Zapowiedzi

PO 4 LATACH „DOKRĘCANIE ŚRUBY” OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE WRACA NA SCENĘ

Po 4 latach od pierwszej polskiej prapremiery w najbliższy weekend, 16 i 17 września na scenę Opery na Zamku w Szczecinie wraca „Dokręcanie śruby” Benjamina Brittena w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem muzycznym i dyrygenturą Jerzego Wołosiuka. Spektakl rozpocznie sezon artystyczny 2023/2024 teatru w siedzibie. Serdecznie zapraszamy!

Opis:

„Dokręcanie śruby” to najbardziej niepokojąca opera XX wieku. Była zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Oper Kameralnych w St. Petersburgu i na Biennale Theater Hanse w Stralsundzie. Gościła na Bydgoskim Festiwalu Operowym oraz Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt”. Szczecińska inscenizacja zdobyła statuetki XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl, najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię w Polsce w 2016 roku. Pełen napięcia thriller operowy i gotycka opowieść oparta na noweli Henry’ego Jamesa, będąca w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

Natalia Babińska, reżyserka: „Młoda Guwernantka otrzymuje posadę w Bly, we wschodniej Anglii. Ma być nauczycielką i opiekunką rodzeństwa sierot: Milesa i Flory. Kobieta jest oczarowana pięknym i dostatnim wiktoriańskim domem, jak również swoimi podopiecznymi. Jednak wkrótce okazuje się, że w rezydencji w Bly  czai się zagadkowe i ulotne zło. Czym jest zło? Odpowiedź okazuje się interesująca: tak zwane „Zło” w operze Brittena to indywidualizm, zuchwalstwo, także seksualne. Zło jest buntem przeciw wiktoriańskiej moralności. To instynkt, który rozsadza gorset. Prawo silniejszego i szkoła życia poprzez zabawę słabszym. Oto mroczne pragnienia wypływają na powierzchnię, a niewinność zostaje zatopiona. Guwernantka, młoda dziewczyna z ogromem dobrych chęci, jak również pod ogromną presją, zostaje wrzucona w świat i problemy, których zupełnie nie rozumie i które ją przerastają. Została wychowana w szkole dla dziewcząt, na literaturze i pobożnych życzeniach. Jej dusza tonie we własnych lękach i popędach. Guwernantkę nawiedzają duchy nieżyjących mieszkańców Bly. Wychodzą z jej głowy i każą na siebie patrzeć. Widok jest nieznośny. I tak oto spełnia się misterium zatopienia jej niewinności. Upadek Guwernantki prowadzi do tragedii i pozostawia nas wobec strasznego wizerunku w lustrze. Rodzi się niewygodne pytanie: gdzie jest tabu? I po raz kolejny – cytując Umberto Eco – z nadmiaru cnoty górę biorą siły piekła. Libretto „Dokręcania śruby” emanuje duchem tamtych czasów, duchem nierówności między kobietami i mężczyznami, także w sensie moralnym. Dziś już taka historia nie zostałaby napisana, nie robi bowiem już wrażenia: kobiety się usamodzielniły, wzmocniły, a dawne różnice społeczne wyrównały. Chociaż coś wciąż jest na rzeczy. Przede wszystkim wciąż zamiatamy pod dywan problem erotyki dziecięcej. W ogóle – strach, który unaocznia się w postaci duchów w «Dokręcania śruby», jest właśnie lękiem przed erotyką, czymś złym, wypartym, niemoralnym”.

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne               Jerzy Wołosiuk

Reżyseria                                            Natalia Babińska

Scenografia i kostiumy                  Martyna Kander

Reżyseria świateł                             Maciej Igielski

Projekcje multimedialne               Ewa Krasucka

Ruch sceniczny                                 Karol Urbański

Obsada:

Guwernantka                                    Bożena Bujnicka (16.09), Ewa Olszewska (17.09)

Miles                                                    Jacob Bremer

Flora                                                     Maria Kędzierska (16.09), Antonina Kamińska (17.09)

Mrs Grose                                           Olga Rusin

Peter Quint                                        Pavlo Tolstoy

Miss Jessel                                         Coline Dutilleul

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Dyrygent                                             Jerzy Wołosiuk

Inspicjentka                                       Katarzyna Berowska, Maria Malinowska-Przybyłowicz

Terminy:

16 września 2023, sobota, godz. 19.00

17 września 2023, niedziela, godz. 18.00

Program spektaklu: https://opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Dokr%C4%99canie%20%C5%9Bruby.pdf 

Trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=dilm_syrWSk&t=2s 

Fot.: Marek Grotowski©Opera na Zamku

Komentarze
Udostepnij