Zapowiedzi

POKOLENIA tworzą operę – sezon 24/25 w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Pięć spektakli premierowych, w tym jeden prapremierowy, dwa festiwale, koncerty specjalne i jubileusze, wyjątkowi artyści oraz kolejne wznowienia – choć do końca sezonu Teatr Wielki szykuje jeszcze dwa istotne wydarzenia: operę Manon Lescaut (premiera: 8.06.2024) i spektakl baletowy 4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara (premiera: 22.06.2024), to już teraz zapowiada plany na następne miesiące.Sezon 24/25 poznańskiej operze rozpocznie się z końcem września.

Wyremontowana scena Teatru Wielkiego przez dobiegający końca sezon artystyczny 23/24 była intensywnie wykorzystywana. Zaprezentowano przeszło 150 spektakli operowych i baletowych. Jednak nie wszystkie tytuły z bogatego repertuaru teatru powróciły na scenę. W nadchodzącym sezonie publiczność będzie miała okazję zobaczyć kolejne wznowienia, m.in. długo wyczekiwaną Aidęz odnowioną spektakularną scenografią Jeana Antoine’a Hierro, Czarodziejski flet i Cyrulika sewilskiego.Dodatkowo Cyrulik przyniesie poznańskim melomanom obsadową niespodziankę. Partię Figara wykona Andrzej Filończyk, którego do Poznania w 2014 roku zaprosił ówczesny dyrektor artystyczny teatru, Gabriel Chmura. Debiutujący wówczas w Cyruliku, a następnie wykonując partię Tonia w Pajacach Leoncavalla śpiewak rozpoczął podbój międzynarodowych scen operowych. Obecnie artysta jest jedynym z najbardziej uznanych solistów młodego pokolenia, co potwierdza prestiżowa nagroda International Opera Award, którą otrzymał w 2023 roku. Poznańskim Cyrulikiem Andrzej Filończyk będzie świętował jubileusz dziesięciolecia pracy scenicznej. Artyście partnerować będą inni uznani soliści, występujący w ostatnich latach w Poznaniu: Randal Bills i Krzysztof Bączyk.

Oprócz dobrze znanych tytułów pod Pegazem zostaną pokazane spektakle wyprodukowane podczas remontu, które premierę miały w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Czy uda się odtworzyć plażę, na której rozgrywała się akcja Rusałki w inscenizacji Karoliny Sofulak i pod batutą Martina Leginusa? Jak na scenie Teatru wypadanie nagradzana Jawnuta? Przekonamy się w sezonie 24/25, ale nie byłoby to możliwe…

…gdyby nie ludzie

Po celebrowaniu powrotu na scenę nadszedł czas, aby pokazać tych, dzięki którym ona istnieje. Sezon 24/25 upłynie pod hasłem POKOLENIA podkreślającym ciągłość operowej tradycji w Poznaniu. W 2025 upłynie 115 lat istnienia Teatru, a jego historia – niezależnie od dziejowych zawirowań oraz zmian nazwy ulic i instytucji – trwa, odgrywając w życiu kolejnych artystów i widzów ważną rolę.

Od momentu powstania (1910) scena operowa w Poznaniu była miejscem, gdzie rodziły się i rozwijały talenty, a także gdzie tradycje operowe były pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Hasło sezonu POKOLENIA to hołd dla tych, którzy przez dziesięciolecia tworzyli historię – zarówno na scenie, jak i za jej kulisami.

Odnaleziony Moniuszko, operowy Gombrowicz i Puccini

O trzy spektakle operowe i dwa baletowe wzbogaci się repertuar Teatru w sezonie 24/25. Już z końcem września planowana jest premierowa realizacja Flisa Stanisława Moniuszki (28.09.2024) w reżyserii Barbary Poll i pod kierownictwem muzycznym Rafała Kłoczko. Wystawienie będzie o tyle ciekawe, że zostanie wykonane kameralne opracowanie opery, które odnalazł Jakub Lis, muzykolog-detektyw, jak sam siebie nazywa, specjalizujący się w muzyce Moniuszki i Karola Kurpińskiego.

