Zapowiedzi

Pokazy spektaklu ZAGŁADA Fundacji Banina

Fundacja Banina

„Zagłada”

Spektakl „Zagłada” jest adaptacją utworu zamościanina Piotra Szewca o tym samym tytule. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1987 roku. Utwór jest zapisem jednego dnia z życia miasta, prawdopodobnie latem 1939 roku. Przedstawienie ukazuje życie w tamtym okresie, pozwala przyjrzeć się trudnym relacjom między ludźmi tuż przed wybuchem II wojny światowej, zaobserwować znaki mówiące o nadchodzącej tragedii. Celem jest nieoczywisty – opisany poetyckim, onirycznym językiem Szewca – powrót do wspomnień okresu przedwojennego.

Spektakl porusza tematykę wielokulturowości i wielonarodowości polskich miast kresów wschodnich przed wojną, stanowi punkt wyjścia do dyskusji o tym, ile ta wieloetniczność wnosiła do tkanki miejskiej.

Pokazy spektaklu „Zagłada” odbędą się 2 lipca o 21.00 w czasie Szczebrzeskich Dni Tradycji w  Miejskim Domu Kultury Szczebrzeszynie oraz 3 lipca o 19.00 w Kinie „Skarb” w Zwierzyńcu.

Pokaz w Szczebrzeszynie zrealizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz współrealizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Operatorem lokalnym jest Centrum Kultury w Lublinie.

Pokaz w Zwierzyńcu zrealizowany w ramach dofinansowania ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Fundacja Banina z Warszawy

Autor: Piotr Szewc

Adaptacja, scenariusz i dramaturgia: Marta Fortowska
Występują: Marek b. Chodaczyński, Teresa Filarska, Damian Łukawski, Patryk Pawelec, Alicja Stankiewicz

Reżyseria: Bartłomiej Miernik

Scenografia, kostiumy, ruch sceniczny: Maria Łozińska

Asystentka dramatopisarki: Alicja Stankiewicz
Kierownictwo produkcji: Karolina Kaliszuk

W spektaklu wykorzystano utwory: Libelid – In der Fincter,Zygmunt Krauze – Stone Music

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu

Premiera: 12 września 2020 roku

Fundacja Banina została założona w 2017 roku w Lublinie, a od 2020 roku jej siedziba znajduje się w Warszawie. Zajmuje się edukacją, w której kluczem jest podmiotowe, równościowe traktowanie, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie. Na swoim koncie Fundacja ma już spektakle takie jak „Obca”, „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Marzenie Nataszy” czy „Willa Rózin”. Część z nich dopełniają warsztaty i rozmowy z widzami. Fundacja swoje spektakle prezentuje między innymi na festiwalach teatralnych.

Komentarze
Udostepnij