Zapowiedzi

Półtora tysiąca widzów obejrzało poznańską „Irenę” w Berlinie

Publiczność wypełnionego po brzegi Admiralspalast przyjęła długimi owacjami dramat muzyczny „Irena” w reżyserii Briana Kite’a. Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentował w niedzielę 5 maja spektakl o Irenie Sendlerowej w Berlinie przed około półtora tysięczną widownią.

– Dziś w Admiralspalast „Irena” ma swoją berlińską premierę, która naszym zdaniem jest okazją do kontynuacji niemiecko-polskiego dialogu opartego na empatii, zrozumieniu i pamięci. To także szansa na budowanie mostów międzykulturowych i międzynarodowych poprzez wymianę artystyczną – mówił ze sceny dyrektor Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Bilety na spektakl zostały wyprzedane, a ponad czterokrotnie większa od poznańskiej widownia Admiralspalast zapełniła się po brzegi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska, polscy parlamentarzyści, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec Dariusz Pawłoś, członkowie korpusów dyplomatycznych kilkunastu krajów akredytowani w Berlinie, dziennikarze niemieckich i polonijnych mediów, a także Piotr Piwowarczyk, który wspólnie z Mary Skinner stworzył libretto i Włodek Pawlik – kompozytor muzyki do „Ireny”.

Gościem honorowym berlińskiej premiery była Elżbieta Ficowska, uratowana jako niemowlę z warszawskiego getta dzięki akcji Ireny Sendlerowej. Po spektaklu w swojej przemowie ze sceny zaapelowała do młodych Niemców by nie czuli się odpowiedzialni za zbrodnie swoich przodków, lecz kierowali się w życiu miłością, która jest silniejsza od wojny.

Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś podkreślił aktualność moralnego testamentu Ireny Sendler „Pamiętaj, że jak ktoś tonie, to trzeba mu podać rękę” jako zobowiązania do niesienia pomocy dzieciom w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i innych regionach dotkniętych działaniami wojennymi.

Na deskach Admiralspalast w roli Ireny widzowie zobaczyli Oksanę Hamerską, pochodzącą z Ukrainy solistkę Teatru Muzycznego w Poznaniu. W pozostałych głównych rolach wystąpili Radosław Elis (Adam), Anna Lasota (Pani Grinberg), Wiesław Paprzycki (William Green), Joanna Rybka-Sołtysiak (Magda), Katarzyna Tapek (Jaga), Tobiasz Szafraniak (Jan), Bartosz Sołtysiak (Jurek), Jarosław Patycki (Pan Grinberg senior), Przemysław Łukaszewicz (Janusz Korczak), Lucyna Winkel (Pani Kowalska) i Piotr Hamerski (Icek). Orkiestrą kierował Łukasz Pawlik.

Za choreografię spektaklu odpowiada Dana Solimando, która ma na swoim koncie wiele znakomitych broadwayowskich produkcji. Piosenki do „Ireny” napisał Mark Campbell, nowojorski librecista i autor tekstów, którego opery otrzymały zarówno Nagrodę Pulitzera w dziedzinie muzyki, jak i nagrodę Grammy. Scenografię stworzył Damian Styrna, projekcje Eliasz i Damian Styrna, a kostiumy Anna Chadaj.

Organizatorem berlińskiej premiery spektaklu „Irena” jest Teatr Muzyczny w Poznaniu, a współorganizatorami są Ambasada Polska w Niemczech, Instytut Polski w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl odbył się pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego.

Sponsorem berlińskiej premiery był Orlen Deutschland, a partnerem PKP Intercity i hotel Meliá w Berlinie.

Komentarze
Udostepnij