Po „ojcu” opery polskiej przyjedzie czas na twórcę, który najlepiej znał tajemnice polskiej duszy. Listopad przyniesie nową operę Zygmunta Krauzego zainspirowaną Ślubem Witolda Gombrowicza (22.11.2024). Za reżyserię i libretto odpowiada Krzysztof Cicheński, za pulpitem dyrygenckim stanie natomiast Katarzyna Tomala-Jedynak. Ślub zostanie zaprezentowany w roku 120-lecia urodzin i 55. rocznicy śmierci autora Ferdydurke. Nowa kompozycja Zygmunta Krauzego powstała w ramach programu zamówień kompozytorskich prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Będzie to nie tylko prapremierowa prezentacja opery, ale też pierwsza w historii Teatru Wielkiego współpraca znakomitego kompozytora z poznańskim zespołem. W głównych partiach usłyszymy Jana Jakuba Monowida oraz Michała Partykę.

Trzecia operowa premiera odbędzie się w czerwcu (7.06.2025). Jacek Kaspszyk, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego, poprowadzi Turandot Pucciniego, za reżyserię odpowiadał będzie znany z nieokiełzanej scenicznej wyobraźni Ran Arthur Braun. Możemy zatem być pewni, że kunsztowi muzycznemu i wokalnemu towarzyszyć będzie barwna inscenizacja, jak to u Rana Brauna – co najmniej wybuchowa.

Jacek Kaspszyk będzie również odpowiadał za wznowienie Czarodziejskiego fletu, a także poprowadzi koncerty z okazji Dnia Niepodległości oraz Otella Verdiego. Szczególnym wydarzeniem będzie wykonanie pod jego batutą Requiem Gabriela Fauré (17.04.2025), jednego z najpiękniejszych utworów tego gatunku, nazywanego „kołysanką śmierci”.

O miłości i kobiecej perspektywie

Balet Teatru Wielkiego przygotuje w sezonie 24/25 dwa premierowe spektakle. W grudniu (6.12.2024) sceną zawładną trzy choreografki: Marguerite Donlon, Anne Jung i Katarzyna Kozielska. Donlon zaprezentuje choreografię To the moon and back, dla której inspiracją były bohaterki zdjęć Helmuta Newtona – wysokie, smukłe, jednocześnie silne i pewne siebie. Dwie pozostałe choreografki przygotują nowe prace. Czy poznamy kobiecą perspektywę tańca, czy raczej poznańska publiczność będzie miała okazję poznać kolejne wiodące nazwiska tanecznego świata – przekonamy się w grudniu.

Swoją nową premierę zapowiada także Robert Bondara (27.06.2025). Choreograf tym razem sięgnie po temat mający wiele realizacji, również baletowych. Będzie to współczesna opowieść o miłości Romea i Julii w świecie pogrążonym w konfliktach wojennych i społecznych. Inspiracją dla Bondary jest historia Mahmuda Darwisha i Tamar Ben-Avi – Palestyńczyka i Izraelki.

Liczby sezonu

26 tytułów operowych i baletowych będzie wystawionych na scenie Teatru. Przedstawienia poprowadzi
11 dyrygentów. Wśród gościnnych solistów oprócz Andrzeja Filończyka, Randala Billsa, Jana Jakuba Monowida, Michała Partyki i Krzysztofa Bączyka usłyszymy Andrzeja Dobbera (Rigoletto, Traviata), Monikę Ledzion (Aida), Wojtka Gierlacha (Wesele Figara) i Szymona Mechlińskiego.

Poza stałym repertuarem operowym i baletowym, planowanymi wznowieniami i przeniesieniami nie zabraknie oczywiście wydarzeń specjalnych. Wraz z premierą Flisa rozpocznie się druga edycja „Festiwalu Moniuszki” (28.09.-13.10.2024), który – zgodnie z zapowiedziami – „ma kontynuować tradycję i pielęgnować dorobek kompozytora oraz wydobyć z Moniuszki na nowo iskrę, która sprawiła, że jego twórczość spajała i dodawała otuchy w trudnych chwilach, jak i była okazją do celebrowania radości ze zwycięstwa i wolności”. W ramach Festiwalu oprócz spektakli planowane są koncerty. Wystąpi m.in. MoniuszkoStringQuartet. Swoje wydarzenie otrzymają także najmłodsi, a właściwie najnajmłodsi melomani. najnajMONIUSZKO to inspirowane Moniuszkowską „Złotą rybką” muzyczne spotkanie dla maluchów i ich opiekunów. Drugą edycję festiwalu „Przedwiośnie baletowe” (20-29.03.2025) rozpocznie spektakl Spectrum w realizacji tancerzy i tancerek Baletu Teatru Wielkiego. Oprócz debiutujących twórców w ramach festiwalu wystąpi m.in. Akram Khan Company ze spektaklem Jungle book reimagined.

