwem Conan Doyla kryje się jego ogromne cierpienie po śmierci syna w I wojnie światowej. Magik, który ośmiesza magię i twórca najsłynniejszego detektywa w dziejach, który kocha się w zjawiskach paranormalnych!

Jest to intrygujący punkt startu do rozważań nad duchowymi potrzebami ludzkimi, nad wiarą w duchy i tak zwane życie po życiu. Nad niezgodą na ludzką śmiertelność, poszukiwanie sensu w bezsensie wszechświata.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawie.

Premiera 21 stycznia, godzina 19.00

/KK/

Fot. Krzysztof Krzak

Komentarze
Udostepnij