Zapowiedzi

Pokazy spektaklu „Klub” w TR Warszawa i na festiwalu Boska Komedia w Krakowie

Akademia Teatralna im Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa zapraszają na pokazy spektaklu „KLUB” na podstawie książki „Klub” Matildy Voss Gustavsson w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Warszawska publiczność zobaczy „KLUB” 4 i 5 grudnia br. o godzinie 19.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

8 grudnia br. o godzinie 21.00 spektakl zostanie pokazany w Krakowie na scenie klasycznej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „BOSKA KOMEDIA” (sekcja konkursowa PARADISO).

Spektakl powstał z inicjatywy aktorek, studentek dyplomowego roku Akademii Teatralnej, Julii Biesiady, Julii Borkowskiej, Marii Kozłowskiej, Katarzyny Lis, Adrianny Maleckiej, Magdaleny Sildatk, Bernadetty Statkiewicz, Moniki Szufladowicz, Heleny Urbańskiej i Emilii Walus.

Spektakl jest produkcją Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Koproducentem przedstawienia jest TR Warszawa.

Prapremiera „KLUBU” miała miejsce 26 czerwca br. w Akademii Teatralnej w Warszawie. 23 sierpnia br. spektakl został pokazany na 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Premierowe pokazy „KLUBu” w TR Warszawa odbyły się 3, 4 i 5 września br. w TR Warszawa. 2 października br. spektakl prezentowany był w Białymstoku w ramach drugiej odsłony festiwalu Art Weekend.

O SPEKTAKLU

„To jest taki klub. Po szwedzku „klubben” To ważne, że po szwedzku Bo przypominam, że jesteśmy w Sztokholmie Czyli w Szwecji W bardzo szwedzkiej Szwecji To ważne, wiecie państwo, że w ogóle nie jesteśmy w Polsce” – mówią bohaterki spektaklu „KLUB”. Ta oparta na reportażu Matildy Voss Gustavsson opowieść, która nie dzieje się w Polsce i nie rozgrywa się w środowisku teatralnym, i nie ma nic wspólnego ze szkołą teatralną, stała się, z inicjatywy aktorek, studentek dyplomowego roku Akademii Teatralnej, punktem wyjścia do pracy nad spektaklem. Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańska, Emilia Walus zaprosiły do współpracy reżyserkę Weroniką Szczawińską. Wraz z innymi współtwórczyniami – Dobrawą Borkałą, Martą Szlasą-Rokicką, Martą Szypulską, Teoniki Rożynek – zapraszają publiczność, aby dołączyła do klubu: elitarnego miejsca, w którym każdy zawsze chciał się znaleźć; w którym oddycha się sztuką, a życie to nieustający wernisaż – zakłócany jedynie przez okazjonalnie rozsiewane plotki. Innowacyjny model pracy w ramach „KLUBU” polega na zniesieniu hierarchii uczeń-mistrz i aktor-reżyser na rzecz równościowej współpracy wszystkich twórczyń, przy jednoczesnym podziale ról ze względu na stopień odpowiedzialności za proces kształcenia i dynamikę procesów grupowych. Celem pracy nad przedstawieniem jest uwzględnienie potrzeb studentek i demokratyzacja procesu pracy nad spektaklem. Istotny, o ile nie kluczowy, aspekt pracy nad „KLUBEM” dotyczy również podstawy do stworzenia spektaklu: oddolnej inicjatywy studentek, zdiagnozowania problemów związanych z wykluczeniami i wreszcie współpracy studentek z rzeczniczką praw studenckich AT – Agatą Adamiecką – oraz władzami uczelni, a następnie wspólnym wypracowaniem rozwiązań problemu i próbą ich praktycznego wdrożenia, czego rezultatem jest premiera „KLUBU”.

Spektakl został zrealizowany w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w ramach projektu Zmiana-Teraz! (#zmianateraz), dofinansowanego z Partnerstw Strategicznych Programu Erasmus Plus, w koprodukcji z TR Warszawa. Spektakl prezentowany jest także w ramach projektu TR Warszawa „Nigdy nie będziesz szła sama”, którego kuratorką jest Sylwia Chutnik.

UWAGA: Spektakl zawiera sceny opisów przemocy seksualnej i jest przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Więcej informacji o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/klub/https://trwarszawa.pl/program/klub/.

fot. Bartek Warzecha

Komentarze
Udostepnij