W niedzielę 3 marca 2024 roku Polski Balet Narodowy świętuje 20-lecie pracy artystycznej pierwszego tancerza Vladimira Yaroshenki.
Artysta ceniony jest za swój kunszt taneczny i niezawodność, osobowość i artyzm, którymi obdarza na co dzień widzów na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Nie sposób wyczerpać komplementów, jakimi obdarzali go krytycy i fani w mediach społecznościowych. Pisano, że był w swoich różnych rolach „fenomenalny, wspaniały, fantastyczny, perfekcyjny, elegancki, wzruszający, impulsywny, emocjonalny, żarliwy, namiętny, wiarygodny, urokliwie naturalny, romantycznie ujmujący, pełen energii i szlachetnego umiaru, wyrazisty, poetycki, skupiony, refleksyjny, przystojny, seksowny, przykuwający uwagę”. Podkreślano jego „charyzmatyczny wdzięk i nienaganne maniery sceniczne”.
Artysta urodził się w Sławiańsku nad Kubaniem. Ukończył Krasnodarską Szkołę Choreograficzną i wydział pedagogiczny Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Krasnodarze. Debiutował jeszcze jako uczeń szkoły baletowej, ale pracę zawodową rozpoczął w sezonie 2003/04 w Krasnodarskim Teatrze Baletu pod dyrekcją wielkiego rosyjskiego choreografa Jurija Grigorowicza, gdzie szybko osiągnął pozycję pierwszego solisty. Wystąpił tam w jego wersjach choreograficznych, takich baletów jak: „Legenda o miłości” (Ferhard), „Rajmonda” (Abderachman), „Jezioro łabędzie” (Książę Zygfryd) czy „Romeo i Julia” (Romeo i Tybalt), a co najważniejsze w prestiżowej partii tytułowej głośnego autorskiego baletu Grigorowicza „Iwan Groźny”.
Z Teatrem Wielkim – Operą Narodową związał się w 2007 roku, gdzie trzy lata później został pierwszym solistą. W 2015 roku przyjął obywatelstwo polskie nadane mu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od 2019 roku nosi tytuł pierwszego tancerza Polskiego Baletu Narodowego. Był m.in. pierwszym wykonawcą głównej partii Fryderyka w balecie „Chopin, artysta romantyczny” Patrice’a Barta oraz ról Casanovy, Carewicza Nikiego i Hrabiego Draculi w baletach Krzysztofa Pastora „Casanova w Warszawie”, „Jezioro łabędzie” i „Dracula”. Ma w dorobku główne partie w wielkim repertuarze klasycznym, a wśród nich: Księcia Désiré w „Śpiącej królewnie”, Solora w „Bajaderze”, Basilia w „Don Kichocie”, Księcia w dwóch różnych realizacjach „Dziadka do orzechów”, Konrada w „Korsarzu”, Księcia Alberta w „Giselle” oraz Księcia w „Kopciuszku” w choreografii Fredericka Ashtona. Wykonywał słynne role szekspirowskie: tytułowego Romea w trzech różnych wersjach „Romea i Julii” – Grigorowicza, Emila Wesołowskiego i Krzysztofa Pastora, Tezeusza-Oberona i Lizandra w „Śnie nocy letniej” Johna Neumeiera, Petruchia i Hortensia w „Poskromieniu złośnicy” Johna Cranki, Prospera i Ferdinanda w „Burzy” Pastora oraz Hamleta, Klaudiusza i Laertesa w „Hamlecie” Jacka Tyskiego. Do jego wielkich osiągnięć należą również główne role Armanda Duvala w „Damie kameliowej” Johna Neumeiera i Arcyksięcia Rudolfa w „Mayerlingu” Kennetha MacMillana. Tańczył też u nas czołowe partie męskie w głośnych baletach innych wybitnych choreografów XX i XXI wieku, takich jak: Balanchine i Jooss, Béjart, Kylián, van Manen i van Schayk, aż po Forsythe’a i McGregora.
Podróżował jako artysta niemal po całym świecie. Najpierw z Krasnodarskim Teatrem Baletu, a potem z Polskim Baletem Narodowym występował na wielu scenach zagranicznych, od Stanów Zjednoczonych i Kanady po Japonię i Chiny. Dodatkowo, na zaproszenie Johna Neumeiera kreował podwójną rolę Tezeusza-Oberona z Baletem Hamburskim podczas występów tego zespołu w Tokio (2016), a jako Książę Zygfryd wystąpił gościnnie w tradycyjnym „Jeziorze łabędzim” z Państwowym Baletem Gruzji (2017). Uczestniczył też w międzynarodowych galach gwiazd baletu w Czechach, Estonii, Gruzji, Hiszpanii, Japonii, Łotwie i Szwecji. Aż trzykrotnie, w latach 2014, 2017 i 2022, był wyróżniany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury jako najlepszy tancerz klasyczny w Polsce. W 2016 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2023 roku ZASP wyróżnił go odznaką „za wspaniałe kreacje sceniczne i wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki tańca”.
W najbliższą niedzielę 3 marca, podczas swojego jubileuszu, widzowie będą mieli okazję podziwiać go w roli Basilia w balecie „Don Kichot”.
Na zdjęciu: Vladimir Yaroshenko jako Basilio w „Don Kichocie”, fot. Ewa Krasucka