Zapowiedzi

Plenerowy „Makbet idzie na wojnę” Teatru Opera Modern w Mogilnie i Żninie

W najbliższy weekend tj. w piątek 12 lipca 2024 r. o godz. 21.30 w Parku miejskim w Mogilnie oraz w sobotę 13 lipca 2024 r. o godz. 21.30 na rynku w Żninie odbędą się pokazy spektaklu plenerowego pt. „MAKBET IDZIE NA WOJNĘ” według dramatu Williama Szekspira „Makbet”, w reżyserii Jerzego Lacha, produkcji Teatru Opera Modern.

Wybierając dramat Williama Szekspira, Teatr Opera Modern pragnie ukazać, do czego prowadzi nieokiełznana chęć zdobycia władzy za wszelką cenę. Żyjemy w świecie, w którym walka o władzę odbywa się na każdym poziomie – zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu osobistym. Ciągłe dążenie do dominacji sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od władzy. Codziennym atrybutem naszego życia staje się walka, która jest groźna i niebezpieczna. Wojna jest obecna w naszym życiu, czekając, aż zagości w naszych umysłach. Spektakl „MAKBET IDZIE NA WOJNĘ” stawia pytania o granice ludzkiej zachłanności oraz o to, czy walka jest naszym kołem napędowym, które paradoksalnie pozwala nam żyć. Dramat „Makbet” jest ciągle aktualny, szczególnie w kontekście współczesnych zmian politycznych i wojny w Ukrainie, doskonale pokazując, do czego prowadzi nieokiełznana chęć zdobycia władzy.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jerzy Lach – twórca Teatru im. Alberta Tison w Żninie i Teatru Opera Modern. Był dyrektorem Warszawskiej Opey Kameralnej i Teatu Praga w Warszawie. Reżyser uznanych i nagradzanych na festiwalach spektakli teatralnych i operowych m.in. takich, jak: „Ratujcie nasze dusze” Teatr im. Alberta Tison, „Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej, Immanuel Kant” w Operze Wrocławskiej, czy „Olimpia z Gdańska” w Operze Bałtyckiej oraz operowych widowisk plenerowych w „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet” Mozarta na dziedzińcu w Pałacu w Wilanowie a także spektakli plenerowych „Raport” spektakl o wojnie w Ukrainie i „Tytus Andronikus. Raport” według dramatu Williama Szekspira „Tytus Andronikus”. 
Gala Otenko odpowiada w spektaklu za kostumy. Jest uznaną ukraińską kostiumografką filmową, który zadebiutowała w filmie fabularnym „МAMAY” w 2001 roku. Od 2019 roku pracuje zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, tworząc kostiumy do około 70 filmów. Jest laureatką wielu nagród, w tym ukraińskiej nagrody filmowej Złota Dzyga za najlepsze kostiumy. W swoim dorobku ma także prace w teatrze, teledyskach i reklamach wideo. Jej najważniejsze prace to m.in. kostiumy do filmów: „Przewodnik”, „Mr. Jones”, „Тoloka” czy „Dovbush”.

Jarosław Siech – aktor, reżyser, scenarzysta, od 2012 dyrektor Teatru Pantomimy DAR. W 2011 zdał egzamin eksternistyczny w ZASP w Warszawie na aktora-mima. Absolwent Chrześcijańskiej Szkoły Dramy, Pantomimy i Tańca w Ustroniu (2004). Uczestnik warsztatów pantomimy w Wrocławskim Teatrze Pantomimy (2008) oraz „Milczące Ciało” w Warszawie (2009). Wyreżyserował i wystąpił w wielu spektaklach Teatru Pantomimy „DAR”. Prowadzi warsztaty pantomimy dla młodzieży i dorosłych. Był choreografem ruchu szczudlarzy w spektaklach plenerowych „Raport” i „Tytus Andronikus. Raport” Teatru Opera Modern.

***

TEATR OPERA MODERN
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Lach
Kostiumy: Gala Otenko
Asystentka kostiumografki – Olesia Diachuk
Choreografia szczudlarzy: Jarosław Siech
OBSADA:
Makbet: Mieczysław Giedrojć
Lady Makbet: Daria Melnik (Dasha Miller)
Banko: Albert Lach
Wiedźmy: Jarosław Siech, Gabriela Wasiluk, Julia Ragus
Macduff: Jarosław Siech
Tan Kawdoru: Albert Lach
Głos z offu: Brygida Turowska
Współpraca: Teatr Pantomimy „DAR”
PLAKAT: Iwona Cichy

PREMIERA spektaklu odbyła się 28 czerwca 2024, w Skansenie w Kuligowie nad Bugiem w województwie mazowieckim.

Kolejne spektakle odbędą się:   
piątek, 12 lipca, godz. 21:30 – Park Miejski w Mogilnie (przy Amfiteatrze)

Sobota, 13 lipca, godz. 21:30 – Plac Wolności w Żninie ( na rynku)
WSTĘP WOLNY!
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerami wydarzenia są: Mogileński Dom Kultury i Urząd Miejski w Żninie
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/Teatr-Opera-MODERN
https://www.facebook.com/jerzylachofficial
Wydarzenia:
Mogilno: https://www.facebook.com/events/1558552014695625
Żnin: https://www.facebook.com/events/1712281739303505

fot. Paweł Kocik

Komentarze
Udostepnij