Patrząc na repertuar sezonu 24/25 jesteśmy przekonani, że każde pokolenie znajdzie w nim swoją inspirację.

Po celebrowaniu powrotu na scenę nadszedł czas, aby pokazać tych, bez których nie ma teatralnej codzienności. Sezon 24/25 upłynie pod hasłem POKOLENIA, które wskazuje na ciągłość operowej tradycji w Poznaniu, ale też na istnienie wielu osób dbających, by opera funkcjonowała.

W 2025 roku upłynie 115 lat istnienia sceny pod Pegazem. Jej trwanie – niezależne od historycznych zawirowań, zmian optyki czy tabliczek z nazwami ulic – podkreśla nie tylko siłę instytucji, ale również rolę, jaką odgrywała w życiu kolejnych pokoleń artystów, twórców, rzemieślników i widzów.

Wybór hasła POKOLENIA jako przewodniej myśli nadchodzącego sezonu jest symboliczny. Podkreśla zaangażowanie w budowanie porozumienia między różnymi grupami wiekowymi, społecznymi, a także wskazuje nasze głębokie przekonanie o ponadczasowej wartości sztuki operowej i baletowej.

Rozczytanie tego hasła może odbyć się na wielu poziomach. Od bliskiej sztuce relacji mistrz-uczeń, po obserwację zmian w odbiorze dzieła, jego różnorodnych interpretacjach i odczytaniach. Każde pokolenie kształtuje swój teatr operowy nie zapominając o poprzednikach. To proces przekazywania wiedzy, umiejętności, pasji. To jednocześnie ciągłe zaskoczenie.

Wrzesień / październik 2024

II FESTIWAL MONIUSZKI     28.09.-13.10.2024

FLIS

sobota, 28.09.2024, godz. 19:00 PREMIERA
niedziela, 29.09.2024, godz. 18:00

libretto: Stanisław Bogusławski
reżyseria: Barbara Poll
dyrygent: Rafał Kłoczko

MONIUSZKO STRING QUARTET
wtorek, 1.10.2024, godz. 19:00
Międzynarodowy Dzień Muzyki

JAWNUTA
albo romskie historie na motywach opery Stanisława Moniuszki

PO RAZ PIERWSZY NA NASZEJ SCENIE!
czwartek, 3.10.2024, godz. 19:00
piątek, 4.10.2024, godz. 19:00
sobota, 5.10.2024, godz. 19:00
niedziela, 6.10.2024, godz. 18:00

Realizatorzy
kierownictwo muzyczne: Rafał Kłoczko
reżyseria i choreografia: Ilaria Lanzino
dekoracje: Dorota Karolczak
opracowanie muzyczne: Rafał Kłoczko, Jakub Lis

najnajMONIUSZKO
niedziela, 13.10.2024, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00

Projekt dla dzieci

Po Festiwalu w październikowym repertuarze:
 

RUSAŁKA | Antonín Dvořák               
PO RAZ PIERWSZY NA NASZEJ SCENIE!
środa, 16.10.2024, godz. 19:00
piątek, 18.10.2024, godz. 19:00
niedziela, 20.10.2024, godz. 18:00

kierownictwo muzyczne: Martin Leginus
reżyseria: Karolina Sofulak

DON JUAN
Zdobywca 5 Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury 2021

piątek, 25.10.2024, godz. 19:00
sobota, 26.10.2024, godz. 19:00
niedziela, 27.10.2024, godz. 18:00

kierownictwo muzyczne: Marta Kluczyńska
choreografia i reżyseria: Robert Bondara

***

Listopad 2024

MANON LESCAUT | Giacomo Puccini
niedziela, 3.11.2024, godz. 18:00
wtorek, 5.11.2024, godz. 19:00

kierownictwo muzyczne: Marco Guidarini

reżyseria: Gerard Jones


KONCERTY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
niedziela, 10.11.2024, godz. 18:00
poniedziałek, 11.11.2024, godz. 18:00 Koncert Marszałkowski

dyrygent: Jacek Kaspszyk

OBLICZA CARMEN
sobota, 16.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 19:00
niedziela, 17.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 18:00

