Zapowiedzi

POKOJÓWKI – wrześniowa premiera w gliwickim Teatrze Miejskim

Jean Genet – burzyciel i moralista, filozof i… recydywista. Jego twórczość do dziś rozpala emocje znawców literatury, teatru i psychologii, a interpretacje jego dramatów należą do arcydzieł sztuki scenicznej.

Miłość – strach – oddanie – nienawiść – uwielbienie – pogarda.  Sprzeczności, których u Geneta jest mnóstwo, gdyż są tak bardzo „ludzkie” i zarazem tak przerażające… W „Pokojówkach” autor zanurza się w meandry ludzkiej psychiki  odsłaniając moralne niepokoje, klasowe i „rasowe” podziały i uprzedzenia. W tym tkwi największa siła genetowskiej twórczości.

Kameralna realizacja „Pokojówek” Geneta wpisuje się w kameralny nurt programowy Teatru Miejskiego w Gliwicach wymagający pełnego zaangażowania się w przedstawienie.  Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego „Tchnienie” Duncana Macmillana, który poruszał temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za zmiany klimatu oraz „Powrót” Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym obserwujemy pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością.

Problem złożonych osobowości, różnorodnych, często skonfliktowanych wewnętrznych person, tworzących  psychiczny portret każdego z nas jest zagadnieniem, na którym w naszym spektaklu skupiamy się najbardziej.  Tak jak w eksperymencie profesora Zimbardo w każdym z nas mieszka biały i czarny wilk. I tylko od nas zależy, którego z nich karmimy… Zaburzenie jest słowem kluczem, za pomocą którego próbujemy się człowiekowi przyjrzeć. A może przejrzeć…? Bo teatr jest lustrem. – mówi, Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu

Tekst: Jean Genet

Przekład: Jan Błoński

Reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Scenografia i kostiumy: Joanna Martyniuk

Muzyka: Marcin Partyka

Obsada:

Iga Bancewicz (Pani); Antonina Federowicz (Claire); Aleksandra Maj (Solange)

Premiera: 4 września 2021 r. | spektakl dla widzów 16+

Komentarze
Udostepnij