Zapowiedzi

POKOLENIA. OFF-PÓŁNOCNA W ŁODZI PO RAZ DZIEWIĄTY

Zawieszona między życiem a śmiercią abstrakcyjna opowieść o Grzegorzu Ciechowskim w autorskim spektaklu Katarzyny Chlebny, charyzmatyczny Marcin Januszkiewicz odnajdujący głos millenialsów w utworach Jacka Cygana, legendarne dzieła Jonathana Larsona: „RENT” krakowskiego Variété i „tik, tik… BUM!” stołecznej ROMY, a do tego muzyczny reportaż, międzypokoleniowe spotkania z poezją, rozmowy i warsztaty – Festiwal OFF-Północna tradycyjnie już gwarantuje programową różnorodność. Teatr Muzyczny w Łodzi właśnie ogłosił program dziewiątej edycji wydarzenia. Sprzedaż biletów rozpocznie się 5 marca.

Tegoroczna edycja Festiwalu OFF-Północna, tworzonego z myślą o miłośnikach teatralnych form muzyczno-dramatycznych odbędzie się w dniach od 5 do 13 kwietnia. – W tym roku festiwal stanie się pomostem pomiędzy pokoleniami – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny OFF-Północna. – Proponujemy opowieści tych starszych o ich „tamtych czasach”, ale też interpretacje utworów i dzieł dziś uznawanych za klasykę gatunków, w interpretacji młodych wykonawców, którzy czerpiąc inspirację z oryginałów, przetwarzają ją przez swoją osobowość artystyczną oraz otaczającą ich rzeczywistość.

NOWY JORK KONTRA POLSKIE BLOKOWISKO

Już pierwszego dnia festiwaluna deskach teatru przy Północnej zagości Krakowski Teatr Variété ze swoim najnowszym tytułem  –  „RENT”. Musical Jonathana Larsona, którego premiera otworzyła nowy rozdział w historii Broadwayu, to hołd dla nowojorskiej bohemy lat 80. i 90. Publiczność śledzi losy młodych artystów, walczących o przetrwanie w ubogiej dzielnicy Nowego Jorku Lower East Side w epoce AIDS. Jak podkreślają recenzenci: krakowski „RENT” to eksplozja talentu, energii i młodości.

OFF-Północna proponuje też bardziej kameralne spotkanie z Larsonem. „tik, tik… BUM!” Teatru Roma – pop-rockowy musical na troje aktorów – opowiada o losach sfrustrowanego artysty, bezskutecznie usiłującego zrobić karierę na Broadwayu. Spektakl, będący de facto autobiografią kompozytora, przepełniony jest gorzkimi, ale zarazem dowcipnymi obserwacjami dotyczącymi show-biznesu, codziennego życia w Nowym Jorku lat 90., świata korporacji i związków międzyludzkich.

W ostatnią dekadę XX wieku – czasów ortalionów, akwizytorów i teleturniejów – zabierze widzów Fundacja Analog ze spektaklem muzycznym „Mleko w tubce”, stworzony w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.  Słodko-gorzka historia dorastania Rafała, Miłosza, Malwiny, Marka i Izy jak w soczewce skupia największe kurioza polskiego przełomu transformacyjnego – z jednej strony zachłyśnięcie się Zachodem, z drugiej – bezradność wobec nadmiaru niespodziewanie dostępnych możliwości. 

MIEĆ CZY BYĆ?

Opowieść o świadomości, tęsknocie i pragnieniach całej generacji młodych Polaków proponuje Teatr Nowy Proxima w Krakowie. „Nie pytaj. Ciechowski” w reżyserii Katarzyny Chlebny jest przeprawą przez biografię lidera Republiki, która zabiera w pełną abstrakcji podróż, zawieszoną między życiem a śmiercią wybitnego twórcy, wokalisty, kompozytora i poety.

Z kolei „Pokolenie Y”. to owoc międzygeneracyjnej współpracy Jacka Cygana z Marcinem Januszkiewiczem. Obaj artyści poprzez muzykę podejmują próbę opowiedzenia historii tych, dla których „mieć” nie ma takiego znaczenia jak „być”, a dla których spełnianie własnych marzeń stało się istotnym elementem tożsamości. Klasyczne teksty, oniryczne i odważne aranżacje oraz surrealistyczne wizje skłaniają do rozmyślań o tym, co na kartach historii pozostawią po sobie – albo już pozostawili –  millenialsi.