Wykonawcy:
Monika Mych-Nowicka – sopran
Magdalena Wilczyńska-Goś – mezzosopran
Piotr Friebe – tenor
Jaromir Trafankowski – baryton, prowadzenie koncertu
Eliza Schubert – skrzypce
Olena Skrok – fortepian

MAŁA ORKIESTRA WIELKIEGO TEATRU
środa, 20.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00
czwartek, 21.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00
dyrygent: Grzegorz Wierus

ŚLUB | Zygmunt Krauze
piątek, 22.11.2024, godz. 19:00
PREMIERA
120-lecie urodzin i 55. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza
Po raz pierwszy w Poznaniu opera Zygmunta Krauzego
sobota, 23.11.2024, godz. 19:00
niedziela, 24.11.2024, godz. 18:00

libretto na podstawie „Ślubu” Witolda Gombrowicza
reżyseria i libretto: Krzysztof Cicheński
kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala-Jedynak

KONCERT OPERETKOWY
sobota, 30.11.2024, foyer I piętra, godz. 19:00

*** Grudzień 2024

WIECZÓR BALETOWY
piątek, 6.12.2024, godz. 19:00
PREMIERA BALETOWA
sobota, 7.12.2024, godz. 19:00
niedziela, 8.12.2024, godz. 18:00

choreografia: Marguerite Donlon
choreografia: Katarzyna Kozielska
choreografia: Anne Jung

KRÓLOWA ŚNIEGU | Przemysław Zych
sobota, 14.12.2024, godz. 19:00
niedziela, 15.12.2024, godz. 18:00
środa, 18.12.2024, godz. 18:00
czwartek, 19.12.2024, godz. 11:00 i godz. 18:00
piątek, 20.12.2024, godz. 11:00 i godz. 18:00
sobota, 21.12.2024, godz. 11:00 i godz. 18:00
niedziela, 22.12.2024, godz. 11:00 i godz. 18:00

kierownictwo muzyczne: Aleksander Gref

choreografiai reżyseria: Robert Bondara

KONCERT KOLĘD

środa, 18.12.2024, godz. 18:00


KONCERT NA KONIEC ROKU
niedziela, 29.12.2024, godz. 19:00

dyrygent: Marco Guidarini

KONCERT SYLWESTROWY
wtorek, 31.12.2024, godz. 18:00
dyrygent: Marco Guidarini

*** Styczeń 2025

KONCERT NOWOROCZNY
czwartek, 2.01.2025, godz. 19:00
piątek, 3.01.2025, godz. 19:00
sobota, 4.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 5.01.2025, godz. 18:00
dyrygent: Marco Guidarini
TRAVIATA | Giuseppe Verdi
czwartek, 9.01.2025, godz. 19:00
piątek, 10.01.2025, godz. 19:00
sobota, 11.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 12.01.2025, godz. 18:00

dyrygent: Marco Guidarini
reżyseria: Marek Weiss

CYRULIK SEWILSKI | Gioacchino Rossini
WZNOWIENIE!
piątek, 17.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 19.01.2025, godz. 18:00

reżyseria: Marek Weiss

KONCERT OPERETKOWY
sobota, 18.01.2025, foyer I piętra, godz. 19:00


SKRZYPEK NA DACHU | Jerry Bock / Joseph Stein
piątek, 17.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 19.01.2025, godz. 18:00

dyrygent: Aleksander Gref

Reżyseria I choreografia: Emil Wesołowski

BER | tryptyk baletowy

Bondara / Ekman / Rimeikis

piątek, 24.01.2025, godz. 19:00
sobota, 25.01.2025, godz. 19:00
niedziela, 26.01.2025, godz. 18:00


SKRZYPEK NA DACHU | Jerry Bock / Joseph Stein
piątek, 31.01.2025, godz. 19:00
dyrygent: Aleksander Gref
reżyseria i choreografia: Emil Wesołowski

