Zapowiedzi

Polska Biblioteka Muzyczna zwycięzcą w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020!

14 września w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Z wielką radością przekazujemy informację o zwycięstwie projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w kategorii „Edukacja” – nagrodę otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna!

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Zwycięstwo w plebiscycie jest tym większym wyróżnieniem, że ostatecznego wyboru dokonują internauci na drodze ogólnodostępnego oceniania. Do tegorocznej edycji zgłoszono niemal 200 projektów polskich i zagranicznych, co zwiększa prestiż zwycięskich przedsięwzięć.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że nasz portal Polska Biblioteka Muzyczna zdobył tak zaszczytne wyróżnienie!”, mówi dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Nasze przedsięwzięcie to rodzaj cyfrowych drzwi, przez które można wejść do bogatego świata dźwięków, zapisanych przez wybitnych polskich kompozytorów dzieł, ikonograficznych świadectw życia muzycznego – zdjęć, plakatów, koncertowych programów. Portal to także pierwszy namacalny i dostępny dla wszystkich efekt ogromnej kilkuletniej pracy zespołu Poligrafii i Digitalizacji PWM-u, który pieczołowicie digitalizuje unikatowe zasoby naszej Oficyny”.

Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który w znaczący sposób przyczynia się do promocji polskiej muzyki. Jego kwintesencją są wielotysięczne zbiory materiałów historycznych i współczesnych – wśród nich również te nigdy wcześniej nieupubliczniane. Trudno przecenić ich znaczenie dla edukacji. Polską Bibliotekę Muzyczną wyróżnia bogata ikonografia, w ramach której znaleźć można fotografie i ilustracje upamiętniające życie (zarówno zawodowe, jak i prywatne) wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski czy Stanisław Moniuszko. Ta część Polskiej Biblioteki Muzycznej jest gratką nie tylko dla muzyków czy melomanów, ale także dla przedstawicieli szeroko pojętej humanistyki. W zbiorach dostępne są między innymi reprodukcje pierwszych stron wydań, fotoreprodukcje listów, historyczne fotografie największych miast – ośrodków światowej kultury i sztuki.  


W Polskiej Bibliotece Muzycznej nie mogło zabraknąć nut. Udostępniono materiały nutowe ważnych polskich twórców, między innymi Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Romualda Twardowskiego, Tadeusza Dobrzańskiego czy Stefana Kisielewskiego, zarówno solowych, jak i kameralnych oraz orkiestrowych, przeznaczonych dla doświadczonych muzyków oraz aspirujących artystów.


Co ważne, za sprawą elektronicznej formy portal stanowi zarazem zbiór ogólnodostępny. Tym samym staje się idealnym źródłem obiektów i treści do prac naukowych, opracowań czy scenariuszy wykładów. Jednocześnie Polska Biblioteka Muzyczna jest otwarta dla osób prywatnych, zawodowo niezwiązanych z muzyką, chcących zgłębić historię muzyki klasycznej. To idealne miejsce w internecie dla każdego, kto pragnie lepiej poznać polską muzykę.

Odkryj nowy wymiar muzyki à www.polskabibliotekamuzyczna.pl

FACEBOOK: https://www.facebook.com/PWMEdition/

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/pwm.com.pl/

TWITTER: https://twitter.com/PWMedition

WWW: https://pwm.com.pl/

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl.

Fot. M. Cioch

Komentarze
Udostepnij