W programie OFF-Północna znalazł się także  spektakl „Usługa czysto platoniczna” zrealizowany na podstawie reportażu Oktawii KramerJego bohaterami są ludzie gotowi zapłacić wiele za trochę bliskości: emeryci zadłużający się na produkty mające dać im „ciepło macierzyńskiej miłości”, studentka psychologii, za zaskórniaki kupująca w pakietach „przyjacielski dotyk”, „akceptację” i „obecność”, czy nieśmiały uczeń „trenera podrywu”. Przedstawienie zostało stworzone przez nieformalny kolektyw „Światowe kobiety, lokalni mężczyźni” – zespół aktorski odpowiedzialny za świetnie przyjęty przez publiczność i krytyków spektakl „Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z Pani mamę” na podstawie reportażu Konrada Oprzędka „Polak sprzeda zmysły”.

OFF-PÓŁNOCNA PO MĘSKU

Jak z wrażliwością, ale też zdrowym dystansem spojrzeć na otaczający nas świat? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Mateusz Deskiewicz w recitalu „Róbmy swoje! Piosenki Wojciecha Młynarskiego”. Sięgając do twórczości uznanego poety i tekściarza, mówić będzie o życiu mężczyzny, niedzisiejszego intelektualisty oraz jego stosunku do miłości, kobiet, zawodowych rozczarowań i sposobów na to, jak sobie z nimi radzić.

O tym samym, ale nieco inaczej opowie Szymon Jędruch. Jego koncert, czy raczej stand-up muzyczny, „Szymon poszedł w… tango” to sposobność, aby dać się ponieść rytmowi zmysłowej i pełnej pasji melodii, w interpretacji znakomitych muzyków i tancerzy oraz tangu wyśpiewanemu z głębi  męskiego serca.

Na spotkanie z międzypokoleniową, męską poezją zaprosi też Jacek Bończyk w swoim najnowszym, jubileuszowym recitalu „Licencja na lirykę”. Aktor zaprezentuje utwory najwybitniejszych przedstawicieli polskich poetów – Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz kilka utworów autorskich. Wielbiciele dobrej piosenki, usłyszą m.in. „Grande valse brillante”, „Tomaszów”, „Celinę”, „Tango Triste”, „Muchę w szklance lemoniady”, „Między nami” i „Nie pytaj o Polskę”. Recital mistrza muzycznej interpretacji będzie zwieńczeniem finału Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Tego dnia, w czasie otwartych dla publiczności konkursowych przesłuchań młodzi wokaliści powalczą o nagrody pieniężne, statuetkę Jonaszka oraz możliwość występu przed festiwalową publicznością. Ich występy oceni jury, w którego składzie zasiadają między innymi: Wojciech Kościelniak, Konrad Imiela czy Piotr Kofta.

Sprzedaż biletów na Festiwal OFF-Północna (w tym na warsztaty) ruszy 5 marca. Wejściówki na wydarzenia będzie można kupić w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi oraz online, w serwisie sprzedażowym teatru: www.bilety.teatr-muzyczny.lodz.pl. Przez tydzień od rozpoczęcia sprzedaży będą dostępne w niższej, promocyjnej cenie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej festiwalu – offpolnocna.com.

Organizatorem OFF-Północna jest Teatr Muzyczny w Łodzi, a festiwal współfinansowany jest ze środków Miasta Łodzi.

PROGRAM OFF-PÓŁNOCNA 2025

www.offpolnocna.com

FESTIWAL ALTERNATYWNYCH FORM DRAMATYCZNO-MUZYCZNYCH

05.04, sobota

17.00 – MLEKO W TUBCE

Analog Collective

scena kameralna

19.00 – RENT

Krakowski Teatr Variété

scena główna

06.04, niedziela

17.00 – GALA KONKURSU PIOSENKI AKTORSKIEJ IM. JONASZA KOFTY – WYSTĘP LAUREATÓW

scena główna

18.30 – GALA KONKURSU PIOSENKI AKTORSKIEJ IM. JONASZA KOFTY – LICENCJA NA LIRYKĘ

Jacek Bończyk

scena główna

10.04, czwartek

18.30 – TIK, TIK… BUM!

Teatr Muzyczny ROMA

scena główna

11.04, piątek

18.30 – POKOLENIE Y

Marcin Januszkiewicz

scena główna

12.04, sobota

17.00 – SZYMON POSZEDŁ W TANGO

Szymon Jędruch

scena kameralna

19.00 – NIE PYTAJ. CIECHOWSKI

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

scena główna

13.04, niedziela

17.00 – RÓBMY SWOJE! PIOSENKI WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO

Mateusz Deskiewicz

scena kameralna

19.00 – USŁUGA CZYSTO PLATONICZNA. CZYLI JAK Z SAMOTNOŚCI ROBI SIĘ BIZNES

Katarzyna Faszczewska, Julia Szewczyk Adrian Kieroński, Robert Mróz Junior

scena główna

fot. mat. org. / Teatr Muzyczny w Łodzi

Komentarze
Udostepnij