***

Luty 2025

SKRZYPEK NA DACHU | Jerry Bock / Joseph Stein
sobota, 1.02.2025, godz. 19:00
niedziela, 2.02.2025, godz. 18:00
wtorek, 4.02.2025, godz. 19:00
środa, 5.02.2025, godz. 19:00
czwartek, 6.02.2025, godz. 11:00 i godz. 19:00
piątek, 7.02.2025, godz. 11:00 i godz. 19:00
sobota, 8.02.2025, godz. 19:00
niedziela, 9.02.2025, godz. 18:00
dyrygent: Aleksander Gref

BLEEE… | Jerzy Fryderyk Wojciechowski / Malina Prześluga
środa, 5.02.2025, Sala Drabowicza, godz. 11:00 i godz. 13:00
 
kierownictwo muzyczne: Grzegorz Wierus
reżyseria: Gosia Dębska

4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara
czwartek, 13.02.2025, godz. 19:00
piątek, 14.02.2025, godz. 19:00
„Moving Rooms” (2012) muzyka: Alfred Schnittke, Henryk Mikołaj Górecki
choreografia: Krzysztof Pastor
„Shutters Shut” (2003)choreografia do fragmentu wiersza Gertrudy Stein
„If I told him: A completed portrait of Picasso” (1923) przeczytanego przez autorkę
choreografia, scenografia i kostiumy: Sol León i Paul Lightfoot
„Subject to Change” (2003)muzyka: Franz Schubert (opr. Gustav Mahler)   
choreografia, scenografia i kostiumy: Sol León i Paul Lightfoot
„Bolero” (2024)muzyka: Maurice Ravel
choreografia: Robert Bondara

KONCERT WALENTYNKOWY
sobota, 15.02.2025, Sala Drabowicza, godz. 19:00
niedziela, 16.02.2025, Sala Drabowicza, godz. 18:00


AIDA | Giuseppe Verdi
WZNOWIENIE!
piątek, 21.02.2025, godz. 19:00
sobota, 22.02.2025, godz. 19:00
niedziela, 23.02.2025, godz. 18:00
wtorek, 25.02.2025, godz. 19:00
reżyseria: Marek Weiss

kierownictwo muzyczne: Marco Guidarini


WYPRAWY PANA BROUČKA | Leoš Janáček
piątek, 28.02.2025, godz. 19:00
kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala-Jedynak

reżyseria: David Pountney


***

Marzec 2025

WYPRAWY PANA BROUČKA | Leoš Janáček
niedziela, 2.03.2025, godz 18:00

CARMEN | Georges Bizet
czwartek, 6.03.2025, godz. 19:00
piątek, 7.03.2025, godz. 19:00
sobota, 8.03.2025, godz. 19:00
niedziela, 9.03.2025, godz. 18:00
kierownictwo muzyczne: Antonello Allemandi
reżyseria, scenografia, reżyseria świateł: Denis Krief

WESELE FIGARA | Wolfgang Amadeus Mozart
czwartek, 13.03.2025, godz. 19:00
piątek, 14.03.2025, godz. 19:00
sobota, 15.03.2025, godz. 19:00
niedziela, 16.03.2025, godz. 18:00

kierownictwo muzyczne: Walter. E. Gugerbauer
reżyseria: Marek Weiss

II FESTIWAL „PRZEDWIOŚNIE BALETOWE”     20-29.03.2025

Spectrum 03 premiera
czwartek, 20.03.2025, godz. 19:00

Spectrum 03
piątek, 21.03.2025, godz. 19:00

4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara
niedziela, 23.03.2025, godz.
18:00


środa, 26.03.2025, godz. 19:00
spektakl gościnny

 „Jungle Book Reimagined” / Akram Khan Company
sobota, 29.03.2025, godz. 19:00

***Kwiecień 2025

CZARODZIEJSKI FLET |
Wolfgang Amadeus Mozart
WZNOWIENIE!
sobota, 5.04.2025, godz. 19:00
niedziela, 6.04.2025, godz. 18:00
czwartek, 10.04.2025, godz. 19:00
piątek, 11.04.2025, godz. 19:00
sobota, 12.04.2025, godz. 19:00
niedziela, 13.04.2025, godz. 18:00
kierownictwo muzyczne: Jacek Kaspszyk
reżyseria i kostiumy: Sjaron Minailo

