Zapowiedzi

Polska gościem honorowym festiwalu Jarasum Jazz Festival

Instytut Adama Mickiewicza po raz kolejny wspiera obecność polskich artystów na festiwalu. Tegoroczna współpraca z wiodącym azjatyckim festiwalem jazzowym JJF uświetni obchody 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Republiką Korei. Dzięki wsparciu MKiDN oraz IAM powstała identyfikacja wizualna promująca Festiwal, stworzona przez ilustratorkę Katarzynę Bogucką, Instytut wspiera również obecność polskich muzyków podczas tegorocznej edycji JJF.

Każdego roku projektowana jest grafika we współpracy ze znanym artystą z każdego z krajów uczestniczących, a w tym roku gościem specjalnym JJF jest Polska.

Trzydniowy festiwal odbędzie się w dniach 18-20 października 2024 na Wyspie Jara.  Wydarzenie jest jednym z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Korei i co roku gromadzi ponad stutysięczną publiczność oraz najwybitniejszych artystów jazzowych z całego świata. Festiwal gości polskich artystów od 2012 roku. W tym roku zaproszono cztery zespoły: Leszek Możdżer Zohar Fresco Duo, Immortal Onion, Kingę Głyk z zespołem i Błoto.

Do tej pory wystąpili m.in. Maciej Obara Quartet, Tomasz Stańko Quartet, Anna Maria Jopek, Pink Freud czy EABS.

Katarzyna Bogucka jest ilustratorką tworzącą oryginalne rysunki o geometrycznych, nowoczesnych kształtach i swobodnym użyciu koloru. Jej prace można zobaczyć zarówno w prasie (m.in. „Twój Styl”, „Przekrój”, „Zwierciadło”, „Wysokie Obcasy” ), w książkach dla dzieci, w animacji i szeroko pojętym designie. Za swój niepowtarzalny styl zdobyła złoty medal w konkursie Satyrykon w 2015 roku oraz trzy nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Designu w Łodzi w 2013, 2014 i 2015 roku.  Co istotne w 2013 przyznano artystce Nagrodę Specjalną na Nami Island International Illustration Concours w Korei Południowej.

Katarzyna Bogucka powiedziała: „Moją intencją było wywołanie uśmiechu na twarzy osób oglądających moje prace. Jestem pewna, że ci, którzy dołączają do festiwalu, szukają dobrej muzyki. Znajdą tu także świetną atmosferę, przestrzeń, w której będą mogli odpocząć, ludzi, z którymi będą mogli się utożsamić. To są te cenne i ulotne chwile i chciałam je pokazać dodając do projektu kilka baniek mydlanych. Wierzę, że uczestnicy odnajdą radość porównywalną do radości dziecka.

Praca nad tym projektem była dla mnie wielką przyjemnością, tym bardziej, że jako przedsmak festiwalu miałam okazję posłuchać polskich zespołów, które wystąpią na Jarasum Jazz Festival (Możdżer, Błoto, Kinga Głyk z zespołem i Immortal Onion). W pracy zupełnie nie mogę słuchać podcastów, ani innej muzyki niż jazz, więc słuchanie naszych przedstawicieli było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Niektórych z nich wspaniale jest posłuchać jeszcze raz, a innych poznać. Życzę wszystkim uczestnikom wspaniałej zabawy podczas Jarasum Jazz Festival!”

Komentarze
Udostepnij