REQUIEM | Gabriel Fauré
czwartek, 17.04.2025, godz.19:00

dyrygent: Jacek Kaspszyk

OTELLO | Verdi
piątek, 25.04.2025, godz. 19:00
sobota, 26.04.2025, godz. 19:00
niedziela, 27.04.2025, godz. 18:00
wtorek, 29.04.2025, 19:00

kierownictwo muzyczne : Jacek Kaspszyk

reżyseria: David Pountney


***

Maj 2025

RIGOLETTO | Giuseppe Verdi
czwartek, 8.05.2025, godz. 19:00
piątek, 9.05.2025, godz. 19:00
sobota, 10.05.2025, godz. 19:00
niedziela, 11.05.2025, godz. 18:00
wtorek, 13.05.2025, godz. 19:00

kierownictwo muzyczne: Marco Guidarini
reżyseria: Marcin Bortkiewicz

TYM RAZEM BEZ ARII
czwartek, 15.05.2025, Sala Drabowicza, godz. 19:00
piątek, 16.05.2025, Sala Drabowicza, godz. 18:00


DON KICHOT | Ludwig Minkus
sobota, 17.05.2025, godz. 19:00
niedziela, 18.05.2025, godz. 18:00
środa, 21.05.2025, godz. 19:00
czwartek, 22.05.2025, godz. 19:00
piątek, 23.05.2025, godz. 19:00
sobota, 24.05.2025, godz. 19:00

reżyseria i choreografia: Michal Štípa
kierownictwo muzyczne: Alexei Baklan

***

Czerwiec 2025

BLEEE… | Jerzy Fryderyk Wojciechowski / Malina Prześluga
niedziela, 1.06.2025, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00
wtorek, 3.06.2025, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00  
  
kierownictwo muzyczne: Grzegorz Wierus
reżyseria: Gosia Dębska

TURANDOT | Giacomo Puccini
sobota, 7.06.2025, godz. 19:00
PREMIERA
niedziela, 8.06.2025, godz. 18:00
wtorek, 10.06.2025, godz. 19:00
piątek, 13.06.2025, godz. 19:00
sobota, 14.06.2025, godz. 19:00
niedziela, 15.06.2025, godz. 18:00
kierownictwo muzyczne: Jacek Kaspszyk
reżyseria: Ran Arthur Braun

R+J
ROMEO I JULIA
piątek, 27.06.2025, godz. 19:00
PREMIERA BALETOWA
sobota, 28.06.2025, godz. 19:00
niedziela, 29.06.2025, godz. 18:00

choreografia i reżyseria: Robert Bondara


DYREKCJA TEATRU ZASTRZEGA MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W REPERTUARZE,
OBSADACH, TERMINACH I FORMIE WYDARZENIA.
 

Sezon 2024/2025 w skrócie

● PREMIERY OPEROWE

Stanisław Moniuszko

FLIS

Rafał Kłoczko / Barbara Poll

28.09.2024

Zygmunt Krauze
ŚLUB

Katarzyna Tomala-Jedynak / Krzysztof Cicheński
libretto na podstawie „Ślubu” Witolda Gombrowicza

22.11.2024
120-lecie urodzin i 55. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza
Po raz pierwszy w Poznaniu opera Zygmunta Krauzego

Giacomo Puccini

TURANDOT

Jacek Kaspszyk / Ran Arthur Braun

7.06.2025


● PREMIERY BALETOWE

WIECZÓR BALETOWY

Katarzyna Kozielska / Marguerite Donlon / Anne Jung
6.12.2024

R+J

Romeo i Julia

Robert Bondara
27.06.2025

● FESTIWALE

II Festiwal Moniuszki28.09.-13.10.2024

II Festiwal „Przedwiośnie baletowe”20-29.03.2025


d) wydarzenia – prezentacja slajdów
           

● OPERY – PO RAZ PIERWSZY NA NASZEJ SCENIE

JAWNUTA
albo romskie historie na motywach opery Stanisława Moniuszki
Rafał Kłoczko / Ilaria Lanzino

Antonín Dvořák
RUSAŁKA

Martin Leginus / Karolina Sofulak

OPERY – WZNOWIENIA

Gioacchino Rossini
CYRULIK SEWILSKI
Marek Weiss

Giuseppe Verdi
AIDA
Marco Guidarini / Marek Weiss

Wolfgang Amadeus Mozart
CZARODZIEJSKI FLET
Jacek Kaspszyk / Sjaron Minailo

OPERY – PONOWNIE W NASZYM REPERTUARZE
Giacomo Puccini
MANON LESCAUT
Marco Guidarini / Gerard Jones

Giuseppe Verdi
TRAVIATA
Marco Guidarini / Marek Weiss

Jerry Bock / Joseph Stein
SKRZYPEK NA DACHU
Aleksander Gref / Emil Wesołowski


Leoš Janáček
WYPRAWY PANA BROUČKA

Katarzyna Tomala-Jedynak / David Pountney

Georges Bizet
CARMEN
Antonello Allemandi / Denis Krief

Wolfgang Amadeus Mozart
WESELE FIGARA
Walter E. Gugerbauer / Marek Weiss

Giuseppe Verdi
OTELLO
Jacek Kaspszyk / David Pountney

Giuseppe Verdi
RIGOLETTO
Marco Guidarini / Marcin Bortkiewicz

KONCERTY

– koncerty z okazji Święta Niepodległości pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka,
– koncerty noworoczne
– koncert sylwestrowy,
– koncert kolęd,
– „Requiem” Gabriela Fauré pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka.
 
WYDARZENIA KAMERALNE W SALI DRABOWICZA I NA FOYER I PIĘTRA

– OBLICZA CARMEN
– KONCERT OPERETKOWY
– KONCERT WALENTYNKOWY
– TYM RAZEM BEZ ARII

PROJEKTY DLA NAJMŁODSZYCH WIDZÓW ORAZ PROJEKTY FAMILIJNE

– najnajMONIUSZKO
– MAŁA ORKIESTRA WIELKIEGO TEATRU / dyrygent: Grzegorz Wierus
– HISTORIE NA DĘTE / dyrygent: Grzegorz Wierus
– BLEEE… | Wojciechowski / Prześluga / Grzegorz Wierus / Gosia Dębska
SPEKTAKLE BALETOWE

– DON JUAN / Marta Kluczyńska / Robert Bondara- KRÓLOWA ŚNIEGU Przemysław Zych / Aleksander Gref / Robert Bondara
BER – tryptyk baletowe / Robert Bondara / Alexander Ekman / Martynas Rimeikis
4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara / Marta Kluczyńska- DON KICHOT Ludwig Minkus / Alexei Baklan / Michal Štípa  

● SEZON W LICZBACH

– 2 festiwale
– 5 premier
– 3 wznowienia
– blisko 30 tytułów oper, baletów, koncertów
– kierownictwo muzyczne sprawować będzie 11 dyrygentów
            Antonello Allemandi
            Alexei Baklan
            Aleksander Gref
            Walter E. Gugerbauer
            Marco Guidarini
            Jacek Kaspszyk
            Marta Kluczyńska
            Rafał Kłoczko
            Martin Leginus
            Katarzyna Tomala-Jedynak
            Grzegorz Wierus
– obejrzymy spektakle 13 reżyserów
            Marcin Bortkiewicz
            Ran Arthur Braun
            Krzysztof Cicheński
            Gosia Dębska
            Gerard Jones
            Denis Krief
            Ilaria Lanzino
            Sjaron Minailo
            Barbara Poll
            David Pountney
            Karolina Sofulak
            Marek Weiss
            Emil Wesołowski
– zobaczymy prace 11 choreografów
            Robert Bondara
            Alexander Ekman
            Marguerite Donlon
            Anne Jung
            Katarzyna Kozielska
            Sol León & Paul Lightfoot
            Krzysztof Pastor
            Martynas Rimeikis
            Michal Štípa
            Emil Wesołowski
– wystąpią gościnnie m.in.:
            Randall Bills („Cyrulik sewilski” – Hrabia Almaviva)
            Krzysztof Bączyk („Cyrulik sewilski” – Don Basilio)
            Andrzej Dobber („Traviata” – Ojciec, „Rigoletto” – partia tytułowa)
            Andrzej Filończyk („Cyrulik sewilski” – Figaro; jubileusz 10-lecia pracy scenicznej)
            Wojtek Gierlach („Wesele Figara” – Figaro)
            Monika Ledzion („Aida” – Amneris)
            Jan Jakub Monowid („Ślub”)
            Michał Partyka („Ślub”)


                                          SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Komentarze
Udostepnij